Dobrý vs. špatný vlk aneb 5 způsobů, jak si zjedno-dušit život

Už jako dítě jsem je měl v hlavě. Dva vlky. Dobrého a špatného. Ten dobrý mi říkal, za čím mám jít. Ten špatný mě od toho odrazoval. A oba byli hladoví. Čekali, kterému dám prioritu – kterého svou pozorností nakrmím.
- Reklama 4 -

Jsem primitiv. Jednoduchý člověk. Dělám to, co říkám, říkám to, co si myslím. Všechno ostatní je na mě složité.

Proč tak žiju? Protože nechci mít takzvaně SNADNÝ život. Chci, aby stál za to. To znamená aby byl přímočarý. JEDNODUCHÝ. Život vůbec nemusí být složitý. To jen my si ho někdy zbytečně komplikujeme.

Indiáni říkají, že všichni máme v hlavě dva hladové vlky. Jeden je dobrý (pozitivní) a druhý špatný (negativní). Cítíme je, když máme například nějaký důležitý cíl („zhubnu do plavek“), ale sami sebe od něj odrazujeme („to ještě počká“).

Ti dva hladoví vlci neustále bojují o naši přízeň. Vítězí ten, kterého více krmíme.

Když nás bolí hlava (a není to z vnějšího tlaku nebo vnitřního nedostatku vody), často je to proto, že krmíme tu jednoho, tu druhého vlka a v hlavě nám pak rostou oba.

Co kdybychom se v životě místo na složitost soustředili na jednoduchost? Jak se to dělá?

Předně pochopme to sousloví. Ano, jsou to dvě slova v jednom: jedno-duchost. Přestat být rozpolcený, mít jednoho ducha, a tomu věřit.

Například: Všichni chceme být šťastní. Proč se tedy současně svému štěstí bráníme? Pojďme si zjedno-dušit život. Jak opravdu sytě nakrmit dobrého vlka?

Protože příští vydání magazínu FC budu zaměřovat na téma Jak obstát v dnešní době ledové (době ochlazených vztahů), přednesu alespoň 5 semínek do hlavy, které nám mohou pomoci soustředit se více na sebe a méně na druhé, kteří krmí špatného vlka v nás.

1. zjedno-dušující myšlenka: „Konečně jsem začal“

S úspěchem, ať má pro Vás jakoukoli podobu, souvisí dvě důležité zkratky. GTD a GTP. Vysvětlím postupně obě.

GTD je zkratka pro Get-Things-Done, schopnost rozhodnout se a pustit se do dokončování cíle. Kdo má slabé GTD, odkládá, vymlouvá se. Prokrastinace (tak se sklonu odkládat říká odborně) funguje jako buldozer, který radlicí před sebou hrne neřešené problémy.

Vypadá to zdánlivě snadně. Ten buldozer však hrne stále větší hromadu, až se o ni jednoho dne zarazí. V lidském životě to pak končí zhroucením, sesunem všech neřešených problémů, obvykle v jednom období.

Naše hlava je jako operační paměť počítače. Nesmí být zaplněna smetím – domněnkami, trápeními, obavami. Protože ty všechny bobtnají.

Zjedno-dušit si život znamená pustit se do práce. Začít s tím, pro co jsme se rozhodli. Neočekávat, že se to jednou udělá samo, nebo že snad později budeme mít větší chuť. Nebudeme. Špatný vlk bude větší.

Příklad z fitka: Naivní lidé si myslí, že když nebudou posilovat, svaly zůstanou takové, jaké jsou. Nezůstanou, ochabnou. Už proto, aby si člověk UDRŽEL svaly, musí posilovat. Odkládání situaci zhoršuje.

Ve světě byznysu (typicky technologií) je to vidět ještě lépe: Kdo stojí, ten s každým dnem na konkurenci ztrácí.

Otázka není, ZDA začít nebo KDY začít. Otázka zní: JAK vypadá první krok.

Svým klientům vždy říkám: Nevyprávějte mi, čeho chcete dosáhnout; ukažte mi to. Já vím, že první krok je nejtěžší, protože je krokem nejdelším – od ničeho konečně k něčemu. Ale to je dobře. O to větší motivaci máme mít ho co nejdříve za sebou, ne?

Jak si jedno-duše ušetřit čas, když máme sklon pitvat se v chybách?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -