7 vět, které dokážou zlomit srdce, zůstanou-li nevyslovené

Věříš ve světlo tam, kde všichni vidí tmu? A jak dlouho v něj vydržíš věřit?
- Reklama 4 -

Bylo, nebylo. V jednom městě, ani velkém, ani malém, žili dva lidé. Zpočátku žili spolu, později vedle sebe.

Ti lidé oněměli. Přestali mluvit jeden s druhým.

Psát ale nezapomněli. A tak psali mně. O tom, jak toho druhého mají rozmluvit. A přitom sami mlčeli.

„To nejde, já nemohu začít,“ odpovídali mi. „Až se ten druhý omluví,“ křičeli o překot. Ale jen přede mnou. Před sebou měli nasazené masky. Paní Dotčené. Pana Apatického.

Jejich vztah mezitím nestál. Ten vztah chřadl. Vztah je jako slunečnice, kterou musíte zalévat vodou i slunečními paprsky. Přijde-li jiné slunce odjinud, slunečnice se natočí jeho směrem.

Oba to cítili, ale masky jim vrůstaly do obličeje a z jednoaktové truc-hry se stal seriál. Němý, beze slov.

A to je vždy zlé.

Most, nebo zeď?

Slova jsou totiž jako cihly. Ta správná se vrší za sebe a staví mezi lidmi most. Ta špatná, nebo dokonce žádná se vrší NA sebe a staví mezi lidmi zeď.

A tito dva komedianti, když na ně druhý neviděl, se k té zdi ze své strany mačkali. Nešťastní. Nervózní, zda z druhé strany ještě vůbec někdo je. Nebo naopak zda na druhé straně už nepřibyl někdo třetí.

„Co myslíte, záleží mu ještě na mně?“ „Co myslíte, co jí teď běhá hlavou?“ ptali se mě v dopisech. A přitom stačilo vzít první pořádnou cihlu a tou rozbít tu zeď z mlčení.

Nebyl to jediný pár. Podobných párů v té zemi bylo spousty. Uvnitř se milovaly stále víc, navenek si věřily stále míň.

Co bych pro ně mohl udělat? přemýšlel jsem spoustu nocí. Copak za ně mohu naklást správné cihly za sebe?

A rozhodl jsem se, že to zkusím.

lez
Tisíce slov, která všichni cítíme a potřebujeme druhému říct, jen se někdy zdráháme, protože si myslíme, že na to není správný čas. Ale on je, vždycky.

Rozmluv se

Mít naplňující a vyvážený vztah – to je sen nás mnoha. Dosažení takového vnitřního klidu jsem ostatně věnoval celé nové vydání magazínu FC. Jak přestat válčit? Jak se přestat bát vyjádřit to, co cítíme, přes hádku, přes naštvání, přes ego? Ten časopis je plný písmenek. O tom, jak si jeden druhého můžeme vážit. O tom, co pro sebe můžeme znamenat. O tom, co je pro nás důležité. O tom, … ale vždyť sami uvidíte.

Chci, aby se zdi zbořily. Aby lidé, kteří mlčeli, začali v páru používat jednoduchá slova a používali je pravidelně. Abych objasnil jejich důležitost: Pánové, ta slova jsou jako olej, který promazává součástky v autě, aby se motor nezadrhl… A dámy, ta slova jsou jako hydratační krém, který zvláčňuje pleť, aby nevyschla a předčasně neodumírala.

Tím motorem či pletí je právě vztah.

A jaká jsou ta slova? Nebojte, nejsou náročná na zapamatování. Už dávno je máte vepsaná v srdci. A srdce je, věřte, nejlepší nápovědou ve Vaší hře masek.

Kterých 7 jednoduchých vět pomáhá rozmluvit vztah?

- Reklama 5 -