O nejzbytečnějším člověku na světě aneb 7 věcí, které přestaň očekávat od druhých

Každý se tak občas cítí. Důležité je uvědomit si, PROČ se tak cítíme.
- Reklama 4 -

Starý motýl

Do opravny mobilů přišel starý muž. „Mám rozbitý telefon, nepřijímá SMS zprávy.“

Opravář jej rozebral a zakroutil hlavou. „Jak Vás napadlo, že je rozbitý?“

Starý muž svěsil hlavu. „Už několik měsíců mi od mých dětí ani vnoučat nepřišla žádná zpráva. Ani na Vánoce.“

Opravář mlčky telefon sestavil a muži ho vrátil. „Bohužel, není rozbitý.“

Mladý motýl

Včera jsem seděl pro změnu s velmi mladým mužem, který si připadal na světě zbytečný. Přišel o partnera, k němuž měl plnou důvěru a který mu lhal do očí. Je hrozné uvědomit si, že někomu, kdo je pro Vás důležitý, nestojíte ani za to základní – za upřímnost.

„Nemám žádnou hodnotu,“ opakoval. Byl jako motýl, který také nevidí svá křídla a nemůže zjistit, jak krásný je. I mnoho lidských motýlů je přesvědčeno, že postrádá krásu, ne proto, že by opravdu žádnou neměli, ale proto, že ji lidé kolem přestali vidět.

Je hodně zbytečné myslet si, že když něco děláš pro druhé, oni to pro Tebe budou dělat na oplátku taky.

Ten mladý muž byl tak zoufalý, že byl schopen, jen proto, že byl náhle sám, zvát zpátky do svého života ty lidi, kteří mu ubližují. Říkal, že si možná nikoho jiného stejně nezaslouží. A přitom svým charakterem prokazoval opak.

Charakter je to, jak zacházíme s lidmi, kteří pro nás nemohou udělat nebo nedělají vůbec nic; a naopak, jak zacházíme s lidmi, kteří by pro nás udělali úplně všechno. Napsal jsem celou knihu pro tyhle těžké chvíle, které člověk potřebuje překonat a ne se jimi nechat srazit.

Ten mladý muž říkal, že do rána neusne. To se hodilo. Dal jsem mu 3 úkoly:

  1. Přemýšlet, jak vytrénovat svou mysl, aby viděla dobro v každé situaci.
  2. Přečíst si jeden dopis Charlieho Chaplina.
  3. Porozumět 7 věcem, které bychom už neměli očekávat od druhých.

Co jsem potřeboval, aby do rána pochopil?

1. Ať máš v kterémkoli okamžiku dne pocit, že dál už to nedáš, třeba ráno, když vstáváš a ani nevíš kam a proč, uvědom si, že někdo jiný v tom samém okamžiku právě provádí svůj poslední nádech. Zamysli se nad tím. Začneš být vděčný za tento den a nepromarníš ho.

2. Charlie Chaplin, pro mnohé jen komik, uvnitř však velmi citlivý a vážný člověk, jednou napsal milované dceři Geraldině dojemný dopis, ve kterém zdůraznil, ať si hledá partnera, který bude milovat její duši více než tělo. „Kdo nemiluje Tvou duši, dříve či později vyhledá jiné tělo – bez ohledu na to, jak milujícím, upřímným, spolehlivým a vůbec dobrým člověkem jsi.“ A dodal: „Tvé obnažené tělo musí patřit jedině tomu, kdo pochopí Tvou obnaženou duši.“ Právě tomu, jak najít, poznat a nepustit spřízněnou duši, jsem věnoval novou knihu 100 nejkratších cest k Tobě.

3. A s čím se u druhých smířit? Jakých 7 věcí od nich přestat očekávat?

Přestaň očekávat, že Ti druzí dají lásku, pokud ji nejdříve nedáš sobě.

Všechny vztahy, které jsme kdy měli, máme a mít budeme, začínají a končí u nás. Láska je něco jako elektřina. Aby mohla fungovat a energie obíhat, musí se uzavřít kruh, obvod. S láskou bychom tedy měli začít u sebe.

Představme si, že hoříme a toužíme po vodě. Necháme-li se kropit, pak na kropení budeme závislí. Jakmile kropení ustane, uvědomíme si ještě víc, jak rozpálení a nesoběstační jsme.

Mysleme především na to, jak mít rádi sami sebe, dříve než někomu dáme možnost dát nám trochu své lásky. Ať nedopadneme jako žíznivec, kterému dá někdo jen doušek vody. (Více o kontraproduktivních přístupech ve vztazích v nové knize.)

Co dalšího bychom od druhých měli přestat očekávat?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -