10 důležitých připomenutí, když ztrácíš motivaci

Naše mysl je mocná. Tak mocná, že nás může spasit i zahubit. Rozhoduje to, zda převezmeme moc nad svými myšlenkami, nebo naše myšlenky převezmou moc nad námi.
- Reklama 4 -

 

Máte cíl, ale občas v jeho dosažení přestáváte věřit? Ztrácíte motivaci?

Vím, jak se cítíte.

Když moje motivace padla na dno, to nejhorší se dělo kolem. Viděl jsem jiné lidi, jak se dokážou motivovat, jak dělají věci správně a snadně, vědí přesně, jak postupovat. Já ne.

Motivace pro mě byla něco neudržitelného. Něco jsem si přál udělat, ale moje mysl mi zároveň bránila. Když jsem se přemohl a uspěl, záškodník v mé hlavě mě přemluvil, že je to příliš složité a ať to napříště vzdám. Když jsem se nepřemohl a vzdal, cítil jsem se marně, neschopně, blíž konci svého života. Tak jsem se cítil. Zmar, ať jsem udělal cokoli.

Ne porážka, jen překážka

A pak jsem zjistil, že když mozek vítězně křičí: Hehe, jsem srab!, neříká to mně, ale sobě. Že největší překážku nemáme v okolí, ale v sobě. A že pokud ji překonáme a z mysli uděláme spoluhráče, troufneme si zvládnout cokoli.

A tehdy jsem pochopil, že nikdo z nás nestojí na místě. Nic na světě. Naopak, všechno se pohybuje a mění. I každá chvíle, po kterou „stojíme“, znamená nové vjemy a zkušenosti.

A kdykoli proklínáme tyto dny, šetřeme hlas. Jednou za ně ještě poděkujeme. Překonáváním své slabosti totiž nabýváme sílu.

Co překonáš, to Tě vždycky posílí.

Bez ohledu na to, proč se právě dnes cítíte demotivováni, snažte se, prosím, navrhnout své mysli těchto deset základních úvah:

1. Nikdy to není tíha toho, co nezvládáme, ale způsob, jak s tím zacházíme. Bolestí, frustrací a neúspěchem se můžeme stejně tak motivovat. Nenechme se tím, co nás obtěžuje, srazit. Nechme se tím naopak vyprovokovat a usilovat o změnu. Je na nás, jak se postavíme k tomu, co se nám děje. Já radím: Zbavme se negativního přemýšlení.

2. V každém okamžiku máme na výběr. Můžeme být buď negativní – a pak najdeme spoustu důvodů, proč se máme zastavit a mračit. Nebo pozitivní – a pak najdeme spoustu důvodů, proč naopak jít dál a usmívat se. Naší nejúčinnější zbraní proti stresu, bojácnosti a zklamání je naše schopnost vybrat si jinou myšlenku místo původní (detailně o tom v magazínu FC.) Umět vidět dobré ve všem, co nás potká, je dovednost – dá se naučit. Zkoušejme to. Trénujme svou mysl.

3. Jedním z nejmocnějších okamžiků, který změní život k lepšímu, je ten, kdy sebereme odvahu to, co nejde změnit, nechat být. Ano, nejsilnější často není ten, kdo například ve vyčítání si minulosti usilovně pokračuje, nýbrž ten, který to, co nejde změnit, nechá plavat. V čem je to mocné? Jakmile si přestaneme vyplňovat hlavu strachem a nářkem nad tím, co nemůžeme změnit, začneme mít v hlavě více kapacity, energie a času měnit to, co ovlivnit můžeme. A už tímto prostým trikem změníme vše, rozhýbeme celý svůj život.

Překážka je od jiného slova než porážka.

4. Nikdy není v našem zájmu sdílet příliš času s lidmi, kteří se nás snaží odradit nebo držet na dně. I kdyby to byla rodina, negacemi se náš život nikdy nezlepší.

5. Dlouhodobý úspěch v jakékoli části lidské činnosti stojí na trojúhelníku Schopnost – Motivace – Postoj. Schopnost je to, co hypoteticky dokážeme dělat každý den. Motivace rozhoduje o tom, co opravdu děláme každý den. A náš postoj říká, jak dobře to děláme. Jinými slovy: Ani sebetalentovanější člověk nemusí uspět, pokud 1) nemá dostatečnou motivaci, aby ze sebe dostal to nejlepší, a 2) i když to ze sebe vymačká, nemá dostatečně pozitivní postoj, aby to, co dělá, vyhodnotil jako správnou cestu, ve které stojí za to vytrvat.

A naopak: Pokud se dokážeme motivovat a dokážeme pozitivně vidět to, co děláme, můžeme vytrvat ve svém úsilí a své schopnosti znásobit.

Co nejdůležitějšího si uvědomit, pokud sedíme v koutě a naříkáme?

Proč žádné úsilí a žádná minulost nejsou zbytečné?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -