Andělé mezi námi: 5 důvodů, proč na Tebe nedám dopustit

4. znak: Nesoudí a nekritizují.

Vědí, že každý člověk má svůj osobitý příběh i způsob přemýšlení. Vědí, že každý chce být svým způsobem šťastný. Proto když rozhodnutí nějaké osoby nechápou, alespoň ho přijmou. Nikdy ho za ně nesoudí a nekritizují jen proto, že je odlišný člověk a chová se jinak.

I když tuší, že se řítí k tvrdé životní lekci, neposmívají se mu, protože vědí, že každý je předurčen jiné škole života, která má u všech lidí společné jen jedno: Každá zkušenost přichází ve správný čas a nikdo těm svým potřebným lekcím neutečeme – směřujeme k nim už způsobem, jakým se rozhodujeme.

Tito lidé vědí, že si každý věkem teprve formuje názory, nabývá praxi, ponaučuje se. Proto jsou přesvědčeni, že každý – bez ohledu na jeho momentální život – je může něco naučit. Jsou schopni sedět klidně s boháčem jako s bezdomovcem. Vědí totiž, že život je o vzestupech a pádech, jen ty vzestupy a pády mají u každého možná jinou podobu.

5. znak: „Dotýkají“ se druhých.

Co je na těchto andělech snad vůbec nejkrásnější? Že mají rádi hranice. Myslím hranice našeho těla, mysli, duše. Vnímají je. Proto se tak rádi dotýkají, užívají si i objetí.

Nezáleží na tom, kdo jsme a co špatného prožíváme. Oni chtějí, abychom si užili pocit, ten krásný pocit, když je někdo nablízku. S tímto typem přítele jako by vůbec nezáleželo na tom, co se nám děje, protože se nakonec vždycky cítíme lépe.

Dotek je pro tyto lidi jedním z nejvýraznějších projevů komunikace. Může to být dotyk očima, otázkou, srdcem nebo podanou rukou. Tím vším se dotýkají hranic našich radostí i strastí, objímají nás mnohdy jen pocitem.

A za to všechno na ně nedáme dopustit: za tu plnou pozornost, za jejich komplimenty, za tu naslouchací dovednost, za podporu a přátelskou radu. Jsou zároveň učiteli i dárci toho nejvzácnějšího – času. Dovedou se zasmát sami sobě a jen zřídka na druhé převalí nějakou negativní slabinu. Cokoli se jim děje, se snaží brát s grácií. Když už vědí, že musejí platit, platí alespoň s humorem.

A když se jich zeptáte, proč vlastně to všechno dělají, jejich odpověď zní znovu tak lehce: „Jen chceme být šťastní.“

Jestliže jim se to daří, proč to nezkusit také? Ostatně, co je na tom těžkého?

Jak být svou nejlepší verzí, ať v práci, soukromí, nebo ve své vnitřní spokojenosti – o tom je celé nové vydání magazínu FC. Objednat lze pouze zde. Rozesíláme už 31. března, poštovné hradíme my.

© Petr Casanova