9 znamení, že jsi se správným člověkem

Zvláštní... Když jsi se správným člověkem, moc dalšího nepotřebuješ. Stačí Ti pocity, jistota, vědomí, že ať se stane cokoli, prostě to zvládneš. A nejen díky sobě.

Existují lidé, pro které uděláte 99 věcí, a oni si přesto pamatují jednu jedinou, kterou jste neudělali. Lidé, kteří sami spálí most mezi vámi, a pak se ptají, proč jste se jim tolik vzdálili. Lidé, kteří na Vás neustále hledají nějaké chyby, jako kdyby snad za takový nález měla být odměna.

Pamatuji si, jak jsem se s těmito lidmi snažil nějak vydržet. Bál jsem se být sám. Život mě ale změnil. Dnes se mnohem více bojím být se špatnými lidmi.

Kdo čte magazín FC, ví, jak obrovský vliv má okolí na člověka. Statistiky říkají, že všichni jsme průměrem pěti osob, kterými se nejčastěji obklopujeme. V prostředí s negativními lidmi se sami stáváme morousy. V prostředí s pozitivními lidmi sami nabýváme sebevědomí, optimismu a chuti do života.

Jak najít dobrého člověka

Budete si ťukat na čelo, ale já jsem začal být rád za všechny své pády, krize a neúspěchy. Zjistil jsem totiž, že jedině těžké časy ukážou skutečné přátele. Také jsem začal být vděčný za všechny tělesné nedokonalosti, kterých mám plno. Zjistil jsem totiž, že jedině tak jsem nalézal lidi, které zaujalo více moje srdce než tělo. A hlavně jsem začal být vděčný za všechny malé okamžiky. Jak říkají Masajové v Keni: „Važ si každého jídla, které Ti máma připraví. Někdo nemá jídlo, jiný mámu.“

„Oj, ten je nevzhledný,“ vidím lidi ohrnovat nos. A v tichu svého nitra se lekám, co řeknou, až člověk s hezkým obličejem jednou sundá masku.

Vím sice, že žádné lidi nepotkáváme náhodou; že vždycky je nějaký důvod, proč nám člověk vstoupí do cesty. Ať je ten důvod dobrý, či špatný, ať nám přináší požehnání, nebo zkušenost, pokaždé nás posune. Nicméně já jsem přesto začal řídit, komu věnuji svůj čas, a komu ne. Začal jsem více stát o ta požehnání než o bolesti. A hodně jsem pochopil. Třeba že…

… žádného člověka nezměním. Zejména ne toho, který ve svém jednání nevidí žádné téma k diskusi.

… mnohem více se dá vyčíst z lidských činů než úst.

… patrným znakem lidské zralosti je schopnost s druhým nesouhlasit, a přitom si ho vážit.

A hlavně že…

… není nutné hledat člověka, který vyřeší moje těžkosti. Stačí najít někoho, kdo se postará o to, abych svým těžkostem nečelil sám. Zkrátka který bude stát při mně, a to tím více, čím méně se mi bude dařit.

Není snadné takové lidi objevit. Chce to spoustu času a energie. Proto jsem, s hlubokou omluvou, musel oznámit, že nemám dost času a energie nenávidět lidi, kteří mě nenávidí; pomlouvat lidi, kteří mě pomlouvají; mstít se lidem, kteří se mi mstí; a to jednoduše proto, že jsem příliš zaměstnaný podporováním lidí, kteří i mě podporují.

Proč ho vůbec hledat

Prostředí nás ovlivňuje. Je-li plné podporujících lidí, chová se jako výtah – vynese nás výš. Najednou máme energii, kterou bychom jinak neměli.

Koneckonců, proto jsem zakládal FirstClass. Sám totiž z půlmaratonů vím, že když chceš běžet rychle, je lepší utíkat sám. Ale když chceš doběhnout daleko, chce to někoho do týmu.

Někoho, kdo nám nabídne ruku, aby nás zvedl, zatímco všichni ostatní nás překračují, protože si ani nevšimli, že jsme zakopli a ležíme v prachu na zemi.

Když jsem nové vydání magazínu FC zaměřoval na to, jak se stát nejlepší verzí vlastního Já, musel jsem se dotknout i našeho okolí. Partnerů, příbuzných, přátel i kolegů. Jak vycítit, koho se držet?

Uvedu, s dovolením, devět z mnoha znamení správného člověka, které jsou pro mě osobně nejdůležitější a řídím se jimi.

Otočte, prosím, na 2. stránku.