7+1 návrhů, jak si už nekomplikovat vztah

Něco chceš vědět? Tak to řekni. Něco Tě trápí? Tak se svěř. Po něčem toužíš? Tak to udělej. Hlavně nemlč. Nestůj. Neužírej se. Ten druhý je tady od toho. Pomůže Ti. Zvládnete to. A postaráš se o jeho skvělý pocit. Tak jako on o Tvůj.
- Reklama 4 -

„Vztahy jsou složité,“ mávl rukou, jako by na ně už rezignoval.

Usmál jsem se. Protože vztahy nejsou složité. To jen my si je komplikujeme.

Vztahy jsou právě tak složité, jak složité si je děláme. Já se tedy snažím maximálně zprimitivnět. Být takový primitiv, abych měl jednoduché vztahy.

Naučil mě tomu Eduard Tomáš.

Uzel a provázek

Za rok by měl 110. narozeniny. Moudrý mystik a jeden z nejlaskavějších lidí, jaké jsem kdy poznal, před mýma očima natáhl provázek a povídá: „Petře, ten provázek je Tvůj život. Když na něm udělám smyčku, aby představovala Tvůj problém, Ty nemůžeš přemýšlet tak, že ta smyčka není Tvoje, že ji chceš dát pryč, odstřihnout, protože ona je pořád součástí provázku Tvého života. Musíš mít zájem na tom, aby provázek byl bez uzlů, ale toho docílíš jen tak, že je sám rozvážeš. Ty uzly, ty smyčky, když je rozpleteš, budou dál ukryté v historii toho provázku, ale ten bude už rozpletený, rovný, jednoduchý.“ Na jeho slova nezapomenu. „Tvůj život musí být jednoduchý…“

(Mimochodem, Eduard byl krásně jednoduchý člověk. Když se poprvé osobně potkal s dalajlamou, oba na sebe užasle pohlédli, strnuli, neřekli ani slovo a začali se smát jako děti. Poznali se, pro mě naprosto nepochopitelně, z minulého života. Jejich konverzace nezačala slovy: „Dobrý den, já jsem…“ (a vzájemným představením se). Jejich první věta zněla: „Ahoj, pamatuješ si, jak jsme tehdy…?“ (a popis události, která se stala někdy ve středověku). V květnu to bude 15 let, co Eduard odešel; bylo mu čtyřiadevadesát.)

Dvě možnosti, v každé chvíli

Můžete spolu brečet a ubližovat si, nebo se smát a užívat život. Volba je pouze na Vás.

V novém vydání magazínu FC ukazuji, jak až triviální vztahy mohou být. Jak dokážeme milovat, když přestaneme ubližovat. Jak dokážeme uzdravovat, když přestaneme zraňovat. Jak dokážeme posouvat, když přestaneme odrazovat. Zkrátka jak úžasně se může vztah, tak jako květina, rozvinout, když ho přestaneme, tak jako květinu, zadupávat. – A jak ten vztah může následně rozvinout nás, protože my jsme jeho nedílnou součástí.

To vydání je o všech typech vztahů, zaměřené na sekce partnerské, pracovní, ba dokonce i na vnitřní vztah – ten, který chováme k sobě. Chci zjednodušit lidské myšlení. Protože co je jednoduché, přímočaré, to je efektivní. Rovné cesty (k druhému člověku) jsou vždycky nejkratší.

Tělo a vysvědčení

„Kdykoli se trápíme,“ říkával Eduard Tomáš, „to proto, že si v té chvíli děláme věci složitými. Tělo má vnitřní zkrat – z rozporu mezi tím, co si myslíme, a tím, co říkáme; nebo mezi tím, jak mluvíme, a tím, jak ve skutečnosti jednáme; nebo mezi tím, co chceme, a tím, co pro to ve skutečnosti děláme.“

A dodal: „Tělo nám vždycky dává okamžité vysvědčení. Nutí nás trápit se, ztratit schopnost pracovat a myslet na cokoli jiného než na to, co kazíme. Tělo chce jednoduchý život. Chce, ať o tom přemýšlíme, ve dne, v noci. Jen o tom a o ničem jiném.

„Proč si tak ztěžujeme život? Přece…“ pokračoval, „když lžeme druhým, budiž, tak o ně přijdeme. Ale co když obelháváme sami sebe? Jak si můžeme myslet, že o nic nepřicházíme? Proč se divíme, že se pak nemáme rádi, že si sebe nevážíme, že se nerespektujeme, že si nevěříme? Copak bychom si vážili, copak bychom respektovali, copak bychom měli důvěru v jiného člověka, který by se k nám choval tak, jak se někdy chováme my k sobě?“

I proto je nové vydání FC (lze objednat pouze zde) zčásti zamyšlením nad námi samotnými. Co pro sebe můžeme udělat? Jak k sobě najít cestu? – tyto otázky směřují nejen k nám, ale i k druhým.

Je to hodně zvláštní vydání. „Primitivní“, řekl bych. Je o triviálních jednoduchostech, malých změnách, které dělají velký rozdíl v životě, v našich vztazích k sobě, k okolí.

„Tvé myšlení musí být jednoduché,“ říkával Eduard Tomáš. Ale jak se to dělá?

Jednoduše. Ukážu Vám jen malé změny v přístupu ke vztahu.

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -