V čem chceš být lepší? aneb Jak si namíchat koktejl předsevzetí

Člověk může dosáhnout všeho, za čím se odhodlá jít. Všeho. S jistotou nedokáže jen to, o co se nepokusí. Proč tedy nevyužít příležitost ke zlepšení, když nám ji život ještě poskytuje?
- Reklama 4 -

„Předsevzetí?“ odplivl si. „Něco tak pitomého si nedávám.“

Usmál jsem se. Znám toho muže celá desetiletí a vždycky se vyhýbal soutěžení. Nemá rád prohry. Obzvláště ty nejhorší – prohry se sebou samým.

Já miluji jakékoli výzvy. A novoroční předsevzetí je nádherným i náročným testem člověka.

Nádherným proto, že si obvykle volíme taková přání, která mají vést k lepšímu životu.

A náročným proto, že nám je neurčuje nikdo jiný, ani nám v jejich dosažení nepřekáží nikdo jiný. Svým soupeřem jsme tedy pouze MY SAMI.

A raději než prověřit sám sebe, případně i zjistit, že nemáme tak pevnou vůli, trpělivost nebo vytrvalost, jak všude vykládáme, může být snazší vzdát to předem, bez boje. Neboli, jak říká můj přítel: „Něco tak pitomého ani nezkusit.“

Chcete naopak, třeba v maličkosti, zkvalitnit svůj život? Do roka a do dne zvládnout, jak říkával herec Josef Vinklář, o drtínek víc?

Jen nevíte, jak si cíle, respektive jaké cíle, si stanovit, aby Vás dlouhodobě motivovaly a provokovaly?

Namíchej si koktejl

predsevzeti
Ukázka míchání předsevzetí na TopVision.cz

TopVision.cz je tak trochu konkurenční stránka, ale musím ocenit hezký nápad. V její aplikaci, do které se prokliknete zde, se stanete silvestrovskými barmany a namícháte si svůj „novoroční drink“ z konkrétních předsevzetí. Příměr ke koktejlu je trefný proto, že si na úvod musíte vybrat „skleničku“ – například „panáčka“ (pro rychlou a intenzivní změnu), nebo sklenici typu „long“ (pro pozvolný a dlouhodobý růst). Dovnitř pak volíte z devíti nejčastějších oblastí osobního rozvoje (zdraví, rodina, kariéra, vzdělání atd.). V každé jsou napovězeny tři cíle.

Vzniklý koktejl pak máte každý den na očích. Průvodce v aplikaci Vám navíc neustále připomíná, čeho jste se rozhodli dosáhnout a co konkrétně pro to máte udělat, například formou priority managementu (řízení dne, svých priorit).

Co si přejete sami od sebe Vy?

Člověk může dosáhnout všeho, co si dokáže představit a za čím vytrvá jít.
Člověk může dosáhnout všeho, co si dokáže představit a za čím vytrvá jít.

Teď je to na Vás.

Každý jsme svým vlastním džinem, který si může splnit jakékoli naše přání. Cokoli si umíme představit, toho jsme SCHOPNI dosáhnout. Schopnost snít nikomu z nás nebyla dána bez toho, abychom souběžně nedostali možnost své sny uskutečňovat. Všichni jsme dostatečně SCHOPNI postupně se učit, zlepšovat a hledat cestu, jen někdy nejsme dostatečně OCHOTNI.

Kde není vůle, není cesta. A vůle je vždycky tam, kde má člověk silný a pro sebe důležitý důvod, motivaci, cíl. Ostatně, i já mám tři předsevzetí. Popíšu Vám je i s důvody. Třeba inspirují i Vás.

A pokud ne, nebo je na Vás roční výhled příliš dlouhý, v aktuálním vydání magazínu FC s titulem Jak slabiny obrátit v přednosti jsem navrhl 31 jiných výzev pro 31denní měsíc. Ano, je to jen 1 malá výzva na 1 den. A je koneckonců jedno, který měsíc v roce to zkusíte. Pokud však vydržíte, ten jediný měsíc z Vás udělá lepšího a spokojenějšího člověka. Inu, i malé výzvy dělají velké rozdíly.

Jaká předsevzetí jsou PRO MĚ klíčová?

Jsou i PRO VÁS zajímavá a chcete jít do nich se mnou?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -