1 důvod, proč si užít dnešní den

Zach Sobiech
- Reklama 4 -

Nejvýš rok

Pátého prosince to budou přesně čtyři roky, co se na YouTube objevila zvláštní píseň. Sedmnáctiletý Zach Sobiech v ní zpívá o oblacích.

Když mu bylo čtrnáct, objevili mu osteosarkom, zhoubný nádor kostní tkáně, postihující převážně děti. Zach během tří let podstoupil deset operací a dvacet koleček chemoterapie. Na jeho sedmnáctiny mu lékaři oznámili, že mu zbývá nejvýš rok života.

Zprvu Zacha zachvátila panika. Jeho první myšlenka byla: Nikdy si nevezmu svou školní lásku Amy, jak jsme si slíbili. A druhou myšlenkou byla otázka: Jak vlastně mám prožít zbytek života?

„Chtěl jsem se litovat. Záhy jsem si ale uvědomil, že je život pro všechny úplně stejně pomíjivý. Teď ho máš, a zítra mít nemusíš. Litovat se je ztráta času,“ usoudil tehdy.

„Každé ráno se probouzím s tím, že tento den může být poslední. Myslel jsem si, jak jsem v tom výjimečný, ale tak jsme na tom přece všichni. Jen já mám informaci o svém konci poněkud přesnější,“ trpce se usmál. „Zamysleme se někdy, jak by vypadal život nás všech, kdybychom každý den považovali za poslední, který si můžeme užít?“

Zachova cesta

Pustili byste se do nových věcí, kdybyste věděli, že Vás čeká maximálně rok života, nebo byste mávli rukou, že to nemá cenu?

Chtěli byste si ještě splnit co nejvíce ze svých snů, nebo byste na ně již rezignovali?

Jste raději, že nevíte, kdy přijde Váš konec, nebo byste tu informaci raději měli a přizpůsobili jí svůj životní přístup?

„Já myslím, že je to Bohem dobře zařízeno. Drží nás v napětí nevědomosti a vidí, zda každodenní příležitost využíváme, nebo ne. Já jsem se naučil vstávat nikoli s lítostí ,Co když je to můj poslední den?‘, ale s radostí ,Takže já mám ještě jeden den?'“ říkal Zach.

Zach s Amy. Nemoc postupuje, úsměv nepolevuje.
Zach s Amy. Nemoc postupuje, úsměv nepolevuje.

Blížily se letní prázdniny před posledním školním rokem na střední. Spolužáci plánovali svou budoucnost. On už ne, podle lékařů se konce ročníku neměl dožít. Čemu se tedy věnovat? přemýšlel. Až pak ho napadlo: „Smrt není nejtěžší pro umírajícího, tomu se naopak ulehčí. Smrt je nejtěžší pro ty, kdo tu zůstávají a mají se s něčí smrtí vyrovnat.“

A tak se rozhodl pro neobvyklý krok. Začal se učit zpívat. Ne proto, aby složil hit, ale aby se prostřednictvím písně mohl vyjádřit a zanechat vzkaz. S kytarou a kamarády nahrál píseň Clouds, ve které své Amy a ostatním nejbližším nabídl vysvětlení, jak by se na jeho brzký odchod mohli dívat po celý zbytek života. „K oblakům stoupáme proto, že je odtamtud hezčí výhled,“ uvádí například.

Aby měl každý z blízkých v případě potřeby jeho píseň kdykoli k dispozici, umístil ji na YouTube. Netušil, jak virálně ji rozšíří lidé, které vůbec neznal. Když doma, obklopen rodiči a Amy, která mu tiskla ruku celou noc, umíral 17 dní po svých osmnáctinách, píseň měla na YouTube již 3 miliony zhlédnutí.

Symbolicky na roční výročí zveřejnění písně, v prosinci 2013, zapělo Zachovo poselství v zaplněném obchodním domě Mall of America sborově 5000 hlasů…

„Chci prožít každý zbývající den mého života tak, abych ve vzpomínkách lidí, na kterých mi záleží, byl pořád živý a nikdy nezemřel,“ pravil Zach Sobiech.

Jak být nejen od příštího roku, ale klidně už dnes lepším člověkem a více si užívat život, o tom je nové vydání FC Magazínu. Jaká poselství nám předávají inspirativní lidé, abychom v každém dni více stačili, méně marnili energii a častěji dosahovali snů a úspěchů, po kterých toužíme?

Tištěný FC lze objednat zde.

Elektronicky lze FC Magazín číst v mobilu a na tabletu pohodlně přes mobilní aplikaci, která je ke stažení zde.

© Petr Casanova, použity citace z knihy „Fly a LittleHigher“, sepsané Zachovou maminkou Laurou

- Reklama 5 -