Co mě naučily mámy aneb Jak zvládat to, co by bylo snazší vzdát

"Neboj. Tatínek nám dá sto procent své energie, až nejprve musí dát sto procent své energie kamarádce."
- Reklama -

„Jak dlouho spíte?“ ptal jsem se jednou Daniela Křetínského (devátého nejbohatšího Čecha), který je na WhatsAppu pracovně online běžně ještě ve 2:00 ráno a v devět už má schůzky.

„Tak pět a půl hodiny,“ odpověděl ledabyle, a když spatřil můj údiv, usmál se: „Ale souvislých pět a půl hodiny spánku není vůbec málo…“

Tehdy měl malého syna. A mě nenapadlo, jak jedno mrně může člověku změnit pohled na život – jak s ním i v pár hodinách spánku lze objevit dostatečný přepych…

Tehdy jsem neměl ponětí, co dokážou zvládnout matky na takzvané mateřské dovolené. Ba ještě předtím, v těhotenství a při porodu.

Nevěděl jsem, že za skvělou noc může člověk považovat i čtyři hodiny spánku a během nich jen dvakrát vstávat z postele.

Netušil jsem, že osprchovat se, najíst se vsedě nebo zhlédnout kousek filmu může někdo vnímat jako lázně a luxus.

Když jsem si však sám zkusil 24 hodin s kojencem po dobu 10 dní v kuse, zjistil jsem:

… jaká je to challenge – kam se hrabe Pevnost Boyard,

… jak přehlížíme a nedoceňujeme obyčejné mámy, které tohle prožívají mlčky a bez výjimky,

… jak bychom těm svým, dokud žijí, měli každý den děkovat za to, že nás především během šestinedělí nevzdaly,

… jak bychom se jimi měli inspirovat, protože ony už dávno vědí, že člověk zvládne víc, než si myslí, a že opravdová láska stojí za to, i když hodně bolí.

Nechci nosit dříví do lesa a vysekávat ženám poklonu, to jistě dělají denně jejich vlastní partneři. Chci se pouze svěřit s tím, co mě mámy v životě naučily. Není to moc myšlenek. Jen pár, které mi však osvětlily, jak to, že v projektu Výchova dítěte dokážou vydržet téměř nemožné tolik let – dokonce i tehdy, když je záhy („protože se v tomhle nedá spát“) opustí partner a ony na všechno zůstanou samy.

Ani pak to nevzdají. Dokonce PRÁVĚ PROTO to nevzdají. Vědí, že když někdo zbude jako jediný, tak musí.

To je jejich stěžejní emoce: Musím. Proto to zvládnou. Nic jiného totiž ani nepovažují za alternativu.

  1. Když slýcháš: „Nedokážeš to!“

Mámy mě naučily, že:

– to, co si myslíme o sobě, je mnohem důležitější než to, co si o nás myslí ostatní,

– nikdo nás nemůže zlomit svými slovy, pokud to neodsouhlasíme,

– když k nám okolí nemluví tak, jak potřebujeme, můžeme to dokázat sami: Mluvit k sobě tak, jako bychom sami mluvili k někomu, koho milujeme, na kom nám záleží.

  1. Když také pochybuješ: „Nedokážu to!“

Mámy mě naučily, že:

– naučit se milovat sebe je mnohem těžší než naučit se milovat druhé; tak jako podporovat sebe je mnohem těžší než podporovat druhé; či věřit v sebe je mnohem těžší než věřit v druhé,

– tím spíše bychom se však měli skutečně pečlivě starat o způsob, jakým k sobě mluvíme; protože kdykoli k sobě promlouváme, vždycky posloucháme,

– všechno můžeme dokázat, jestliže začneme vidět dvoustranně. Co to znamená? Že můžeme být silní, pokud překonáme své slabiny; že můžeme být krásní, pokud skousneme své „jizvy“; že se můžeme přestat bát, pokud odlišíme iluzi od skutečnosti; že můžeme zmoudřet, pokud začneme být ochotni hledat, přiznávat a napravovat své chyby. Zkrátka, kde končí špatné, může začít dobré. Tak jako kde končí smutek, může začít úsměv. A my si dokonce uvědomíme, že bez předchozího smutku bychom ani nepoznali, jak krásným úsměv je.

Sečteno, podtrženo…

Mámy mě naučily, abych:

– se vždycky ujistil, že se nedívám na sebe očima těch, kteří ve mně nevidí žádnou hodnotu. Naopak mě mámy učily: Objevuj svou hodnotu, i když ji nikdo jiný nevidí. Není to žádný div. Nikdo do druhého nevidí. A ta hodnota je pouze v nás.

– o sobě nikdy neříkal nic, co nechci, aby se stalo skutečností. Člověka totiž nikdy nesráží k zemi to, co si myslí, že je, ale to, co si myslí, že není.

– pochopil, že nikdo nejsme perfektní, přesto každý z nás má částečky, které perfektní jsou. To jsou naše základní stavební kameny. Ano, stavební. Život není o hledání sebe. Nýbrž o vytváření sebe.

Ostatně, položte si někdy otázku: Jak by se můj život změnil se zvýšenou sebedůvěrou?

Vše o vytváření sebe naleznete každé dva měsíce v tištěném magazínu FC, zaměřeném na sebekoučování a sebeřízení. Jediná možnost, jak ještě sehnat nové (to, které vyjde na konci září; všechna starší jsou již vyprodaná), je zde.

© Petr Casanova