Nový Vánoční speciál FC: neobvyklý dárek, se kterým už nikdo nebude sám

- Reklama -

Bylo to šest dní před Vánocemi, 18. prosince, a já jsem byl 12 000 kilometrů od Česka. V tom mi cinkla SMS: 

„Nezlob se za to, co Ti teď napíšu. Odcházím. Nikdy jsi pro mě neznamenal tolik, co já pro Tebe. Říkala jsem Ti věci, které jsem nemyslela vážně. Proto na mě, prosím, zapomeň a až se vrátíš, nesnaž se mě kontaktovat. Ber mě jako odpad a odpadky nikdy nezkoušej recyklovat.“

Ten večer byl Indický oceán slanější než kdy jindy. A já si uvědomil, jak se asi cítí člověk, který zůstane na Vánoce osamělý.

Loni jsem se rozhodl vydat zvláštní číslo magazínu FC. Mimo režim předplatného. Vánoční speciál. Pro každého, kdo nechce být sám, nebo nechce, aby někdo blízký se osaměle cítil. Aby obdarovanému „obyčejným časopisem“ dal najevo, jak je pro něj adresát důležitý…

Lidé se mi smáli, že takové čtení nikdo nepotřebuje. Z palet zmizel za 14 dní, měsíc před Vánocemi. Myslel jsem si, že jako chlap jsem jiný, když se snažím psát srdcem, ale od Štědrého večera mi začaly chodit vzkazy:

Pavel

Tohle napíše muž? – překvapilo mě.

Ale na Boží hod jsem šel parkem a na lavičce viděl pár. Ona prosila jeho o jablko. On měl v rukou dvě. 

K mému údivu neodpověděl, ani dívce žádné nepodal. Nakousl jedno jablko, pak druhé.

Potom jí jedno nakouslé podal a řekl: „Tohle bude Tvoje, protože je sladší.“

Mezi mnoha lidmi, kteří mi loni po Štědrém večeru psali, mě zaujali dva muži.

První koupil Vánoční speciál jako dárek – ale otevřel ho, začetl se a „musel jsem si ho nechat“.

Druhý si koupil Vánoční speciál pro sebe – ale začetl se a „musel jsem ho dát pod stromeček své kamarádce, která ho v té chvíli potřebovala daleko víc…“

A po tom všem jsem se rozhodl Vánoční speciál napsat i v roce 2015. Dnes už vím, že se mi nikdo smát nebude, protože lidé se už naučili dávat – ne proto, že mají dost, ale proto, že cítí, jaké to je nemít nic.

Vánoční Speciál

Vánoční speciál mu říkám proto, že je určen především na Vánoce a je hodně jiný než běžné efcéčko.

Není o nápadech, je o lidech.

Není o budoucnosti, je o přítomném okamžiku.

Není o rozumu, je o srdci.

Má jediný motiv: Aby se už nikdo na Vánoce necítil osamělý a ze štítku na obálce četl jméno toho, pro koho je důležitý. K tomuto vánočnímu dárku totiž není potřeba nic víc než fixa, kterou se podepíšete do pravého dolního rohu. Všechno ostatní speciál poví za Vás.

Uvnitř jsou odpovědi na ty nejnepochopitelnější otázky:

Proč se někdy trápíme pro ty, kdo se netrápí pro nás?

Proč někdy marníme čas s těmi, kdo nás činí nešťastnými, zatímco jinde může čekat ten, kdo by nás učinil šťastným?

Proč nezáleží na tom, kdo nás v životě zraní nebo srazí, ale na tom, kdo nás opět rozesměje?

Proč se tím člověkem často stává nejneočekávanější osoba v nejneočekávanější okamžik?

Proč nám lidé vzdálení stovky kilometrů jsou někdy bližší než lidé, kteří sedí přímo vedle nás?

Jak zničehonic ustát zjištění, že pro někoho nejsme tak důležití, jak jsme si mysleli?

Měsíc jsem vstával uprostřed noci a dělal vše pro alespoň jednoho spokojeného čtenáře na Vánoce. Posilovaly mě všechny vzkazy, i ty od známějších lidí (zpěvačka country kapely Schovanky):

Lída

Lidé mi říkají, že jsem snílek. Vůbec mi to nevadí. Vím, že Vánočním speciálem 2015 nezměním svět ani lidi. Úplně mi stačí, když alespoň jedné osobě změním alespoň jeden její večer… Když si lidé uvědomí, že:

… nejkrásnější je ten vztah, kdy někdo přijme naši minulost, podporuje naši přítomnost a provází nás do budoucnosti.

… omluva ne vždycky znamená, že jeden je na vině a druhý má pravdu. Ale daleko častěji, že pro toho prvního je důležitější vztah než vlastní ego.

… že spát s někým ve skutečnosti znamená klidně jen ležet SPOLU, v objetí, které už nemůže být bližší, stoprocentně splynulí – a stoprocentně šťastní. To je to, co dva lidi naplňuje a motivuje společně překonávat překážky. Protože v problémech se ocitají všechny vztahy, ale ne všechny jimi úspěšně projdou.

Vánoční speciál 2015 je tedy tak trochu jiný dárek. Upozorňuji, že uspokojí jen okolo 300 gramů z celého těla Vámi obdarovaného člověka. Totiž jeho srdce.

A to nejen obsahem, ale hlavně Vaším podpisem, který obdarovaný najde na obálce – věčnou připomínkou toho, že na Vánoce 2015 nebyl sám. Že s ním byl, byť v duchu, ten, kdo mu tento magazín daroval.

Přístup k objednávce je zde nebo v našem e-shopu. Uveďte, prosím, i přesný počet kusů, který si přejete doručit. Poštovné je již zahrnuto v ceně, zasíláme pouze v rámci České republiky.

Pozor, Vánoční speciál FC není součástí předplatného. Lze objednat samostatně.

© Petr Casanova