Dvě zrady jednou ranou aneb Proč na oplátku netrhat motýlům křídla

Místo předmluvy: Letošní Vánoční speciál FC je i není o lásce. Je tak psán, protože na lásce se nejlépe ilustrují všechny mezilidské těžkosti. Ale současně není jen o lásce proto, že všechny uvedené případy lze aplikovat ve všech ostatních oblastech blízkých vztahů – práci, přátelství i příbuzenství nevyjímaje.

Tento článek je také vlastně o lásce. Ale jeho podstata platí na zradu v jakémkoli jiném vztahu.

Zradil Vás někdy životní partner? 

Zradil Vás někdy nejbližší přítel?

Přemýšlíte, co může být horší?

Já to vím: když Vás zradí oba najednou. Spolu.

Když Vás zradí jeden, můžete utéct vyplakat se k druhému. Ale když zradí oba, jako by se zhroutily oba pilíře naší jistoty – mostu, pod kterým běháme a který se tudíž celý zřítil na nás. Takový je to pocit.

Vzniká to snadno. K nejlepším přátelům máme přece nejblíže, stejně jako k životním partnerům. Je přirozené, že je seznámíme i že se začnou vyhledávat, když má jeden či druhý s námi problém. Nikdo nám přece nerozumí lépe než nejlepší přítel, nebo partner. Kdo by jim tedy mohl lépe poradit? Od společně tráveného času je přitom jen kousek k sympatiím. A zakažte si lásku! – zkoušeli jste to už někdy?

Nechci tímto článkem moralizovat přátele či partnery schopné zradit, zaměřím se čistě na kroky, které vrátí zrazeného zpátky do života, produktivity, pozitivity a víry v lepší budoucnost.

Co se v nás děje

Abychom si mohli pomoci, potřebujeme sobě nejprve porozumět – pochopit jak emoce, kterými k nám promlouvá tělo, tak fakta.

1) Syndrom psa. Když ublížíme psovi, může ztratit důvěru k lidem. Když ublížíme člověku, může ztratit mnohem větší důvěru než jen k lidem. Při zradě někoho blízkého je schopen zanevřít na lásku, přátelství nebo práci (šlo-li o kolegu, podřízeného, nadřízeného nebo klienta) jako takové. Ale to je škoda. Láska, přátelství ani podnikání nikdy nezklamou, zklame vždy jen konkrétní člověk.

2) Syndrom zmrzlé končetiny. Musíme si uvědomit, že i když své zklamání (jako zraněnou končetinu) vyléčíme, ještě nás hodně dlouho bude bolet, jakmile se znovu ochladí (něco nám připomene minulost a může to být i bezděčná věta budoucího partnera nebo budoucího nejlepšího přítele). V takových chvílích máme sklon dávat minulost do souvislosti s přítomností a budoucností. Budeme si myslet, že všichni lidé jsou stejné potvory – jen proto, že v určitém bodě začnou vykazovat podobné znaky chování. Ale ne každý, kdo má batoh a baňatý tukový prstenec, musí být terorista.

Na co se připravit

Mozek je vždy cestou nejmenšího odporu. Co mu dovolíme, to rád obejde nebo odloží. Jeho úkolem je, abychom co nejméně trpěli. Takové řešení mu připadá nejjednodušší. Proto první myšlenka po zradě je, že nemůžeme nikomu věřit a že nejjednodušší je být sám, protože má-li člověk pouze sebe, sám se nezradí.

Srdce v té chvíli bude trpět, protože ví, že to není pravda. Jedinec nikdy není tak efektivní jako tým. Nikdy se nezvedne tak rychle z neúspěchů, každý má o samotě sklon lenivět a vzdávat se mnohem dříve než tým. Sám se člověk také jen zřídka směje – zvláště, když sám sobě neumí být k smíchu.

Potřebujeme druhé. Také proto nás netvoří jen mozek a srdce. Ale také ústa, abychom s někým rozmlouvali. Uši, abychom někomu naslouchali. Ruce, abychom někoho zvedali na nohy nebo objímali. Sám sebe ještě nikdo na světě nezvedl ani tak vroucně neobjal. Hlavně však používejme oči, abychom začali vidět, co dobrého nebo špatného druzí dělají. Ne co říkají. Ale co svými činy prokazují.

U čeho začít

Po každém citovém bankrotu musíme začít u toho, co nám zbylo. Jen z materiálu, který zbyl, můžeme stavět. I když se rozhlédneme a máme „vybílený“ byt nebo dokonce stojíme na ulici, pořád nám něco zbylo. A pořád je to to nejdůležitější. Stoupněme si před zrcadlo a uvidíme to. Jsme to my.

Jestliže nám mozek říká „Buď sám!“ a srdce se přidává „Uteč na chvíli do samoty!“, vědí, proč to dělají. Protože musíme začít u sebe. Abychom mohli vybudovat jiné vztahy, musíme vybudovat nejprve sebe. Nelze najít svou vyrovnanost u někoho druhého, jestliže jí nejsme schopni sami. Nelze najít nejlepšího přítele nebo partnera bez toho, abychom sami začali znovu důvěřovat lidem. Nelze namíchat sladký nápoj z hořských ingrediencí. Musíme se své hořkosti zbavit.

A k tomu slouží následující kroky.

Obraťte, prosím, na 2. stránku.