Co z jedniček mezi obchodníky dělá nuly aneb Jak se vzepřít NSM

- Reklama -

„Já nic, za to může on.“ „To nejde.“ Nestačil jsem žasnout…

Byl jsem požádán jednou z největších multilevelových společností v této zemi, abych promluvil s týmem, který na dva měsíce ztratil svého lídra a – spolu s ním také motivační kompas a chuť do práce. Tým ustrnul, podlehl dojmu, že „za všechno může ten druhý“ a fakticky přestal fungovat. Přitom patřil k nejlepším ve firmě. Dokud lídra nevyřadily zdravotní problémy…

Co se to vlastně s lidmi děje, že 1) dopustí, aby jim spadl řemen, a 2) už ho neumějí/nechtějí nahodit zpátky?

Jak je možné, že se z úspěšných a pracovitých lidí stanou outsideři, z jedniček nuly?

Jak to, že když jdou do terénu dělat stejnou práci, kterou úspěšně dělali předtím, náhle si nevěří a to, co zvládali, už nezvládají?

Ne, práce se nezměnila, pouze oni. Ptali se, co ztratili? Ne, nic jim neubylo. Naopak přibylo. Já tomu říkám NSM: negativní samomluva. „Nedokážu to. Nemám na to. Nebudu to ani zkoušet.“ – to zesílilo. A to úplně stačí.

Vím, že na popisování detailních technik je magazín FC, na internetu s nimi nehodlám zdržovat. Nicméně po této zkušenosti a proto, že závěr roku je v každém obchodě, multilevelový marketing nevyjímaje, prodejně stěžejní, alespoň přiblížím 5 základních rychlokroků, jak NSM oslabit:

1) Nejprve klid. Uvědomme si, že všichni máme NSM

Bez ohledu na to, jak je člověk úspěšný nebo sebevědomý, každý má v sobě NSM. Rozdíl je pouze v tom, jak s ním zachází, jak mu čelí, jak ho aktivně řeší.

Všichni pochybujeme. Přiměřený strach je mechanismus, který nás učí obezřetnosti a opětovnému přehodnocení – dvakrát měřit, než řízneme. Tento strach ale nesmí přerůst v hrůzu, která nám zabrání říznout, udělat krok. Protože i kdyby to nakrásně nevyšlo, pořád něco získáváme – zkušenost. Každé NE je zkušenost.

2) Přistihněme sami sebe při NSM

První aktivní krok: Učme se podchytit ten okamžik, kdy nějaké nešťastné a neproduktivní myšlenky začnou ovládat náš mozek. A vnímejme, co tyto myšlenky způsobují nejen s myšlením, ale také s naším chováním. Jak se stáváme rozrušenými, náladovými, citlivými, jak nemůžeme spát, tvořit. Pozorujme se.

3) Sepišme si všechno, co cítíme a co nás napadá při NSM

Utrhněme kus papíru nebo sedněme k počítači a pišme všechno, co nám běhá hlavou. Nefiltrujme. Ignorujme spletitost negativních myšlenek, neřaďme je do žádného sledu. Jde o to zvednout stavidla a zbavit náš mozek všech zdrcujících úvah.

Pišme všechny myšlenky pod sebe. Klidně jen v bodech. Jsem nula, bez budoucnosti, umřu hlady, zbijí mě vymahači… Nepřestávejme, dokud nějaké nové podněty v hlavě máme…

DŮLEŽITÉ! Musíme fyzicky psát. Nestačí o tom přemýšlet. Dostaňme slovo po slově na papír to, čemu jinak neúspěšně čelíme. Jak uvidíme v dalším kroku, s obsahem papíru zmůžeme víc než s obsahem hlavy.

4) Vyzvěme naše úvahy na souboj

Všechny myšlenky jsou subjektivní. Vycházejí z našich okamžitých pocitů. A za chvíli se mohou změnit. Stačí jim podsunout jiné pocity, fakta, úhly pohledu.

Je přirozené, že hlava brání tělo před bolestí a selháváním, proto nás mozek raději drží zpátky, před riziky. Z jeho pohledu je mnohem jednodušší a pohodlnější se o nic nesnažit než se pokusit o něco a neuspět. Z pohledu mozku nedává logiku pokoušet se o něco, co jsme ještě nikdy nedokázali – to přece nemůže vyjít se znalostmi, které mozek má k dispozici… Proto se také negativní obavy pokoušejí o nás všechny. Budiž. Pojďme ale odlišit pravdy od lží… Jak?

Naše negativní myšlenky jsme sepisovali pod sebe – do sloupce.

Vedle každé z těchto NSM nyní připišme odpovědi na následující dvě otázky (ve výsledku tedy budeme mít 3 sloupce: 1) naše NSM, 2) odpověď na otázku A a 3) odpověď na otázku B).

Odpovězme na toto:

A) Odkud se bere tato negativní myšlenka? Co je jejím původem?

B) Jaký konkrétní důkaz mám pro to, že tento negativní předpoklad bude platit?

Příklady:

NSM: Připadá mi, že nejsem dost úspěšný…

A kdo to řekl? Jakou definici úspěchu vlastně používám?

NSM: Nejsem dost chytrý na to, abych dosáhl cílů, které jsem si stanovil…

A jaký důkaz mám pro to, že nejsem dost chytrý?

NSM: Jsem samý neúspěch…

Opravdu selhávám ve všech oblastech svého života? A jaká je vlastně moje definice neúspěchu?

K čemu to je? Zpochybňováním svých negativních myšlenek nutíme svůj mozek tak trochu obracet způsob, kterým uvažujeme. Je to technika duálního myšlení, které jsme věnovali samostatné vydání magazínu FC (v tištěné podobě vyprodané, elektronicky dostupné zde).

5) Přepišme svůj papír objektivněji

Kdykoli se na papír podíváme nikoli jako na svůj problém, ale cizí, budeme si vědět rady s objektivnějším pohledem. Pochopíme i druhou stranu mince. Například: Ne, já přece nejsem samý neúspěch. Jenom falešně zobecňuji. Musím přestat s dramatizací svého života a vidět pokrok, který právě díky neúspěchům dělám. Učím se a rostu jako každý jiný profesionál. Každý den jsem zkušenější, tudíž i chytřejší. Věřím v rovnici Zkušenost + Ponaučení = Růst. A musím vytrvat, pokud chci uspět.

Pouhých 7 vět, kterými jsem uspokojivě zodpověděl své 3 příklady NSM. A které mi umožňují projít si tím, čím si prošel každý úspěšný člověk.

Ještě nikdo na vrchol hory nespadl z nebe, ale musel tam vystoupat. Musel porazit největšího soupeře, který není nikde kolem, ale přímo v něm. V jeho hlavě. Pokud chceme být pozitivnější, rozhodnější a nakonec úspěšnější, musíme trénovat svůj mozek způsobem, který nás motivuje k akci. Čím častěji budeme praktikovat tyto techniky, tím snáze budeme čelit své NSM, kdykoli se objeví.

Avšak počítejme s tím, že se objevovat budou stále. Naštěstí. Protože díky nim nepřestaneme růst.

Vše, co potřebujete vědět ke svému neustálému růstu, najdete v magazínu FC. Objednat lze zde.

Pokud chcete posouvat více lidí ve svém týmu, doporučujeme dárkové vouchery na předplatné, které lze zakoupit ve větším množství zde.

45minutový videozáznam z prvního FC workshopu, pořádaného společně s ikonami multilevelového marketingu Romanem Hassmanem (Amway) a Alešem Buksou (LR), je zde.

© Petr Casanova, foto: David Radcliffe, poděkování: J. O’Donnell