7 myšlenek, které má jen slabý šéf

- Reklama 4 -

„Když nemůžeš létat, utíkej. Když nemůžeš utíkat, jdi. Když nemůžeš jít, plaz se. Ale v každé situaci se snaž pohybovat vpřed.“ Martin Luther King

Nedávno jsem psal o 7 důvodech, proč nás tým nesmí vidět na kolenou. Lídři, hlavně z multilevelových společností, mi zaslali své příběhy, které měly jedno společné: výmluvy.

Existují 3 jednoduchá pravidla úspěchu:

1) Když nepůjdeš za tím, co chceš, nikdy to nebudeš mít.

2) Kdykoli se nezeptáš, odpověď bude vždycky ne.

3) Když neuděláš krok vpřed, vždycky zůstaneš na stejném místě.

Každý má své slabé okamžiky, zvedají a pokládají ho vlastní nálady, cizí výsledky, životní okolnosti, které skáčou do cesty, aniž jsme schopni je ovlivnit. Pořád si ale držíme výsostné právo ovlivnit to, jak na vše uvedené zareagujeme. V myšlenkách, které formují naše činy (a činy potažmo naše výsledky), je ukryt šém, který si musíme chránit.

Chceme-li být slabým šéfem, neřešme níže uvedené negativní myšlenky.

Chceme-li být silným šéfem, naučme se je rozptylovat. Povím Vám jak.

telefon

1. zhoubná myšlenka: „Nemám zapotřebí povzbudit své lidi.“

Pche, z výsledků jsou přece placeni. Dělají svou práci. – Tak zní někdy argument.

Jistě, oni ji dělají. A šéf má zase dělat svou. Povzbudit své lidi, když úkol nezvládli, a ocenit je tehdy, když úkol zvládli, je nejen zdvořilost, ale i jednoduchý způsob, jak posílit jejich motivaci a pravděpodobnost zvýšení úsilí v budoucnu.

Je fajn, když všichni dělají správně svou práci. Včetně šéfa.

2. zhoubná myšlenka: „Jsem pod příliš velkým tlakem“

Jistěže jsi… A proto jsi šéf. Každý je drcen několika mlýnskými kameny: nadřízenými, podřízenými, zákazníky, někdy i dodavateli a investory.

Právě proto existují týmy. Aby se ramena, která nesou zátěž, prodloužila nebo dokonce znásobila – aby bylo více těch, kteří SPOLEČNOU zátěž ponesou.

Bez jinotajů: V reálném životě to znamená zapojit své lidi do projektů a do odpovědnosti. A to znamená jim dát také odpovídající pravomoc – onu sílu do ramen.

Ano, všichni budou pod tlakem. Ale jen pod tlakem pouštějí olivy nejlepší šťávu. A lidé pod (přiměřeným) tlakem nabírají nejlepší dovednosti a sebevědomí.

Takže super: Jen buďme pod tlakem. Ale NE JEN MY.

3. zhoubná myšlenka: „Nikdo si mojí práce neváží“

Klid… Většina lidí je přesvědčena, že není dostatečně ohodnocena a doceněna. Právě proto by nikdo neměl spoléhat na jediné uspokojení z vyslovených pochval nebo udělených prémií. Také by měl vnímat vlastní rozvoj a posun, sám sebe motivovat dosahováním průběžných cílů, jež nikdo jiný nepostřehl, a účinnou pomocí těm lidem, kteří by se bez naší pomoci neobešli.

A jestli Vám ani tohle nestačí, zvažte, jestli raději nepodnikat na vlastní pěst. Jinak se budete pořád cítit nespokojeně a nešťastně.

4. zhoubná myšlenka: „I když po lidech dupu, nefungují“

Byl jednou jeden tchoř. Vecpal se do nory a usoudil: „Fuj, to je smrad. Tady zůstanu, dokud ten zápach nepoleví.“

Neuškodí, když si někdy sám šéf připustí, že by problémem mohl být on sám… Že se jeho týmu může lépe dýchat, když ho nedusí. Každý jsme jiný a produktivní při odlišné míře věnované pozornosti. Někteří lidé zkrátka nepotřebují nebo nechtějí, aby jim někdo přes rameno neustále říkal, co mají dělat. Šéf není dráb, ale stratég. Mnohým stačí, když jim nabídne jiný směr nebo strategii, ale pracovat už je nechá.

Nesuďme tedy tým jen podle toho, jaké výsledky má, ale také, zda vůbec naše přítomnost má na výsledky pozitivní dopad.

Co když někdo z podřízených začíná být lepší než my?

Obraťte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -