5 způsobů, jak říct nejproduktivnější slovo a necítit se při tom provinile

Konec týdne. Bilancujeme, co jsme/druzí stihli. Najednou slýcháme/říkáme: „Nestihli jsme, co jsme plánovali, PROTOŽE… pořád do kanceláře někdo chodil… něco po mně chtěl … mám jen jedny ruce… zkrátka nešlo říct NE.“

NE je jedno z nejúžasnějších slov. Dvě písmena, která všechno mění. Každému člověku umožňují získat více času; dělat to, co skutečně potřebuje; dokončovat to, po čem sní. Člověk, který neumí říct NE, je hracím automatem – kdo ho spustí, tomu hraje.

Nejoblíbenější otázka Steva Jobse zněla: Kolikrát jsi už dnes dokázal říct NE? Nejdůležitější slovo té otázky je DOKÁZAL. Protože říci NE je dovednost.

Kdykoli jsme požádáni o něco, co nechceme nebo nemůžeme zvládnout, máme 3 možnosti:

1. Říct ANO, protože je nám nepříjemné říct NE, a skončit s mizerným pocitem kvůli svému ANO,

2. Říct NE a mít z něj špatný pocit,

3. Říct NE a nemít z něj špatný pocit.

Jak jste na tom Vy? Volíte variantu 3? Nebo máte špatný pocit, kdykoli máte někoho odmítnout? Dokonce je tak úzkostlivý, že řeknete ANO tam, kde chcete říct NE? A proč tomu tak je?

Ne

Proč NE vytváří špatný pocit

1) NE je negativní slovo. Kdo neumí negace ovládat, cítí se z něj špatně. Může mít pocit, že druhé sráží, a proto se cítit provinile.

2) NE je rázné a strohé, zní až agresivně. A nikdo nechce vypadat jako agresor.

3) Nejvíce lidí se bojí, že pro své NE nebudou oblíbeni či dokonce by za něj mohli být v budoucnu trestáni. Nechtějí vypadat bezcitně až arogantně, proto jdou raději cestou menšího odporu a než se střetnout s druhými, raději se střetnou se sebou a svými prioritami.

A tím hlavním důvodem, proč se lidé bojí vlastního NE, je to, že neumějí říkat NE. Vyžvejkávají ho tak neefektivně a komplikovaně, že se svým poloNE nadělají více škody než užitku. Typické je blekotání: „Víš, já bych Ti rád pomohl, ale zrovna jsem zaneprázdněn…“

„Nevadí. Takže kdy budeš moct? Za hodinu? Za dvě?“ zní odpověď.

Krkolomným poloNE totiž otevíráme druhé osobě možnost ptát se dál. Není to její chyba, když stále naléhá: „Tak kdy tento týden? Nebo ten příští?“

Jestliže víme, že nám dělá problém vyjádřit své NE, naučme se to. Toto je 5 způsobů, jak se při svém NE necítit špatně:

asistentka

1. varianta: Řekněme to

NE. Hotovo. To je věda, co?

V jednoduchosti je síla. Nechoďme kolem horké kaše, nekoktejme ve slabošských výmluvách. Protože to není NE.

Neoddalujme to a neváhejme. Neotevírejme prostor k diskusi. Jen řekněme NE. Případně, pokud máme nutkavý pocit, že je to třeba, přijdeme ještě stručné vysvětlení proč. Ale většinou to třeba není. NE je kompletní informace, která stačí. Čím méně řekneme, tím lépe to řekneme.

2. varianta: Buďme zdvořile asertivní

Měkčí varianta, která se hodí na některé případy.

Řekneme například: „Je mi líto. Zrovna teď nemůžu. Ale dám Vám vědět, kdy a jestli to půjde.“ Tečka. Finíto.

Výhodou této zdvořilejší asertivity je možnost později změnit svůj názor. A není důvod se cítit špatně. Velmi oblíbená.

Jak říkat NE nadřízenému v práci?

Otočte, prosím, na 2. stránku.