Proč ženy potřebují oporu a muži pochopit Archiméda

„Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu Zemí,“ řekl Archimédés (287 – 212 př. n. l.).

Tento trochu jiný „Archimédův zákon“, než ten o tělese vytlačovaném kapalinou, v praxi naplňují hlavně ženy: Jsou totiž schopny naprosto změnit svůj osud, jestliže mají pevnou oporu ve svém okolí.

Jen si vyberte, která z modelových situací Vás zajímá:

Začala podnikat na rizikovém těhotenství.

Začala podnikat při 1 malém dítěti.

Podniká při 2 malých dětech.

Podniká při 3 malých dětech.

I v tištěném magazínu FC pravidelně ukazuji, co všechno dokáže žena, pokud se může opřít o správného partnera. Archimédés by s takovou „pákou“ byl určitě spokojen.

Proč je vůbec tolik mužů, kteří mají problém se silnými a snaživými ženami?

Proč vztah vidí jako konkurenční bojiště, kde oni musejí mít ten vyšší plat a kariéru a žena být „ta druhá“, když ve vztahu nikdy není vítěz a poražený, ale buď dva vítězové, nebo dva poražení?

A jak to, že naopak jiní muži dokážou zředit své ego, podpořit svou ženu a dokázat tím, že toto není obecný problém všech mužů, ale konkrétních slabých jedinců? Silní totiž druhé nesrážejí. Naopak je zvedají. Právě to zvedání je dělá – jako v posilovně – silnými.

Jak vůbec vypadá ten pevný bod, o který se dá opřít? Definujme si ho.

pod srdíčky

1. znak: Dává povzbuzení, když ho druhý potřebuje

Když ženy mluví o svých problémech, mnohdy to neznamená, že si stěžují nebo že očekávají návrhy řešení. Jen dávají druhému najevo, že mu důvěřují. Co potřebují, je vyslechnout a povzbudit. Většinou není více třeba.

Když se ženy rozmluví, jsou plné snů. A také smutku, pokud se jejich sny nenaplňují, pokud v jejich pocitech převládají zklamaná očekávání nebo promarněné touhy. Ženy jsou křehké nádoby plné pocitů a jeden z nejtěžších, který je trápí, se jmenuje: Bráním sama sobě, abych šla za tím, co si přeji.

Toto je první celé století, ve kterém ženy (stále ještě ne na většině planety, ale u nás ano) mohou uskutečňovat své sny a tvořit to, co je už po staletí samozřejmé pro muže: budovat svobodně svůj život. Mnohé ženy si ale pořád nevěří. Mají v genech dědičný „špatný pocit“, že selhávají jako partnerky, matky, ženy, když dávají sebe na první místo. Ženy stále uvnitř svého svědomí zápasí s matematikou a nevědí, že dítě, které se narodí, je stejně tak otce jako matky – že je starostí i radostí obou.

Když se Martina svěřila manželovi se svým podnikatelským nápadem, jel s ní deset hodin na veletrh, v autě sušenky, pečivo, náhradní benzin a vlastně i „ložnici“, protože spali přímo v autě, na dálničním odpočívadle, aby nemuseli jít na hotel. Mohl cestu do zahraničí odmítnout, protože neměli peněz nazbyt, ale on se na problém podíval z opačné strany. PRÁVĚ PROTO, že neměli peněz nazbyt, ocenil a podpořil manželku, která hledala způsob, jak jich mít více. Dnes má Martina úspěšné e-shopy a dvě desítky zaměstnanců.

To, že se ženy nestávají tím, kým si přejí být, je mnohem méně tím, že by toho nebyly schopny, a mnohem více tím, že nenalézají odvahu, oporu a dlouhodobou motivaci. Všechny chtějí překročit svůj stín, překonat svůj strach. A dokážou to. Někdy ale, z historických důvodů, potřebují pošťouchnout k prvnímu kroku.

2. stránka: Případ jiné podnikatelky, která šla tak trochu „proti všem“, i proti rodičům. Jak se zachoval partner?