Jak se vyrovnat s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami: 5 kroků, jak zvládnout opravný pokus

Každý děláme chyby. No jo, ale co když tuhle zaplatíme fakt draze?

Představte si, že uděláte chybu. To není těžké. Jsme lidé, všichni chybujeme.

Jenže za chyby se platí. A draze. Někdy zaplatíme i člověkem, bez kterého se nám těžko žije. Jak se to stane? Jednoduše. Stačí na chvíli vyměnit 90 za 10

V magazínu FC jsem psal o tom, jak se vyrovnat s ranami, které nám způsobili druzí. Ale jak říká François de La Rochefoucauld, s tím, čeho se na nás dopustili druzí, se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.

Jak tedy ustát SVOU chybu, draze zaplacenou, a jak v ní vůbec najít něco dobrého, od čeho bychom se mohli odrazit kupředu?

Můžeme vůbec dostat druhou šanci? A pokud ano, jak zvládnout opravný pokus?

Katka

Jedna žena-manažerka měla vysoké postavení, protože se stále více snažila o dokonalost. Nejen v práci, také v soukromí. Nemohla najít partnera, protože hledala dokonalost.

Jednou narazila na krásného muže. Vzhledem i chováním měl všech pět P. Potkali se v letištním salonku a už by projevila zájem, kdyby…

Do salonku přišel asi jeho obchodní partner. Začali být hluční, v konverzaci oplzlí. Ne, nebyl dokonalý…

Při zpátečním letu měli sedadlo vedle sebe. On už byl sám a žena byla nadšená – byl totiž skvělý společník. Zdál se jí dokonalý…

Vyměnili si navštívenky a jednou se sešli na večeři. Jí jeho přítomnost velmi pomáhala. Neměla dobrý den a ten večer cítila splín.

Druhý den jí s omluvou napsal, že do života nehledá ženu se splínem. Hledal asi dokonalou ženu…

Dnes spolu žijí. Téměř rok potřeboval na to, aby si uvědomil to, co si předtím uvědomila ona. To, že nikdo není bezchybný. A kdo hledá bezchybného partnera, ten vážně chybuje už tím.

druhý pokus

Odmalička všichni potřebujeme opravné pokusy. V chůzi, řeči, čtení i čemkoli dalším. Napoprvé zvládneme málokterý úkol. A i když, nikdy ne perfektně.

Lidé chybují i ve vztazích. Mnohdy fatálně. Když jsou opuštěni, ať vinou své chyby nebo chybným rozhodnutím druhého, vnímají neúspěch jako snížení své hodnoty. Zapomínají, že na začátku drtivé většiny dosažených úspěchů v životě je rozhodnutí pokusit se o to znovu (a pak případně ještě znovu…). To znamená po pádu vstát, oklepat se a tentokrát si dát pozor na chybu, o které už víme. Kdykoli si dáváme druhou (a další) šanci, dáváme si příležitost přerůst svůj neúspěch. Uvěřit ve své budoucí schopnosti, ke kterým ale nejdříve musíme vyrůst. Chybami a zkušenostmi.

Pokud očekáváte, že Vás kvůli chybě, kterou jste udělali, budu litovat, máte smůlu. Lítostí, natož sebelítostí, se nic nevyřeší. Naopak, pokud využijeme opravný pokus, přestaneme mít čeho litovat. A k tomu směřuje tento článek – udělat pozitivní kroky vpřed.

Jakým krokem začít?

Otočte, prosím, na 2. stránku.