Jak porazit závislost na druhých: o mamáncích a naopak těch, kteří neuvěřili, že „nic nedokážou“

- Reklama -

Monika v 21 letech prodělala operaci srdce.

Jenže vnitřní sílu nikomu nevyoperujete.

Co Tě nezabije, to Tě posílí – říká se. Monika si na lůžku alespoň pečlivě promyslela svůj další projekt. Založila unikátní internetovou soutěž krásy propojením dívek a luxusních vozů. Byla silnější, než kdy předtím. Svůj krejčovský ateliér si po čase už mohla dovolit přestěhovat do dvoupatrového domu přímo na náměstí. Založila značku ODEVNI a svým klientům staví speciální outfity na důležité schůzky – tak, aby působili silně nebo naopak křehce, podle toho, jak potřebují…

Dnes je jí 26 let a má to, co mít nikdy ne(s)měla: vlastní firmu. „V každém podnikání se objeví neúspěch. I já jsem měla chvíle, kdy jsem musela vystěhovat ateliér, protože to vypadalo, že se dalšího měsíce finančně nedožiju. Tehdy si to moje okolí užívalo – včetně příbuzných. Málem mě to stálo život. Ale víte, co je nejpodstatnější. Že tu jsem a snažím se. A o to v životě jde.“

Někomu k obratu stačí maličkost – vytvořit první báseň, malbu, song, podnikatelský záměr – aby si uvědomil, že JE SCHOPEN být originální a unikátní. Že může vytvořit cokoli, když si k tomu dá příležitost. Že nepotřebuje něčí souhlas, aby uplatnil svou přednost, talent nebo vášeň.

Někomu zase pomáhá rozproudit zvědavost. Hledat meze některých svých schopností. A tak cvičí. Cestuje. Vzdělává se. Zkrátka prohlubuje své vědomosti a zkušenosti.

Někoho ideálně nastartuje tzv. problémová samomluva. „Promlouvá k sobě“ skrze problémy. Hledá na ně řešení, a tím si uvědomuje, že si dokáže sám pomoci. Že není na nikom závislý a že bez toho, na koho třeba tolik žárlí nebo komu se tolik podbízí, by nakonec – světe, div se – přežil…

Lidem zkrátka prospívá převzít za sebe odpovědnost. V té chvíli začnou zjišťovat, že nepotřebují obviňovat druhé, že nemusejí nikoho jiného označovat za problém. Protože se stejně vždycky nejvíce posuneme tím, když budeme SAMI konat.

Proto:

200430931-001

Kdykoli cítíme, že něco potřebujeme, snažme se dát si to sami.

Kdykoli se přistihneme, že po někom chceme, aby nám pomohl, snažme se pomoci si sami.

Kdykoli máme sklon si na něco stěžovat, hledejme naopak způsob, jak být za to, co máme, vděčni.

Pochopíme, že řada problémů nemá nic společného s partnery, se vztahy. Ale jen s námi samotnými. A to je dobře. Protože v nás problém i řešení. V nás je síla. A ta síla jen čeká na to, až ji probudíme.

Praktické zkušenosti úspěšných lidí a konkrétní detailní způsoby, jak pracovat na sobě a posouvat se přes své momentální limity, naleznete pouze v magazínu FC (112 stran), který zasíláme zájemcům přímo na adresu. Uveďte ji, prosím, zde.

Upozorňujeme, že každé tištěné vydání je k dispozici pouze do vyprodání zásob. Všechna předchozí vydání jsou vyprodaná.

© Petr Casanova, foto: Damian Smith a Rainbow for Ivanka