Co udělat a Kým být. Proč má seznam cílů Richarda Bransona dva sloupce

Mezi lidmi, jejichž cestu k úspěchu obdivuji, je Richard Branson. Jeho cesta totiž byla odmala plná překážek. O to sladší je pak dosažení cíle.

Narodil se jako dyslektik, špatně četl a v učení zaostával. Na základní škole poznal, co je výsměch.

Snil o kariéře atleta, protože ten si o svém osudu rozhoduje sám. Ale v deseti letech si při sportu poranil koleno. Navíc v nemocnici zjistili, že je krátkozraký a už dávno měl nosit brýle. „Divím se, že vůbec něco přečteš z tabule. Proč jsi nikomu nic neřekl?“ čertil se lékař. Richard se styděl před spolužáky i rodiči za každý nedostatek. „Tehdy jsem v každé situaci raději hledal výmluvu, proč se o něco nepokusit, než abych riskoval další prohru,“ vzpomíná Branson.

Z toho ho vyléčila teta. Slíbila mu libru za to, že se do konce prázdnin naučí plavat. Celé léto pršelo a Richard opakoval, že se nemůže učit plavat. „Nejsi z cukru, plav,“ ignorovala ho teta, „podmínky obchodu jsou dané.“ Richarda se nezastali ani rodiče. Trucoval.

V poslední den prázdnin celá rodina čekala na břehu řeky. Richard se MUSEL svléknout a prokázat, na co měl čas celé prázdniny. MUSEL vlézt do řeky, MUSEL se odrazit. „Najednou jsem nedosáhl na dno. Místo, aby pro mě někdo skočit, slyšel jsem usilovné fandění. Snad poprvé v životě. Nevím, jestli to byl pud sebezáchovy, ale dostal jsem neskutečnou sílu a pral se s vodou. Bylo to jen pár metrů, ale pro mě to byl kanál La Manche. A ten den jsem pochopil rozdíl mezi rezignací a úspěchem. Když jsem totiž dohmátl na druhý břeh, první, co jsem vyhrkl, bylo: „Chci další úkol“. Byl jsem na sebe konečně pyšný a chtěl jsem být zase – a ještě víc,“ vzpomíná Branson, jehož životní motto zní: Kdykoli něco děláš poprvé, nemáš co ztratit, jen získat.

Dnes je tomuto „outsiderovi“ 65 let. Patří mezi deset nejbohatších Britů. Jeho impérium Virgin sdružuje více než 400 firmiček, vzniklých na základě malých nápadů. Navíc se Richard Branson rád dělí o své zkušenosti, které nabyl ne školou, ale životem. Rozhodli jsme se každý týden zveřejnit jednu jeho zkušenost, která 1) pomáhá k úspěšnému a naplněnému životu, 2) je přenosná do našich podmínek a 3) uskutečnit ji může každý, kdo chce.

Sir Richard Branson, Founder of Virgin Group, arrives at a seminar about the Virgin StartUp scheme for young entrepreneurs at Box Park in east London

1. životní zkušenost Richarda Bransona: Když si plánuješ své cíle, dělej si dva sloupce. Co musím udělat a Kdo chci být

Rádi žijeme v zajetí „buď, anebo“. Přemýšlíme, zda je důležitější kariéra, nebo rodina. Peníze, nebo štěstí. Podle Bransona má ale život jediný smysl: „Prožít ho nejlépe, jak to jde. A ŽÍT je složenina dvou složek: zdraví a spokojenosti. Jedno uspokojuje fyzično, druhé emoce. Smysluplná práce naplňuje obojí. Nicméně na pracovní výsledky potřebujete mít dostatečnou energii. Vědět nejen to, kam směřujete, ale i to, kým se chcete stát.“

Jak dvousloupcové plánování dokáže ovlivnit život? Otočte, prosím, na 2. stránku.