Jak mít v pořádku ten nejdůležitější vztah, jaký existuje

- Reklama -

Motto: Neřeš negativní věci. Kdykoli se hrabeš ve výkalech, od výkalů zasmrádneš.

Právě píšu stížnost Marku Zuckerbergovi:

Vážený Pane Facebooku,

Váš systém mi znemožňuje zveřejnit nejdůležitější vztah, který mám. Píše mi stále toto:

fb

Prý nemohu být ve vztahu sám se sebou. Možná to nevíte, ale vztah, který máme se sebou, předurčuje vztahy, které máme vůči jiným.

Doufám v brzké odstranění této technické závady. V úctě, Petr C.

Když Bůh tvořil člověka, četl si při tom pohádku Hrnečku, vař. Co máme v sobě, tryská i navenek. Ovlivňuje svou chutí a zabarvením vše kolem nás.

Znáte overbooking? Před lety to začala být běžná praxe aerolinek. Prodaly více letenek na jednosměrný let, než kolik měly míst v letadle. Tehdy totiž zpáteční letenka (tam a zpět) byla levnější než jednosměrná (tam). Lidé si tedy kupovali zpáteční letenku, i když cestovali jen tam. Jejich místa při letu zpět byla volná. Aerolinky vysledovaly, jaké procento míst při zpětném letu zůstává takto nevyužitých. A začaly prodávat jednosměrné letenky na tato místa. Jenže vycházely ze statistiky. Statistika je velmi přesná, ale někdy zahapruje. Pak se stane, že se na jedno sedadlo sešli dva pasažéři. Inu, letadlo bylo nazpět overbookované, přeprodané…

Na odletové bráně právě oznámili, kteří pasažéři si vytáhli Černého Petra a musejí si počkat na příští letadlo. A ať se nezlobí a jako útěchu si vezmou voucher na kafe. 99 procent lidí se rozvztekalo. Jeden mládenec se rozesmál a vtipkoval se stevardkou, že on si počká a bude sedět i klidně v zavazadlovém prostoru na svém kufru… Sálal z něj klid, nadhled a trpělivost. Když pak stevardce řekli, že může pár bezprizorních pasažérů z ekonomické třídy posadit do první třídy, kde se overbooking nepraktikuje, hádejte komu zdarma vytiskla tuto nejdražší letenku… ano, jemu!

Když měníme sebe, měníme i okolí. Je to přírodní zákon. Já mu říkám Tarzanův. Tarzan byl člověk, ale začal jednat jako opice, které ho vychovávaly. Je prokázáno, že člověk se stává průměrem pěti nejbližších osob, se kterými tráví nejvíce času. A to mentálně, hodnotami, názory. Nakazit druhé lidi vlastní pozitivitou nebo negativitou je snadné. Nálada je vir.

V květinářství jsem stál frontu za mládencem, který se vyzbrojoval na rande. „Jednadvacet chryzantém pro mou přítelkyni,“ zašveholil. Vtom si všiml, že  květinářka, podobně mladá, je bůhvíproč z formy, smutná. „Jo, a dvaadvacátou mi dejte zvlášť – ta je pro Vás…“

Jeho velkorysost se mu bohatě vrátila. Tím, co nelze zaplatit ani hodnotou jedné chryzantémy. Úsměvem, který jako duha zasvítil přes slzy.

Je to komplementárně provázané pravidlo: To nejlepší, co můžeš udělat pro druhé, je udělat něco dobrého pro sebe. A naopak: To nejlepší, co můžeš udělat pro sebe, je udělat něco dobré pro druhé. Vnitřně naplněný člověk je nejlepším zdrojem. A naopak: Vyhaslé ohniště prostě nedokáže hřát druhé.

Měl by to vědět nejen Zuckerberg: Vztah, který chováme vůči sobě, je klíčem ke spokojenosti a úspěchu, protože my jsme základ, na kterém stojí celý náš svět. Když nebudeme vnitřně spokojeni, budeme mít černou pásku přes oči a i kdyby se okolí stavělo na hlavu, budeme mrzouti. A naopak: Když budeme vnitřně spokojeni, můžeme pomoci těm, kterým se rozbil životní kompas, nalézt smysl, nabídnout jim pozitivnější úhel pohledu, dát naději. Protože na to máme dostatek vnitřní síly.

Jak získat vnitřní sílu, když začínáme být vyhasínající ohniště? Kde vzít žhavé uhlíky, když kolem není nikdo, kdo by nám je podal, nebo naopak nás někdo jiný ještě zadupává? Věnuji tomu celé nové vydání magazínu FC. Pokud nemůžete čekat, až Vám přijde, zkuste to, co pomáhá mně. Slova. Možná namítnete: Jenom slova? Ale slova jsou mocnější, než si myslíme. Slovem můžete člověka zabít. Stejně jako ho vyzvednout nad hladinu.

Jaká slova mají největší vnitřní moc? Otočte, prosím, na 2. stránku…