Nakrmte svou Dóšu: Co nám chtějí říct stresové situace a jak se dát do pohody

Přemýšleli jste někdy o tom, co je vlastně zdraví?

V západní kultuře je zdraví chápáno jako nepřítomnost nemoci.

Podle východní filozofie je zdravím užívání si plnosti života.

Odlišný je také přístup ke zdraví.

V západní kultuře chtějí mít lékaři univerzální rady a medikamenty. Věří, že jedno může být dobré pro všechny. Ale má to háček: Jak se potom západ vyrovnává s faktem, že všichni nejsme stejní?

Východní učení a moudrosti napříč kulturami, typicky Ajurvéda, přemýšlí o každém jedinci jinak. Vnímá rozdílnosti. A to dokonce rozdílnosti v každé osobě během jediného dne. Co tím myslím?

Všimli jste si, jak na stejnou situaci reagují různí lidé odlišně? Představme si tři přátele v jednom autě, kteří se zasekli v dopravní koloně.

kolona

Pan V. je na místě spolujezdce. Znervózní, překotně se dívá na hodinky a neklidně si hraje s kravatou. Boj se odehrává v něm. V duchu si opakuje: „Jestli se to nerozjede, tak se bojím, že zmeškám důležitou schůzku.“ (Pokud jste tento typ, nevěšte hlavu, klasickým příkladem této osobnosti jsou Woody Allen nebo Audrey Hepburn.)

Paní P. řídí auto. Neustále troubí a křičí z okýnka: „Kdyby tu nejeli pitomci, tak bychom nejeli pozdě. Hněte se!“ Emocím dává průchod. (Klasickým příkladem této osobnosti mohou být Mel Gibson nebo Madonna.)

Slečna K. je na zadním sedadle. Dívá se nepřítomně z okýnka a odevzdaně sleduje chodce. Jen si povzdechne: „Proč se tohle stane vždycky mně?“ (Klasickým příkladem této osobnosti jsou Sophia Loren nebo Oprah Winfrey.)

Komu se podobáte Vy?

nervozita

V neočekávané zátěžové situaci, mezi které patří hlavně časový pres, naše okamžitá stresová reakce ukazuje naši vrozenou přirozenost. Této ukryté tváři, která vystoupí navenek, se říká Dóša. Ajurvéda považuje Dóšu za tělesně-duševní typ. To, jak se chováme, totiž ovlivňuje to, jak působíme a vypadáme. Předurčuje to překvapivě mnohé v našem životě:

Pana V. jsme tak oslovovali proto, že v Ajurvédě se jeho typu Dóši říká Váta. Bývá vysoký a hubený, trochu nedbalý. Často zkouší něco nového, a když je rozrušený, hodně gestikuluje. Jeho kůže bývá suchá, obzvláště ve větrném počasí. Občas je hladový, protože se zapomene najíst. Přesto se snaží jíst „správnou stravu“ jako saláty, poslední dobou je možná přesvědčený, že raw food je úplně nejlepší. Neví, že by byl šťastnější s polévkami a vařenou stravou.

Paní P. jsme říkali tímto písmenem, protože její Dóša se nazývá Pita. Bývá dobře oblečená. Lehce se opaluje až spaluje na sluníčku. Musí včas jíst, jinak to odnáší každý okolo. Zato dokáže jíst cokoli. Nevadí jí káva, ale více než jedna denně v ní zvyšuje agresivitu a zlost, připadá jí pak, že ostatní nic nedělají a jen ona ano.

Slečna K. má takovou iniciálu, protože v rejstříku Dóši je typem Kafa. Mívá čistou kůži, snadno nabírá váhu, mívá trochu sklon k melancholické náladě. Dokáže být podporou ostatním, když trpělivě naslouchá jejich problémům. Ale sama potřebuje motivaci z vnějšku, aby udělala to, po čem touží. Lehká, suchá a pálivá jídla její náladu odlehčují a uvolňují.

Proč je důležité vědět, kdo v krizi jsme? Co nám v té chvíli naše vnitřní Já napovídá? Co mu schází? A čím se můžeme dostat do pohody? Obraťte, prosím, na 2. stránku.