České versus seychelské myšlení: Proč má smysl druhý domov v zahraničí

Přístup úřadů

Na Seychelách jsou nižší daně i proto, že je tam procentuálně méně úředníků a ti kladou méně administrativních překážek běžným lidem, tedy slušným. A s neslušnými, zločinci, se nemažou. Inu, Bransonův princip jednoduchosti.

Proto na celých 115 ostrovů v současnosti připadá 707 vězněných osob, z toho 697 tvoří přechodně dovezení somálští piráti. Žalář mají v provizorních vilách v kopcích. Seychelané, zadržovaní převážně za pobuřování v opilosti, rychle střízliví za drsným katrem na služebnách. Recidiva je téměř nulová, stejně jako kriminalita. Žebráci ani prostitutky neexistují.

Čech má oči navrch hlavy z toho, jak je na ostrovech bezpečno. Seychelana primárně podraz nenapadne. Je to i proto, že jinak funguje policie. Smětala to nazývá jako sci-fi: „Tamní policie neměří rychlost řidičů v přehledných úsecích a nerozdává pokuty, když nemáte kde rozumně zaparkovat. Ona opravdu pomáhá – a nemusí to mít napsané na autech, protože to každý vidí.

Když jsme například opakovaně porušovali zákaz koupání v místech, kde byly velké vlny, kráčela k nám policistka a nám se dostavil typický pocit úzkosti a strachu. Jenže ona zdvořile pozdravila a poradila nám, ať si posuneme ručníky o pár metrů dále od vody, doslova „blíže k ceduli Zákaz koupání“, že bude příliv. A zopakovala, ať jsme opatrní, že jsme tu na vlastní odpovědnost a vlny jsou opravdu velké. Popřála nám příjemný den a odešla. Dokážete si představit, jak by policie řešila stejný přestupek v českých podmínkách? Na Seychelách má policie zjevný respekt, protože jsou to správní a nápomocní lidé. A u nás? Hned po přistání v Praze jsme zažili české „pomáhat a chránit“. U letiště se krčili za křovím s laserovou pistolkou a kontrolovali, zda dodržuji 50 km/h. Každý zkrátka vidí pomoc trochu jinak.“

Ostatně můj seychelský přítel, který navštívil Česko, poznamenal: „To není policie. To jsou výběrčí daní.“

Mohl by to být druhý domov?

Petr a Monika Smětalovi během jediného pobytu pochopili šanci, která se (nejen) Čechům nabízí. „Naše jiné myšlení umožňuje vidět příležitosti tam, kde je domorodci se svým myšlením nevidí. Na Seychely tak můžeme přinést pro ně něco nového – naše zvyklosti a pohledy; naše technologie, internetové nápady, živé webové stránky, znalosti… A naopak se jimi můžeme nechat inspirovat a přenést kus Seychel do Evropy.“ (a vypočítává, co všechno lze dovážet)

Láká Vás nestrávit život na jediném místě? Čtěte tištěný magazín FC. Zasíláme pouze předplatitelům, mezi něž se můžete zařadit zde.

© Petr Casanova, postřehy Petr Smětala, Šátkománie.cz