Jak se Češi naučili správně nosit košile a co jim ještě chybí k dokonalosti

- Reklama 4 -

Týden zpátky, vedro. Jdu centrem Prahy na schůzku se svým bankéřem a jak míjím muže v oblecích, říkám si: „Wow, něco je jinak – ale nevím co.“

Poradce mi podává ruku a já chválím jeho kravatu, sladěnou s fialovým interiérem kavárny. Finančníci rozumějí detailu a umějí se připravit i na takovou podvědomou maličkost schůzky.

„Konečně fajn počasí, že?“ říká s poukazem na výheň.

Je v saku. Z jeho rukávů vykukují manžety dlouhé košile…

V tom mi docvakává to, co začíná být jinak.

Co už Češi zvládají

1. pochvala: Bez košil s krátkým rukávem

Košile s krátkým rukávem, k tomu ještě kravata a navrch sako. Nikdy jsem tuto kombinaci nepochopil. Co mi to dalo práci navysvětlovat, že krátký rukáv ke kravatě nosí snad jen „manažeři“ v prodejnách McDonald’s…

„Ale vždyť je vedro, potím se,“ naříkali ti, kteří nepochopili, že v nekvalitní látce, neprodyšné jako igelit, se budou potit i bez dlouhých rukávů – na zádech a v podpaží. Ono to totiž není o délce rukávu, ale kvalitě látky.

A kdo argumentoval pohodlím nebo praktičností (opřeni o stůl při práci na počítači bychom si dlouhé rukávy opravdu mohli ušpinit nebo odřít), ten už, zdá se, pochopil, že se dlouhý rukáv dá při běžné administrativě ohrnout a dokonce to vypadá na někom i sexy.

nejde to

2. pochvala: Košile jen jeden den

Pamatuji, ale nerad, na doby, kdy jsem v létě jezdíval hromadnými dopravními prostředky a tehdejší „obchodníci s deštěm“, muži nabízející drahé produkty v levném obleku, páchli. Nejenže měli umělé látky, v nichž se dusili jako v papiňáku, ale ještě ty košile měli pár dní jeté. Některé měly černotu na límci, jiné i žluté mapy v podpaží, vyžrané agresivním potem do neprané látky. Fuj, ještě dnes je mi z toho zle.

Občas jsem zaslechl vzdor těch, kteří si košile měnit odmítali, s tím, že „po jednom dni není košile zašpiněná“… Nebo „já se nepotím“… Nebo „ale já se jídlem nepokecal“… Nebo „pod košilí nosím tričko, a to si měním“

Ne, košile se opravdu nosí jen jeden den, pak vyprat. Člověk nemusí vyloženě zapáchat, aby bylo jasné, že se potí. Potíme se všichni. Pořád.A nesmíme přestat. Protože potem „vynášíme popelnice“. Póry vylučujeme vodu s odpadními látkami.  I v zimě. Proto: Košile je po celodenním nošení prostě naplněná popelnice, i když pot necítíme, nehledě na to, že bývá pomačkaná.

spolupracující tým

3. pochvala: Kravata dlouhá akorát

Je to detail, ale o to větší mám radost, že mu Češi už rozumí.

„Je lepší dlouhá, nebo krátká?“ šokoval mě před lety při vázání kravaty jeden partner. A, nebo B? Pochopitelně C. Kravata musí být uvázaná akorát. To znamená koncem kravaty se dotýkat spony pásku.

Češi už to dávají v pohodě. S čím ale ještě zápolí? Otočte na 2. stránku.

- Reklama 5 -