Čech, který pomáhá lépe chápat svět: Musíme více prodávat to, co umíme

Místo předmluvy: Existují blázni a naivkové, kteří věří v lepší svět. Patřím mezi ně. Proto jsem před lety zakládal FirstClass jako platformu, kde by lidé méně živili své úzkosti a více se učili nalézat konstruktivní řešení. Ano, cílím na myšlení dospělých lidí. Ale jsem žabař. Ondřej Homola začíná už u dětí. Mění způsob, kterým začínají rozumět světu a životu.

Kdekdo nadává na školství. Jako bychom to měli ještě z žákovských let a dodatečně nám dělalo dobře ukazovat „kiš-kiš“ na učitele. Ale upřímně, uvědomujeme si princip jejich práce? Podmínky, ve kterých fungují?

Knihtisk objevili Číňané v 11. století, Guttenberg ho profesionalizoval v patnáctém. Více než pět set let, a my se pořád učíme podle knih! V době moderních technologií. Homolovi je 35 (dokonce přímo dnes, blahopřeji!), ale celých 20 let nezapomněl, jak „jsem chodil do školy a vrcholem učebních pomůcek byly umělohmotné modely atomů.“

Dnes je Ondřej světovou jedničkou ve svém oboru. A to jen proto, že si připustil to, co většina z nás odmítá. Neuvěřil, že žijeme v dokonalém světě, kde již všechno bylo vymyšleno. Naopak nalezl příležitost v tom, co všichni máme na očích a nikdo to nevidí.

Krok 1: Interiér

Kupovali jste někdy nový byt nebo dům? Pak jste se obvykle museli smířit s tím, že 1) nemovitost ještě nestojí a teprve se bude stavět, 2) kupujete zajíce v pytli, protože nemáte tušení, jak to ve výsledku bude přesně vypadat, a navíc 3) za to všechno máte dát miliony, případně se zadlužit na celý zbytek života. Připadá Vám to normální?

Developer nebo architekt Vám předložil možná plánek. Možná i počítačovou vizualizaci na papíře. Jenže my nežijeme v placce, ve 2D. Žijeme v trojrozměrném světě. Jak bychom si tedy mohli představit sami sebe uvnitř nového bytu; jak se zorientovat ve velikostech, vzdálenostech? Není třetí tisíciletí už vhodná doba?

Tímto postupem se přemýšlivý Brňák poprvé dostal ke 3D modelaci budov. Výsledkem byla mobilní aplikace, která umožnila jednoduché nasnímání celých stohů technických výkresů a převedení do 3D reality. Kdokoli pak u developera namířil svůj iPad na konkrétní plánek bytu, jako zázrakem se ten plochý obrázek na displeji prohloubil do třetí dimenze. Náhle se ocitl uvnitř budovy, v interiérech.

S Ondřejem okamžitě začali spolupracovat přední architekti, Josef Pleskot nebo Eva Jiřičná. Ta, a to jí je 76 let, prohlásila: „Nikdy předtím se mi nestalo, aby publikum složené z velmi náročných lidí tleskalo jak během mé prezentace, tak po ní. Třeba z virtuálního průletu navrhovanou budovou byli všichni nadšení.“

Promluvil však ještě někdo. Ondřejův otec, pedagog, poklepal synovi na rameno a na adresu 3D vizualizací pravil: „Nemyslíš, že by bylo lepší používat tyto věci k tomu, aby lidé lépe pochopili technické principy a různé struktury?“

Tu větu fixujte, protože se k ní ještě vrátíme.

Ondřej se při jejím vyslechnutí především rozpomněl na školu a umělohmotný model atomu… „Víte, technické výkresy staveb si ve své osobní vizualizaci, kterou máme všichni v hlavě, ještě dokážeme nějak prostorově představit. Ale je spousta věcí, které se představit ani nedají, protože jsme v jejich nitru nikdy nebyli – a přesto bychom je měli znát.“

2. stránka: Co vytvořil a jak si získal pozornost Microsoftu?