3 tak trochu jiné lekce, které dává člověku posilovna

- Reklama -

Společník se zvedá ze židle a předvádí mi plavnou sestavou tai či. Rukama dělá velké kruhy jako mlýn, který nabírá vodu. Ačkoli by ho to s přibývajícími minutami mělo unavit, on má stále lepší energii.

Obchodní partner si v restauraci objednává snídani: „Můžete ji, prosím, přinést přesně za dvacet minut?“ Na dvacet minut zavírá oči. Vstupuje do sebe. Tichým opakováním jednoho jediného slova, své mantry, harmonizuje dech s myslí. Uvolňuje tělo, vypouští stres, s cinknutím podávaného talíře se probouzí do spokojenějšího života. Dvacetiminutová ranní meditace vydá za tři hodiny dalšího spánku.

Každý, kdo vydává energii, ji potřebuje nějak nabírat zpátky. Já – teď zívnete nudou – to dělám v posilovně. Nejdu tam pro větší tělesné svaly nebo překonávání rekordů. Ale pro vnitřní zkušenosti, které pomáhají budovat to, co člověk potřebuje k úspěchu, jakmile opustí posilovnu.

„Když se mi nechce do posilovny, právě tehdy jdu, protože právě tehdy vím, že posilovnu nejvíce potřebuji.“ Anna Brandejs, majitelka Brandeis Clinic

Sportovec

1. užitečná lekce: V tom, co Ti jde, nechceš přestat

Můj trenér mi vysvětlil, proč není dobré přijít ke strojům a sám se mořit: Protože mohu rychle ztratit motivaci. Dělám-li to, co jsem se rozhodl, špatně, nefunguje to. Nefunguje-li to, pro co jsem se rozhodl, přestanu to dělat. Trenér se mě zeptá, o jakou partii těla mi jde. A pak mě naučí cvik, který mi je příjemný a pohodlný. Stáhne mě ze stroje na zem a učí mě jen tlačit na míč. Je to tak jednoduché, přitom po chvíli cítím bolest ve svalech.

Čím více se svaly zpevňují, tím více mě cvik baví. A naopak. Čím více mě cvik baví, tím více se svaly dále zpevňují.

Zkušení podnikatelé mi před mnoha lety poradili podnikat v tom, co mě baví. Protože co nás baví, to děláme rádi. Co děláme rádi, to děláme často. Co děláme často, to děláme stále lépe. Co děláme stále lépe, to děláme stále úspěšněji. Co děláme stále úspěšněji, to nám dává stále větší smysl. Co nám dává stále větší smysl, to nás stále více baví. A zpátky na začátek kruhu.

Mému známému nabídli velké peníze za prodej stále úspěšnější firmy. Odmítl to. Protože dělá to, co ho baví stále více. Jak by to mohl prodat?

Odchod

2. užitečná lekce: V tom, co funguje, nesmíš přestat

V parku, v kopcích vidím cyklisty, běžce. Mají krásné postavy, přesto sportují dál.

Proti nim ztěžka funí nesportovci. Čím méně se hýbou, tím více jim pohyb dělá problém.

Vyjadřuje to krásnou dialektiku světa. Ti, kdo nesportují, dále chřadnou a tloustnou. Ti, kdo sportují, nechtějí přestat, a tak se nůžky mezi nesportovci a sportovci stále více prohlubují. A platí to nejen o sportu. I o penězích. Bohatí nikdy nepřestanou investovat do svého rozvoje a růstu.

„Už to stačí. Už nemusím posilovat na stehna,“ hladím si svaly a trenér se směje: „Když přestaneš, tak ty svaly ztratíš. Nesmíš přestat, jestliže si ty svaly chceš udržet.“

Stejně tak mě zkušení podnikatelé učili, abych si nikdy nemyslel, ze úspěch přijde sám, že je náhodný, a že když si ho jednou vypracuji, poběží samospádem. Tak jako ten, kdo jednou zhubne, štíhlým nezůstane, pokud nebude dennodenně pokračovat a usilovat o to, aby štíhlým zůstal.

Pracovat na svých svalech není dočasný rozmar, ale životní styl. Tak jako budování své osobnosti. Nikdy nekončí. Ale právě to je krásné. Nesmíte přestat, ale ani nechcete. Jakmile máte úspěch. Jakmile Vás to baví. Jakmile cítíte, že to má smysl…

2. stránka: Moje životní zásada