Ztišme vnitřní rádio: 33 myšlenek, které nás osvobodí od stresu

Udělejme si chvíli jen pro sebe. Přemýšlejme o tom, proč sami se sebou trávíme tak málo času.
- Reklama 4 -

Podle Českého statistického úřadu jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku nemoci oběhové soustavy (srdeční choroby, infarkty myokardu a cévní nemoci mozku).

Důvody: špatná strava, málo pohybu a hlavně – stres. Ten jako by někdo rozséval ve vzduchu. Lidé ho vdechují a následně vypouštějí na druhé. Ztrácejí klid, víru, zdraví.

Rád cestuji na jiné kontinenty a hlavně na ostrovy proto, že tam stres neakceptují. Více se usmívají, méně znají civilizační choroby.

Pokaždé, když tam stresuji, zadrží mě: Za čím se honíš?

Proč jsme vlastně takoví právě my?

A proč ne také oni?

Když se například v Indickém oceánu zeptáte domorodce, co je pro něj nejdůležitější, odpoví: Klid. Podnikatel v cestovním ruchu Petr, který se kvůli zničujícímu stresu zřekl Česka a s manželkou a roční dcerou začali nový život na Bali, říká: „Balijci by mohli pracovat jinde za více peněz, ale neudělají to. Když se ptám proč, poklepávají si dlaní na levou část hrudníku a říkají: „Kvůli zdravému srdci.“ Oni by zdraví nevyměnili za více peněz. Když na Balijce řvete nebo ho chcete stresovat, odejde. Nechce, abyste mu ničili zdraví. U nás se peníze staly náboženstvím. Uvěřili jsme, že se bez nich nedá žít. Ale dá, dokonce jednoduše a kvalitněji.“

Jak to v těchto zemích dělají, že jsou šťastnější?

Jak to, že si stres nenechají vpustit do těla?

Když jsem tvořil Vánoční Speciál, koncipovaný jako Průvodce štěstím v roce 2018, měl jsem v hlavě i jejich způsob přemýšlení. Jaký je?

Klid. To pro ně není nějaké konkrétní místo na planetě, kde chybí hluk, problémy, tvrdá práce.

Klid hledají v sobě.

Klid pro ně dokonce znamená být uprostřed hluku, problémů a tvrdé práce, a přitom cítit pokoru a spokojenost.

Jak se to dělá?

Co děláme, když rádio řve a my se potřebujeme soustředit?
Co děláme, když rádio řve a my se potřebujeme soustředit?

Představme si rádio s otočným kolečkem na přelaďování stanic a hlasitosti. Když takové rádio nahlas křičí a my si potřebujeme promyslet něco složitého, instinktivně to rádio ztlumíme – abychom měli více klidu.

To samé umějí v těchto zemích dělat v sobě. Jen s tím rozdílem, že ruch, který potřebují ztišit, není v nějakém přístroji, ale v hlavě – tam, kde se překřikují naše strachy s našimi touhami.

Někdy to v nás vypadá na rozladěné rádio.

Pískot, vzkřeky.

Musíme přeladit na úplně čisté vlny.

Na čisté pozitivní myšlenky, které si vložíme do hlavy.

Povím Vám 33 těch, které mě nejvíce zaujaly v zemích, kde zvládají stres…

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -