Jak se stát rozdílovým hráčem na trhu aneb O dovolené s kurzy v cizím jazyce

- Reklama -

La Defense

„Když Ti někdo nabídne úžasnou příležitost a Ty nevíš, jestli ji zvládneš, řekni ano – jak ji zvládnout, se naučíš později. Ale příležitostmi nepohrdej, neopakují se. Jsou jako pošťák. Nikdy nechodí dvakrát s toutéž zásilkou.“ Richard Branson

Z jeho velké prosklené kanceláře shlížím na La Défense, architektonicko-administrativní část Paříže.

Vzpomínáme.

Jak byl Honza outsiderem na gymnáziu, jak sotva prolezl u maturity, jak neuměl kváknout anglicky a jen z milosti dostával čtyřky.

„Byl jsem gap,“ používá výraz, kterým některé nadnárodní firmy označují většinu populace. Unifikované školství totiž vyrábí jednotné absolventy. Všichni umějí plus minus totéž, nemají žádné zvláštní znalosti, projevy, rozhodnost. Kdo neudělá nic navíc, aby překročil svůj stín a překonal svůj strach, zůstává v gapu.

„Měl jsem štěstí, že jsem ještě včas pochopil, že když chci mít něčeho víc, musím udělat něco navíc. Být na trhu rozdílovým člověkem znamená udělat rozdílový krok. Zkrátka to, co bych normálně neudělal,“ říká Honza.

To, co „neměl udělat“, bylo jít na odborné školení do zahraničí. V angličtině. Podle okolí byl šílenec. Nemohl obstát. On prostě na měsíc zapnul.

Než odletěl, místo hraní her tetrisu na mobilu cestou v metru se učil anglická slovíčka. Místo deseti her dal deset nových slov denně. Začalo ho to bavit. Vypracoval si tak silný návyk sebevzdělávání, že mu vydržel dodnes. Naučil se tak další jazyky a dnes stejně drtí italštinu. „Myslel jsem si, že na cizí jazyky nemám hlavu. Ve skutečnosti jsem byl jenom línej,“ říká dnes v ručně šitém obleku od Brioniho. „Je mi líto, že jsem promarnil školu. Na druhou stranu jsem rád, že jsem se probral a nechal se hodit nemilosrdně do vody.“

Dnes je manažerem farmaceutické firmy se sídlem ve Švýcarsku. Mluví plynně anglicky, německy a slušně francouzsky. I když v Česku nikdy neabsolvoval vysokou školu, bere totéž co průměrný Čech (27 000), ale v eurech. V přepočtu tedy tři čtvrtě milionu korun měsíčně.

Grande Arche

Vycházíme schody pod Grande Arche, usedáme na ně a – inu, stárneme… – shodně závidíme mladým lidem možnosti, které dnes mají. Jak jednoduché je pro ně udělat rozdíl! To za nás nebylo… lamentujeme jako nějaké stařenky na zápraží. Nicméně je to tak.

Pokud na sobě mladí opravdu chtějí pracovat a zdokonalit se buď v tom, co již umí, nebo se vydat jinou cestou a osvojit si nové skills, mohou k tomu využít i dovolenou o letních prázdninách. Kurzy v zahraničí jsou nepřeberné, včetně kurzů odborných, a ještě v cizím jazyce. Představte si spojit vzdělávání s dovolenou! Přes den sbírat vědomosti, zkušenosti, kontakty. A večer budovat „networking“ při parties. Jeden aktuální příklad za všechny: European Summer School v chorvatském Splitu. Proč ona?

Výjimečná je tím, že vyučuje praxí. Opakuji: Ne teorií, praxí.

Proč o tom přemýšlet? K jaké budoucnosti to může vést?

projekt

1. Vyberete si kurz, který Vás zajímá: za všechny jmenujme například Online Marketing, English for Work nebo Personal Development.

2. Kurzy jsou vedeny v angličtině. To znamená zabíjíte dvě mouchy jednou ranou. Nasáváte rovnou odborné pojmy v globálním myšlení. Lektory poskytují zahraniční univerzity a třeba kurz virálního marketingu vede William Pattison (kdo se pohybuje v oboru, zná).

3. S European Summer School spolupracuje několik firem, českých i mezinárodních, které studentům dávají skutečné projekty a do nich skutečné peníze. Každý se tak může hned ukázat a po absolvování kurzu s firmami udržovat spolupráci, získat v nich odbornou stáž nebo přímo zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Ostatně proto to ty firmy dělají, loví tady chytré hlavy.

Třída

Přihlásit se může každý starší 18 let, kdo má úroveň angličtiny alespoň B1. Je to proto, že jde o globální akci, na školu se registrují cizinci napříč Evropou, Asií a Afrikou (nejčastěji ve věkovém rozpětí 18 až 30 let). Vyžaduje se také zaslat životopis a motivační dopis.

Výuka probíhá v prostorách University of Split a ubytování je u moře, jen půl kilometru od Marjan parku, jednoho z nejlepších parků na outdoorové aktivity v celém Chorvatsku. Mimochodem, Split se 7hodinovým ročním průměrem insolace patří k nejslunnějším místům v Evropě.

Takže toto je to, co dnes mladým závidíme:

Organizované vzdělávání souběžně při dovolené.

aktivity

Praktické zkušenosti na reálných projektech, které by člověku měly pomoci v kariéře.

semináře

Mezinárodní mix lidí z celého světa, podobně zaměřených, tedy ideální globální konexe.

networking

Možnost uznání kreditů (pro vysokoškoláky, jinak samozřejmě příležitost k sebevzdělávání i pro zaměstnance).

Hledíme s Honzou směrem k Vítěznému oblouku a Champs-Elysées a jako dva staří čtyřicetiletí psi odevzdaně krčíme rameny, že prostě to vzdělávání k něčemu je. „Každý má na výběr, jestli skončí v gapu, nebo se pokusí být rozdílovým hráčem. Nicméně ať tak či onak, je to rozhodnutí, které má doživotní následky,“ říká Honza.

Outsider, myslel jsem si ještě před dvaceti lety.

Život je tak snadné změnit – když se člověk dozví jak.

(Mimochodem, European Summer School organizuje agentura CZECH-US. Na trhu vzdělávání a poskytování práce v zahraničí se pohybuje už 12 let. České studenty posílá na vysoké školy do Velké Británie, Dánska a Nizozemska. Na European Summer School umí kromě odborných kurzů zařídit dopravu, ubytování a plnou penzi v místě. Více zde.)

© Petr Casanova