7 způsobů, jak se vyrovnat s jedovatými lidmi přímo ve své rodině

- Reklama 4 -

Navštívil jsem kamaráda, vysokého manažera, který má asi tříletou dceru. Zářil štěstím, že má na ni čas, hrál si s ní v horku na zahradě, když vtom – ticho! – usnul vyčerpáním přímo na trávě.

Od zahradního altánku, kde jsme s jeho ženou popíjeli virgin mojito, jsem pozoroval, jak malá beze slova tatínka přikryla svou dekou, zula mu boty a políbila ho něžně na tvář. Přesně tak, jak to dělává on každý večer, když ji ukládá do postýlky.

Je neuvěřitelné, jak pozorně nás děti sledují a jak se učí z našich vlastních činů…

Rodina. Mělo by to být naše útočiště, naše spása. Jenže někdy je to pro člověka místo, kde zažívá nejbolestivější bodnutí přímo do srdce.

Ostatně, představte si, že jste členem pluku, který pochoduje proti nepříteli. Odkud Vás útok nejvíce překvapí a zraní?

Ano, ze zázemí. Záda si totiž nekryjeme. Spoléháme se na to, že lidé, kteří jdou s námi nebo jsou za námi, nezradí. Ale co když ano?

snaží se neslyšet

Když nám ubližuje šéf, kolega, koneckonců i kamarád, můžeme odejít. Ale jak bychom mohli vyškrtnout ze života rodinu? Ne každý je v pozici, že by mohl z domova, který sdílí s rodiči nebo partnerem, odejít, i když cítí, že právě tohle by měl udělat, že to jediné je správné…

„Nedělej to… Nedokážeš to… Jsi nula… Budeš žít tak, jak Ti říkám, jinak…“

Jak se vyrovnat s našimi „závazky“ vůči rodině, jak s psychickým i fyzickým týráním od nejbližších, jak s podrazem, odrazováním, nedůvěrou – prostě se vším jedovatým, před čím by nás právě rodina měla chránit?

Prosím, předně si uvědomme, že…

… všechny rodiny na světě nefungují tak zdravě, aby se o každého uvnitř dalo opřít, zavolat mu v nouzi, svěřit se. Ne každý člověk totiž dokáže respektovat, milovat, podporovat. Někdy příbuzenství je pouze sdílení pokrevního vztahu, nic víc. Tak jako v celé populaci – někdo zkrátka buduje a jiný boří.

… negativitou kontaminovaný člen rodiny nemusí být od podstaty zlý, může jen procházet komplikovaným obdobím v životě, které ho mele. Sám může mít nějaké chronické obavy, s nimiž se neumí pozitivně vyrovnat, postrádat lásku, citovou podporu. Takoví lidé bývají negativní, protože nedobíjejí pozitivní energii. Navíc někdo má takový naturel, že se brání útokem a ve skutečnosti potřebuje být chráněn právě tehdy, když nejvíce kouše.

Zacházení s lidmi, od kterých se odstřihnout nemůžeme, je případ od případu individuální, nicméně platí následujících 7 univerzálních principů, které je možné aplikovat na každého – pokud nám záleží na své cestě a chceme být šťastni i přesto, že nám to nejbližší okolí ztěžuje.

Zajímají Vás? Čtěte dál.

- Reklama 5 -