Před 40 lety Bill Gates zapíchl školu. Začal se rodit nejbohatší muž světa

Ten den bylo úterý. Také 1. dubna. Praha žila hokejovým vítězstvím Československa nad Spojenými státy 15:1, zatímco na Harvardově univerzitě jakýsi 19letý William řekl, že definitivně končí se studiem. Od té chvíle uplynulo 40 let. Kdo se narodil 1. dubna 1975, vznikl fakticky ve stejný den jako Microsoft.

Mezitím v Albuquerque, městě velkém asi jako Brno, už 22letý Paul zařizoval první oficiální kancelář a psal štítek na dveře. Tehdy tam bylo: „Micro-Soft“. Zkratka pro Microcomputer Software.

Billa Gatese a Paula Allena v té chvíli dělilo 3500 kilometrů mezi Novou Anglií a Novým Mexikem. Gatese pak 20 let od pozice nejbohatšího muže světa. Směšná ta představa tehdy, viďte?

Směšná připadala i Gatesovým rodičům. Táta byl právník, máma učitelka. Bill byl vytoužený syn. Sám otec v nadsázce říkal, že na něj spěchal – že to byl „opravný pokus, hned rok po dceři“. Co Billovi především dopřál, byla šance studovat soukromou střední školu. Konkrétně prestižní Lakeside. Tam se potkal s Paulem Allenem. Nebyl vrstevník, dokonce o dvě třídy starší. Na školních chodbách by se ignorovali, kdyby se v roce 1968 nepotkali v jedné studovně u společné lásky: počítače. Konkrétně minipočítače PDP-10.

Tamní počítačová firma, která ho čerstvě vyrobila, ho vybrané skupině studentů Lakeside šalamounsky nabídla k bezplatnému využívání. Proč taková velkorysost? Inu, výrobce věděl, jak jsou děti všetečné a že při svém zátěžovém testu odhalí nějaké nedostatky, a to bez nároku na honorář. Gates a Allen minipočítač vůbec neviděli, byla to soustav almar o velikosti dospělého muže, která se chladila ve zvláštní místnosti. Oba s ústřednou „minipočítače“ komunikovali přes terminál dálnopisu. Tehdy 13letý Bill postával nad 15letým Paulem, který ťukal do dálnopisu – obrázek, který bylo možné vidět i mnohokrát poté: mladší Bill jako kreativní mozek s nadhledem, starší Paul jako operativní výkonná jednotka. Oběma to tak vyhovovalo, navíc zjistili, že si jsou blízcí i místopisně. Oba totiž byli ze Seattlu.

(Unikátní dobové fotografie z archivu Billa Gatese najdete pouze v tištěném magazínu FC)

Už na škole spolu vytvořili systém pro analýzu dopravního provozu, a i když Allen o dva roky dříve absolvoval a odešel, nadále zůstali v kontaktu. Gates díky tomu okouzlil profesorský sbor programem na tvorbu školních rozvrhů, za který dostal dokonce vysokou finanční odměnu. Billův osud měl ale stále více v rukou jeho otec. Přihlásil syna proti jeho přesvědčení na Harvard, zatímco on chtěl za Allenem na Washingtonovu státní univerzitu. O konkrétní školu Billovi vlastně nešlo, spíše o vzdálenost. Washingtonova univerzita je v Seattlu na severozápadě USA, zatímco Harvardova na východě. „Chci prestiž, chci kvalitu. Já platím, já rozhoduji,“ rozkázal pan Gates a Bill jako poslušné dítě svěsil uši. Musel.

Harvard skousával dva roky. Považoval to za ztracený čas. Chtěl tvořit s Allenem. Nebo, kdyby už se s Allenem nikdy neviděl, chtěl tvořit sám. A tak sepsal životopis a rozeslal ho na všemožné firemní adresy. Vypadal takto:

Hlavička: William H. Gates, 5161 N. E. 41st, Seattle, Washington 98 015, telefon 206-524-0796.

Předmět: Systémový analytik nebo systémový programátor

Fakta: výška 5,10 stopy, váha 130 liber, věk 18 let. Svobodný. Občan USA. Požadovaný plat: 15 000 dolarů/ročně. Místo nástupu: kdekoli. K dispozici: 20. června 1974. Jen skončí škola.

Aniž to Gates tušil, do založení Microsoftu v té chvíli zbývalo 10 měsíců…

2. stránka: Video s neuvěřitelným obchodníkem Microsoftu