Nahlas svého zaměstnavatele a vydělej: Nábor placených lovců pirátů začal

- Reklama -

Když chtějí policisté rozklížit nezjištěné pachatele trestného činu, vhodí mezi ně lákadlo – odměnu za nahlášení viníka. Až nečekaně to zabírá. (Ostatně když chtěli nacisté vypátrat atentátníky Reinharda Heydricha, vypsali odměnu milion říšských marek a výsadkáře udal vlastní kamarád.)

Tam, kde nezabere apel na morálku, většinou zaberou peníze. A když jde o porušení zákona, obzvlášť. Léty osvědčenou strategii se rozhodla vyzkoušet protipirátská organizace BSA. Lidem nabízí unikátní přivýdělek: Pořádá totiž nábor placených „lovců“ pirátů.

Nahlas, čekej, inkasuj

„Vyplácíme 10procentní podíl ze zaplaceného odškodnění. Tento podíl může dosáhnout výše až 300 tisíc korun. Odměnu oznamovatel obdrží až v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy zaplacení náhrady škody,“ říká Jan Hlaváč, zástupce BSA, která sdružuje známé výrobce softwaru jako Adobe, Autodesk nebo Microsoft. „Hodláme tím kompenzovat čas a úsilí, které věnuje oznamovatel spolupráci na řešení případů pirátství, tedy při odhalování a prokazování porušování autorského práva k softwaru.“

V banku je až miliarda

Můžeme být zvědavi, jak se v českých podmínkách tento nápad ujme. Pokud si myslíte, že jinde by tento systém nefungoval, mýlíte se. Obdobný program najímání lovců pirátů z řad pozorné veřejnosti úspěšně funguje v USA, Anglii, Švédsku, Jižní Africe a nově i v Německu. V Česku se očekává, že na odměnách by lovci pirátů mohli získat i přes miliardu korun. Vychází se totiž z odhadu, že téměř každý třetí počítačový program je nelicencovaný. Softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy Kč. V případě udání mohou po označeném nárokovat odškodnění ve výši až trojnásobku ceny softwaru. „Mohou totiž žádat o náhradu nelicencovaného softwaru a navíc dvojnásobek této hodnoty jako formu odškodnění. V souhrnu tak potenciál odměn skutečně přesahuje jednu miliardu korun,“ nadhazuje lákavou udičku pro Čechy Jan Hlaváč.

Vyhodil jsi mě? Boj se

BSA očekává vlnu udání zejména z oblastí kancelářského softwaru a operačních systémů (Microsoft), grafických a návrhářských programů (Adobe), CAD aplikací (Autodesk) nebo antivirových systémů (Symantec). Nejvíce případů pirátství je podle BSA ve firmách, kde pracuje deset až sto zaměstnanců. Ochotnými hlásiči jsou hlavně propuštění zaměstnanci, kteří nemají problém oznámit svého bývalého zaměstnavatele, především když se spolu nerozešli v dobrém.

Další neobvyklé příležitosti k vydělávání přinášíme v tištěném magazínu FC. Nové vydání Vám zašleme po uvedení Vašich údajů zde. FC je magazín pouze pro naše čtenáře, v trafikách ho nenabízíme.

© Petr Casanova