Jedličkův Liberland uznal Severní Súdán. Ještě ho máte za šílence?

- Reklama -

krajina

„Pokud se dostatečně nestydíš za svůj nápad, přicházíš s ním pozdě.“ Reid Hoffman, zakladatel LinkedIn

Nové vydání tištěného magazínu FC má název Jak z nemožného udělat možné. Zajímají nás lidé, kteří věří tomu, co ostatní naprosto zpochybňují. Nyní se jedno nemožné děje v přímém přenosu.

Přesně před týdnem jsme přinesli informaci, že 31letý Čech zakládá vlastní daňový ráj na území nikoho (právně terra nullius) v nárazníkové zóně mezi Srbskem a Chorvatskem. Článek sdílelo přes 20 000 čtenářů, mimo jiné i přímo Liberland. Zprávu už zveřejnila další média včetně zahraničních.

FB Liberlandu

Ano, je to týden. Kolik se toho za uplynulý týden změnilo ve Vašem životě? Finančního analytika Víta Jedličku těchto 7 dní přiblížilo „nemožnému“. Člověk si připadá, že se mu všechno musí zdát, ale…

1) „Svobodná republika Liberland“ již existuje na mapách Google.

mapa

2) Podle Jedličky má zajištěnou mezinárodní telefonní předvolbu +422, jež vychází z logické posloupnosti: Česko +420 a Slovensko +421. Země přitom ještě nemá telefonní ústřednu, telekomunikační síť ani přístroj.

Ptáte se, jak je to možné? Mnohé Vám objasní bod číslo 3:

3) Jedličkova mediální obratnost a mimo jiné vystoupení v BBC přinesly Liberlandu již více než 200 000 žádostí o občanství ze 190 zemí planety. Významy to má dva. Za prvé pro diplomacii. Je problematické Jedličkovu aktivitu přehlížet, když i Monako má jen 40 000 občanů a Vatikán dokonce jen 600. Za druhé je stále více evidentní, kolik lidí s Jedličkovým přístupem sympatizuje. Z celého světa mu zdarma poskytují pomoc, rady a kontakty, v Turecku mu v neděli vytvořili mobilní aplikaci pro automatizované přijímání žádostí o občanství, protože Jedličkův „imigrační úřad“ tvoří pět dobrých duší a všechny jsou příchodem a vyřizováním žádostí přetíženy.

4) I když diplomatické nóty rozesílá Jedlička pouhý týden, jednou malou, ač úsměvnou referencí již může argumentovat. Formální uznání suverenity mu poskytl Severní Súdán, potažmo Jeremiah Heaton, který v pouštní pustině v Africe, také vedené jako terra nullius, „vyhlásil království“. Ostatní místa zatím mlčí, což je pro Jedličku dobré znamení, protože nějaké vyjádření se očekává. Evropské území o rozloze 7 kilometrů čtverečních rozhodně není zanedbatelné – menší jsou například Vatikán (0,4 kilometru čtverečního) a Monako (2 kilometry čtvereční).

5) Americký občan a „král Severního Súdánu“ Jeremiah Heaton je v úzkém kontaktu s Jedličkou a dá se očekávat, že mu poskytne nejen své konexe a zkušenosti, ale případně i investory, „podobně šílené“ – více v rozhovoru:

Jeremiah Heaton

Jeremiahu, jak Vás napadlo založil si vlastní království?

„Nikdy by mě to nenapadlo, nebýt dcery. Když Emily slavila 6. narozeniny, projevila přání stát se princeznou. Oba starší sourozenci se jí smáli, já jsem poprvé v životě zkusil vzít dětské přání vážně, tudíž jako seriózní zadání. A tak jsem začal hledat řešení.“

Jak jste uvažoval?

„Aby se Emily mohla stát princeznou, musela by za prvé žít v království a za druhé mít přístup ke dvoru. My ale žijeme ve Spojených státech amerických a Emily nemá věk ani ambice na to, aby se dvořila například britskému princi Harrymu. A tak zbývalo jediné řešení: založit si vlastní království.“

Tedy, něco šíleného.

„Ano, ale ne nereálného. Věnoval jsem se mezinárodnímu právu a úmluvám a nastudoval jsem podmínky, za kterých je možné nárokovat si nějaké území. Samozřejmě primárně se v nich hovoří o podmínkách, za nichž lze zpochybnit legitimitu něčí vlády a vojensky ovládnout toto území. Také se však řeší případ, když se někdo zřekne části svého území nebo o takové území nejeví nikdo zájem. Už v římském právu se objevil pojem terra nullius, území nikoho. Neměl jsem ponětí, jestli ještě nějaké takové na planetě existuje, ale v hledání jsem viděl jedinou cestu.“

2. stránka: Jak se takové území hledá a kolik stojí vyhlášení nezávislosti?