Umění propustit: Jak to zvládají mistři

- Reklama -

2. krok: Řekněte mu popravdě, co ho čeká na Úřadu práce

Součástí informací, které je propouštěnému nutné poskytnout, je to, na co mají právo v souvislosti s ukončením pracovního poměru. Tedy i to, jak je důležité jít na Úřad práce a co ho tam opravdu čeká. V lidech zahnívá dojem, že „být na pracáku“ je ostuda a jsou tam jenom ti, kteří pracovat nechtějí. Ale to není pravda. Připravte se na tuto fázi rozhovoru.

Předem si zjistěte všechny informace o dokladech potřebných k registraci na úřadu i o pravidlech registrace, o tom, co může Úřad práce poskytnout, o principu výpočtu podpory v nezaměstnanosti, o pravidlech pro přivýdělek, o možnosti rekvalifikace. Předem se seznamte s tím, jak se dá nová práce vlastně hledat a na koho je nejúčinnější se v daném případě obrátit. Jenom pak můžete člověku upřímně poradit. Alespoň si uvědomíte, že hledání smysluplné práce stojí pomalu stejně energie jako pak práce samotná.

profesor

3. krok: Připravte ho důkladně na pohovor v nové práci

Správný manažer nepřemýšlí o podřízeném jen do chvíle, dokud za ním nezapadnou dveře a pracovní smlouva pozbyde platnost. Nikdy nevíte, jak se cesty protnou v budoucnu, a vždy je lepší mít kredit osoby, která se o druhého postarala nejvíce, co to šlo. Proto dejte propouštěnému možnost seznámit se s obecnými pravidly současných výběrových řízení tak, aby nebyl překvapen realitou. Klidně druhý den, až bezprostřední emoce opadnou, může proběhnout příprava na takový pohovor (vyžadované chování, oděv, společenská pravidla), seznámení s klasickými otázkami, které se při výběrových řízeních objevují, i těmi, které málokdo očekává.

A vždycky si pamatujte:

Nikdy nepřistupujte k nadbytečné osobě jako k nějaké věci, které vypršela trvanlivost. Ti lidé mají stále obrovskou hodnotu. Mimo jiné v tom, kolik cenných informací a zpětných vazeb o firmě mohou poskytnout. Protože oni opravdu nemají důvod něco tajit a zkreslovat. Je mnoho argumentů, proč se k propouštěnému chovat fér. Ale o tom zase někdy příště.

Chcete vědět, jak obstát v zaměstnání, podnikání, jak účinně kráčet za svými sny? Nenechte si ujít tištěný magazín FC. Každé 2 měsíce přináší fakta, která nikde jinde nenajdete. Ani na tomto webu. FC zasíláme těm, kteří uvedou svou adresu zde.

V trafikách se neprodává. Každé vydání je dostupné jen do vyprodání zásob. Starší vydání nepoptávejte, jsou vyprodaná.

© Petr Casanova, Olga Medlíková

Spoluautorka článku, PaedDr. Olga Medlíková, je lektorkou pro business, neziskové organizace a státní správu. Specializuje se na trénink mluvčích, argumentaci, rétoriku a lektorské dovednosti. Více o ní na satnik.net a naslektor.cz.