Schválen první let na Svatou Helenu. Zamíří za Napoleonem také čeští turisté?

- Reklama 4 -

V tištěném magazínu FC rádi ukazujeme všem, kteří uvažují o podnikání, mezery na našem trhu a zajímavé nápady, které se ujaly v cizině a u nás pořád chybí. Jsme rádi, když můžeme inspirovat. Tak například: Chtěli byste podnikat v cestovním ruchu?

Cestovní kanceláře a agentury by měly zbystřit. Mají novou destinaci k zařazení do svých nabídek. A my, fajnšmekři, nové místo na zvážení k návštěvě. Vláda Svaté Heleny totiž v pondělí odsouhlasila první leteckou společnost, která bude moci přistávat na tomto zapomenutém místě, kde dožil Napoleon Bonaparte. Jihoafrický Comair sem bude létat jednou týdně z Johannesburgu, jen co se tady příští rok otevře nové letiště. Boeingu 737 by měly stačit přibližně 4 hodiny letu, doposud se na Svatou Helenu plulo lodí z Kapského Města. 5 dní a ještě nepravidelně.

mapa

Kde to vlastně je? Hluboko v jižním Atlantiku. Sopečné výbuchy tam vysochaly unikátní ostrov z tmavého čediče, útesy se tyčí i několik set metrů nad oceán. K nejbližší pevnině je to 2500 kilometrů, přesto (nebo právě proto) byla Svatá Helena v dávné historii oblíbeným místem pro zastavení mořeplavců křižujících cesty mezi Evropou, Asií, Jižní Afrikou a Jižní Amerikou. Teprve parní lodě a výstavba Suezského průplavu změnily hlavní námořní trasy. A ze Svaté Heleny se stala samota. Proto sem také musel do internace Napoleon Bonaparte. Po prohře u Waterloo ho tu spoluvítězní Britové, kterým teritorium patří, vysadili v roce 1815. Zemřel 6 let nato na polním lůžku v tomto domku.

Napoleonův dům

Dnes žije na Svaté Heleně 4200 domorodců. Nevědí, co je stres – to slovo se k nim ještě nedostalo. To bude hlavní deviza ostrova. Hlavní město (pokud se o městu dá vůbec mluvit) Jamestown bylo založeno v úzkém údolí vedoucím od mořského zálivu (snímek dole), a to původně jako zásobovací stanice pro lodě anglické Východoindické společnosti. Pobřeží lemují četná opevnění proti náhlému útoku z moře – Britové se velmi báli, že francouzská vojska připlují osvobodit Napoleona. Nestalo se.

Vlastně ani turismus tu nikdy moc nefungoval. Angličané sice založili lodní linku St. Helena Line, ale ta pluje z Kapského Města jen o výročích. Aby ne, je to tři tisíce kilometrů daleko… A kde se tady vlastně vzali lidé? Během anglo-búrských válek sem Britové (jak se jim osvědčilo u Napoleona) odvezli šest tisíc búrských zajatců.

Hlavní město

V roce 1982 po ukončení války na Falklandech sem dopravili Land Rover, v terénním staříčkovi se mají pořádat půldenní výlety pro šest osob po památkách z předviktoriánské doby. Na člunu se pak chystají výpravy na širý oceán. V čistých divokých vodách je možné běžně obdivovat tuňáka, marlina, barakudu i třímetrového úhoře, kterému domorodci říkají conger. Jinak báječně tu fouká. Ostatně jachtaři pořádají pravidelně závod Kapské Město – Svatá Helena. Díky tomu tu vyrostlo pár hotelů, nejlepší je asi The Consulate Hotel, kde noc stojí 30 liber, tedy asi 1100 Kč. Lidovka.

Na Comair budeme zvědavi. Má licenční smlouvu s British Airways a historii od roku 1946.

Přemýšlíte o podnikání v jiném odvětví? Hledáte mezery na trhu? Inspirujte se v magazínu FC. Nenabízíme ve stánkovém prodeji. Časopis je zasílán pouze našim čtenářům, kteří uvedou svou adresu zde.

© Petr Casanova

- Reklama 5 -