Na dně ne svou vinou: 5 věcí, s jakými musíme okamžitě přestat

- Reklama -

Motto: Nejkrásnější je ten úsměv, který se objeví přes slzy.

Můžeme si říkat, že je Život dobrý, nebo zlý, jemu je to jedno. Každopádně nebere ohled na naše plány. Když jsem se svým americkým společníkem chystal specifické podnikání v oblasti realit, postavené na jeho tamních kontaktech a českém prostředí, sejmul ho pan Život dvakrát během 24 hodin: jeho manželce diagnostikovali rakovinu na nejhorším místě, na slinivce, a nesoustředěný syn se následně zabil v autě.

Každá z těchto ran pro něj byla fatální. Těžko vstával z postele, pokud vůbec v noci spal, natož aby činil základní kroky ve prospěch firmy. Netlačil jsem na něj a věřil, že pan Čas ho přiměje k pochopení pana Života a vážení si každého dne, který nám je ještě dán.

Na druhou stranu jsme potřebovali, aby ani byznys nečekal. A to už kvůli společníkovi. Když totiž procházíte peklem, nesmíte přestat jít. A procházíte-li životním peklem, nesmíte přestat žít.

S jeho manželkou to, jak předvídali lékaři, vzalo rychlý konec a společník, aby utekl prostředí, nakonec přiletěl do Čech. Od té doby vím, že Život nás může absolutně kdykoli srazit na zem, protože okolnosti, které nám přicházejí do cesty, většinou neovlivníme. Nicméně tyto těžkosti skýtají jednu přednost: Jakmile je překonáme, snáze si poradíme s dalšími. Ne že by snad ty příští těžkosti byly menší, ale my jsme větší.

Proto Život není dobrý, špatný ani krutý. Je přesně takový, jaký ho vidíme. Jak ho umíme momentálně chápat. Život nakonec naučil i mě tomu, že ať dojde k malé prohře či velké tragédii, musíme především přestat s 5 chybami. Kéž by vám, kteří se na dně cítíte, následující řádky pomohly:

modlitba muže

1) Přestaňme se schovávat před pravdou

Mnoho lidí si v první chvíli nepřipouští pravdu. Věří, že se něco nějak změní. Že život musí mít happyend. Ne, život nám vůbec nic nedluží. Navíc připouštějme si pravdu kvůli jedné důležité věci:

Když pravdu přehlížíme, nepřestává existovat. Naopak, snaha ignorovat ji nás nutí žít neustále ve lži. Lež zhoršuje každý den, každou noc. Protože nás samotné klame. Ostatně představte si to: Na cestě vidíte překážku. Vezmete deku a hodíte ji na ni. Jako kdyby neexistovala. Ale ona existuje. Projít se stejně nedá. Ta překážka se musí odstranit, ne zamaskovat.

Teď povím něco, co se chápe těžko, ale je to tak: Skutečná pravda, jakkoli je tvrdá, osvobozuje, jakmile si ji přiznáme. Je důležité si uvědomit, jak na tom jsme. Protože to je náš výchozí bod. Všimněte si: výchozí, ne konečný. Abychom ale mohli dojít tam, kam si přejeme, potřebujeme primárně znát bod, ze kterého vycházíme. K čemu je nám GPS navigace, když neví, kde se zrovna nacházíme?

Příklad: Mizerný partner, jehož mizernost pořád přehlížíme. Pořád věříme, že pochopí, jak nám ubližuje. Ne, nepochopí. Vždycky je lepší být zraněn pravdou než ukolébáván lží. Vždycky je lepší konec s bolestí než bolest bez konce. Pravda zraňuje jen jednou – než se s ní smíříme. Ale lež bolí pokaždé, když si uvědomíme, že v ní musíme žít.

2) Proč nebýt jako magnetofon