7 fint, jak se méně stresovat, když nám všechno přerůstá přes hlavu

- Reklama -

Tytyty

Ou, všechno je větší než já. Padá to na mě. Nezvládnu to.

Znáte ten pocit? Pak víte, co je to stres.

Stres patří k hlavním ničitelům zdraví. Může za úzkost, slabý spánek, poruchy imunity, problémy s váhou i srdcem, nespokojenost a těžké deprese.

Přitom jsme všichni přetížení. Honí nás místa, kde musíme být, úkoly, které musíme zvládnout, lidé, kteří vyžadují naši přítomnost. Jak tedy zmírnit stres a přitom všechno perfektně dotáhnout, aniž bychom zanedbávali sebe i druhé?

Když život začne pádit jako splašený, obvykle jako první vynecháváme – paradoxně – to, co nejvíce potřebujeme. Škrtáme cvičení, odpočinek, meditaci. Není čas, tvrdíme. Tak jak to udělat?

1

Místo přepínání sil a snahy kosit všechny problémy nejlépe naráz – změňme své myšlení. Vezměme jeden úkol, nechme ležet všechny ostatní a naplno se ponořme do toho jednoho jediného. Opustí nás nutkání, že potřebujeme honem spěchat, nějak to vyřešit, nejlépe souběžně s něčím dalším. Mnoho zajíců, myslivcova smrt.

Vždycky bude existovat nějaký další úkol. To je život. Seznam našich povinností nikdy neskončí. Tak své úkoly seřaďme za sebe. A řešme, jako u bankovní přepážky, jeden po druhém. Každému problému, který aktuálně řešíme, dejme 100 procent svého úsilí. Jako by to byl jediný úkol. Celý náš svět.

2

Stres způsobuje strach. Nikoli samotné pracovní povinnosti nebo rodinné problémy. Ty jsou naprosto normální součástí života. Ale stresují nás tehdy, kdy se začínáme bát možného neúspěchu, lidí, kteří nás možná nepřijmou, prognóz, že možná nebudeme dost dobří, a tak.

Všechny obavy jsou založené na možná. Na fantazii. Na naší iluzi, jak by věci asi měly být, a uvědomění, že náš život tomu možná nebude odpovídat. Vytváříme si předem obrázek o nějaké dokonalosti, ale vzápětí zjišťujeme, že tento obrázek plně nekontrolujeme.

Mnoho lidí pak dokonce nevěří, že je schopno ovlivnit vlastní život. Jenže všichni jsme schopni. Musíme se však smířit s nejistotou a chaosem, protože vždycky nám budou do života vstupovat okolnosti, které nedokážeme ovlivnit. To je normální.

Co v této chvíli neovlivníme, nechme být. Netrapme se tím. Pracujme s tím, co ovlivnit můžeme. Život začne fungovat. Protože věcem, které ovlivnit nemůžeme, přestaneme přikládat takový význam. Co oči nevidí a mysl nevnímá, to mizí ze života.

Nezapomeňte: Méně se bát znamená méně se stresovat.

3. finta: Jak naložit s lidmi, kteří nás ustavičně rozčilují?