O mizerech, kteří se vybarvili: 4 dobré věci na chameleonech

1) Každá špatná zkušenost je dobrá

Nejlepší kamarádka, které se svěříte, Vám přebere partnera. Korunní princ Vaší firmy, kterému předáte veškeré své know-how, zradí. Příbuzný, který Vás plácal po zádech, se při dědickém řízení promění v hyenu.

Jak jsme tomu člověku mohli tak dlouho věřit? – ta otázka nás pak pronásleduje roky. Cítíme hořkou pachuť, ale vlastní vinou, protože stejné sousto můžeme poválet na jiném místě téhož jazyka a rázem ucítíme jeho sladkost. Pokud nás totiž život klepl přes prsty, udělal to v dobrém. Abychom se příště měli více na pozoru.

Život zkrátka nutí člověka stále přemýšlet. Být obezřetným. Co nám provedl někdo jiný, si v sobě uchováváme jako podklad pro naši varovnou kontrolku, ale přitom si musíme uvědomit, že tyto činy nemají nic společného s novými lidmi, kteří vcházejí do našeho života.

Co se stalo, už nezměníme. Bývá to zkušenost, kterou jsme potřebovali. Můžeme za ni poděkovat, ale pak se s ní rozloučit a taktně zavřít dveře. Protože to jsou dveře do minulosti. A minulost nikdy nedefinuje naši budoucnost. Naši budoucnost určuje naše přítomnost. A přítomností je to, co jsme si z minulosti vzali.

Žádný minulý vztah nebyl ztracený. I když nám někdo vešel do života a jaksi zapomněl říct „Jsem tu jen na skok“ nebo „Promiň, ale nejde mi o Tebe“, dal nám lekci, kterou jsme potřebovali, protože jinak bychom ji nedostali.

Proto i když budeme chtít jakékoli zkušenosti dávat negativní barvu, nezapomeňme, že každá mince má dvě strany. A všechno zlé je pro něco dobré.

závist ženy

2) O špatného člověka míň

Víte, co je horší než přijít o špatného kamaráda? Mít ho dál nablízku.

Nehořekujme nad tím, když se někdo blízký ukáže jako mizera. Buďme za to vděčni. Kdo nám ublížil, přesněji řečeno dostatečně ublížil, ten už nikdy nebude součástí našeho života. Protože to nedovolíme. Kdo nám ublížil nedostatečně, ten se nám ještě bude do hlavy a srdce vkrádat, neboť jsme si ještě dostatečně neujasnili, o jak nevhodnou osobu pro nás jde. Dát takovému člověku druhou šanci je jako mu znovu nabít revolver s vysvětlením, že poprvé netrefil.

Zklamání je jeden z nejpřesvědčivějších způsobů, jak otevřít člověku oči, hlavu, srdce a přivést ho na správnou cestu. Navigace v autě tomu říká „přepočítávám…“ Díky špatným zkušenostem si u dalších lidí již dáváme větší pozor na chameleonské maličkosti. Díky jedné špatné osobě získáváme větší schopnost lépe odhalovat další špatné lidi. Proto slovo „díky“ je na místě.

Naučme se chápat dialektiku života. Chápat to, že špatné slouží dobrému. Lidé s průměrným životem nemáme takový důvod ho měnit jako ti s mizerným životem. A pak ti s průměrným životem žasnou, jak se někomu s mizernou minulostí mohlo dostat úspěchu. Domnívají se, že to musel být podvod. Ne, nemusel. Lidé sražení na dno si vždy nejvíce uvědomují základní hodnoty. To je obrovské požehnání každého pádu. Ostatně víte, jak se čistí rybník? Vyhloubí se staré bahno. Lidé, kterým nevadí průměrný rybník, nikdy bahno nehloubí.

3. výhoda: Jak zkušenost s chameleonem promění nás samotné?