O kotvách, které nám brání opustit špatné vody: 7 způsobů, jak je odříznout

1) Všichni jsme schopni otevřít se novým nápadům a zážitkům

Mluvil jsem o lodi. Loď je nejvíce v bezpečí v přístavu. Ale pro to se žádné lodě nestaví.

Přijmout v životě zdravou míru rizika je důležité i nezbytné. Co přesně míním zdravou mírou? Zdravé je riziko, které nás může vyvést do lepší pozice. Opakujeme-li stejné chyby, nemůžeme očekávat lepší výsledky. Naopak zřekneme-li se starých chyb, ocitneme se na cestě, po které jsme nejspíš nikdy nešli. Většinou cítíme obavy. A logicky. Protože při jakékoli změně ztrácíme původní jistotu. Jenže dovolte otázkou: Jakou jistotu? Ano, jistotu špatných výsledků. Kdykoli chce horolezec vylézt výš, musí se skály pustit. Jinak výš nevyleze. Není možné neriskovat a dosáhnout úspěchu. Není možné uzavřít se novým zkušenostem a přitom být stále moudřejším.

Všechny nové věci začínají slovem „ano“. Ano umožňuje člověku růst. Protože slovem ano si člověk dovolí nové poznatky a znalosti. Kdo umí anglicky, pochopil to u výrazu „experience“. Ten totiž označuje 1) zážitek a 2) zkušenost. Angličané pro tyto pojmy nepotřebují dvě slova. A tím vyjadřují vše. Nový zážitek je vždycky nová zkušenost.

2) Všichni jsme schopni jít za svou intuicí

V každé chvíli máme na výběr: Buď se nechat drtit svými problémy. Nebo se nechat vést svými sny.

Já tvrdím: Žijme život, který chceme žít. Buďme osobou, na jejíž činy budeme po letech rádi vzpomínat. Ano, je to nepříjemné, občas musíme být sami hrdinou svého života a dělat to, čeho by bylo pohodlnější dočkat se od jiných. Ale nikdo jiný za nás změnu neudělá. Nemůže.

Co vlastně obnáší jít za intuicí? Nestačí jen přijímat rozhodnutí. Je nutné je vykonávat. Vůbec nevadí, když při výkonu svého rozhodnutí selžeme. Vždycky můžeme vstát a zkusit to znovu. Život je natolik milosrdný, že i když padneme tisíckrát, vždycky nám zbývá ještě jeden pokus na opravu. A i když si sny nakonec nesplníme, srdce bude přesto naplněné – protože jsme pro něj udělali to nejlepší.

Všichni máme v srdci oheň, který můžeme, ba dokonce musíme udržovat. Jinak totiž vyhasneme. Co máme v každé chvíli dělat, nám napovídá intuice. Jestliže tento svůj vnitřní hlas neslyšíme, radím Vám: Uklidněte se a hledejte takové místo a takový okamžik, kde budete naprosté ticho a klid. Pak ho uslyšíte. Intuice má slabý hlas, ale vždycky stojí za to ho vyslechnout a poslechnout.

3) Všichni jsme schopni být k sobě upřímní

Prosím, buďme k sobě upřímní ohledně toho, co je pro nás opravdu správné, stejně jako toho, co potřebujeme změnit. Férově si říkejme, čeho chceme v životě dosáhnout a kým se chceme stát. Buďme k sobě upřímní ve všech aspektech života. Jakmile si uvědomíme, co skutečně v životě chceme, zjistíme, že za tím máme schopnost jít. Protože všichni máme schopnost se rozhodovat. A svá rozhodnutí nově nabývanými zkušenostmi zdokonalovat.

Má to jeden háček. Přijmout odpovědnost za svůj život. Odpovědnosti se lidé bojí. Jenže odpovědnost znamená úžasnou svobodu. Znamená být režisérem vlastního života. To je současně omamné i zdrcující. Tak jako být třeba ředitelem velké firmy. Mnoho lidí závidí ředitelské benefity, ale už by nechtělo ředitelskou odpovědnost. Jedno bez druhého ovšem v životě nikdy není možné.

Život je v tomto velmi tvrdý. Kdo se zdráhá převzít odpovědnost za sebe, za toho převezme odpovědnost někdo jiný. Takový člověk se stává nástrojem druhých. Vykonavatelem cizích přání a cílů namísto vlastních. Neměl by si na to stěžovat. On přece měl šanci se rozhodnout. A neustále ji má.

4) Všichni jsme schopni dosáhnout v životě víc

Nevšímejme si jiných. Ti, kdo v životě nedokázali to, co chtěli, nám budou vždy říkat, že nic nedokážeme ani my. Ale změna vždycky vytváří rozdíl. Miluji změny, protože mi vždycky umožní objevit, že se toho v životě dá dosáhnout mnohem víc. Víc než jen nalézt někoho, s kým budeme nešťastni.

Proto si užívejte nová dobrodružství, objevujte netušené vášně, procházejte novými místy a nalézejte na nich nové podněty, nová znamení, čtěte, mluvte, zkrátka žijte. Oblékejte se tak, jak Vám právě vyhovuje, poskytujte druhým to, za co neočekáváte žádnou zpětnou platbu. Smějte se, bavte se. K tomu je život.

Nemusí být vůbec prázdný a bolestivý.

5. pochopení: Co pro změnu musíme udělat?