O kotvách, které nám brání opustit špatné vody: 7 způsobů, jak je odříznout

On se necítí dobře, chtěl by odejít. Ona ví, že má jen polovičatého partnera, ale bojí se o něj přijít. Oba říkají: Dělám to kvůli dětem. Opravdu?
Každé rozhodnutí je odmítnutí něčeho. Homer

Zůstat, nebo odejít?

Je zvláštní, že většinou toto dilema už máme v hlavě rozřešené. Víme, co nám škodí, víme, co nás zabíjí, ale neměníme to. Proč?

Povím Vám dva případy z poslední doby.

Případ 1:

Muž nedokázal uživit rodinu. Zaměstnaný byl, ale za mrzký plat. Nešťastná rodina už nevěděla, jak při zvyšující se drahotě svému otci dát najevo, že prostě MUSÍ odejít jinam.

On to věděl, ale nemohl. Nedával výpověď z místa, které ho ničilo. Když byl obzvlášť slabý, tvrdil své rodině, že jinde by to mohlo být ještě horší, proto nic hledat ani nebude. Říkáme tomu řízená likvidace.

Případ 2:

Žena zneužívaná svým partnerem. Protože byla ochotna, přestal pracovat. Nechal se od ní živit. Protože se bez práce nudil, začal hrát automaty. Protože potřeboval víc peněz, než mu dávala, kradl jí další, rozprodával nábytek, šperky. Přivedl ji na pokraj osobního bankrotu. Jenže ona ho – milovala. On z nudy běhal za paničkami, nevěrami se ani netajil. Jenže ona ho – milovala. Pak už se domů přestal vracet. Jenže ona ho – stále milovala. A tak ji účelově navštěvoval, obluzoval, že se změní, jen potřebuje čas. Klasické kecy, které stačí. Protože ho – milovala.

Proč člověk neodřízne to, co nefunguje? Proč neudělá změnu, kterou životně potřebuje? Jakou katastrofu ještě potřebuje k tomu, aby kalich nechal přetéct a nezbývala už žádná jiná cesta než říct DOST?

smutek u jezera

Představme si lodičku, která v nějakém pěkném místě vyhodí kotvu. Na první pohled totiž skoro každé místo vypadá pěkně. Protože je nové. A tak lodička musí umět nejen kotvu včas vyhodit, ale také z vody vytáhnout. Jinak se totiž už nikdy z místa, které se ukázalo jako ne moc pěkné, nepohne. Začne být na místě závislá. Jenže z bouře a vlnobití, které ji ukotvenou stahuje pod hladinu, nemůže vyváznout. Smutný paradox, že sama je strůjkyní své vlastní pohromy.

U takové lodičky nezáleží na tom, jaké zajímavé příležitosti se jí v životě mohou naskýtat. Jestliže není schopna říznout a kotvy se jednou provždy zbavit, žádnou změnu k lepšímu nemůže očekávat. Změny se totiž nestávají. Změny se vytvářejí.

Zažíváte něco podobného? Potřebovali byste se chytit něčeho nového, ale bojíte se pustit toho starého? Věříte, že  „se to nějak stane“ a když ne, na změnu je pořád dost času? Ne, není. Na změnu je s každou minutou o minutu méně času.

Uvedené příklady měly společného jmenovatele. Muž v případu 1 viděl problém mimo něj – v zaměstnavateli, který ho platil nedostatečně. Žena v případu 1 také viděla problém mimo ni – v muži, který si jí nevážil. Ale oba se mýlili. A teprve poté, co si omyl uvědomili, mohli učinit změnu. Protože příčina jejich trápení nebyla mimo ně, ale přímo v nich. Naštěstí. Proč v souvislosti s trápením píšu naštěstí? Protože kdykoli je příčina trápení v nás, jsme schopni ji odstranit. Bez závislosti na komkoli druhém.

Ptáte se, kde v těch lidech byly problémy? Muž přece svobodně uzavřel pracovní smlouvu, tudíž odsouhlasil svůj plat. Byla to jeho volba. Svým rozhodnutím odmítl jakékoli lepší podmínky, které pro rodinu mohl ve stejné době zajistit. A žena přece svobodně pokračovala ve škodlivém vztahu s mužem, aby tímto každodenním rozhodnutím odmítala jakýkoli lepší život, který mohla užívat ve vztahu s někým jiným.

Proto si pamatujte: Každé rozhodnutí je odmítnutí něčeho. Přijmout nové znamenat zříct se starého, stejně jako držet se starého znamená odvrhnout cokoli nové. Lodička ukotvená ve špatném místě odmítá vyplutí z tohoto místa. Přitom namlouvat si, že v jiném místě by to bylo stejné, je nesmysl. U jiného zaměstnavatele nebo partnera by to možná opravdu stejné bylo, ale je tu přece podmiňovací způsob. By. Nikdo nás nenutí akceptovat takového zaměstnavatele nebo partnera, kteří nám nevyhovují. Naopak, díky špatné zkušenosti má člověk vždycky vyvinutý citlivější radar na to, aby nevyhovující zaměstnavatele nebo partnery rozpoznal podruhé dříve – už když naslouchá sladkým slibům, ne až když opravdu otevře oči.

Co je tedy důležité si uvědomit, jakmile cítíme, že se nám zasekla kotva? Proč jsme všichni schopni takové kotvy odříznout?

1. pochopení: Víte, co v angličtině znamená experience?