Skutečný překlad 7 vět, kterými nejčastěji lžeme sobě i druhým

muž a zrcadlo

„Neříkej nic, když neumíš svá slova naplnit. Tvoje mlčení pak bude stejné jako význam Tvých slov.“ Napsala mi K. v dopise před 18 lety. Nemusím ho mít před očima, abych ho měl stále v hlavě. A dával si pozor na svá slova.

Slovo je důležitá informace. Zveřejněná myšlenka. Říká méně o světu, který je kolem, o událostech, které vstupují do života, o lidech, které pomlouváme, a daleko více vypovídá o nás a našem přístupu ke všemu uvedenému.

Proč lidé říkají negativní, urážlivá, vulgární slova?

Prý se jim uleví, zní obhajoba.

Není to pravda. Špatná slova přitěžují. Nám i jiným.

Negativní slova jsou zformulované negativní myšlenky. Všechny negativní myšlenky přinášejí negativní činy. A negativní činy vedou k negativním výsledkům.

Špatná slova navíc klamou. Málokdy vyjadřují skutečnost. Obvykle jimi lžeme. O sobě, jiných.

Ve vztazích se pak lidé nechají rádi unášet slovy. Ale žádné slovo nic neznamená, dokud mu člověk nedá odpovídající význam. Kterými negativními větami nejvíce lžeme a jaký mají opravdový obsah?

čas

Skutečný obsah: Není TO/nejsi TY pro mě důležitý

Všichni věnujeme veškerý svůj čas pouze tomu, co je pro nás důležité. Byť se nám to nelíbí, je to tak. Nerozhodují naše myšlenky, slova, závazky. Pouze činy. Je lhostejné, co chceme. Podstatné je, co opravdu děláme.

Jsme-li svéprávní, jsme plně odpovědni za své činy. V každém okamžiku to, co děláme, vyjadřuje to, čemu dáváme prioritu. Je trýznivé upínat se k člověku, který je pro nás první volbou, když my jsme pro něj jen jednou z mnoha možností. Nenalhávejme si, že „on by se nám určitě věnoval, kdyby…“ Ne, on se může v každé chvíli rozhodnout pro změnu. Ale to, co dělá, je odpověď.

Život můžeme vnímat jako nespravedlivý, do jisté míry je. Ale v jednom nedělá rozdíl. Všichni máme k dispozici 24 hodin denně. Absolutně všichni. To, jak s ním zacházíme, už není problém času. Ani našeho okolí. Ani šéfa. Jen náš.

Uvědomme si to a nelžeme jiným, natož sobě.

počkat

Skutečnost: Tohle není důležité

Každý den se ubezpečujeme, že není na co čekat. Ať děláte cokoli, byť obyčejného údržbáře, může přiběhnout terorista s kalašnikovem a ukončit Vaše sny prostě proto, že jste jiný.

Proč nejsme k sobě upřímní, abychom si v zrcadle do očí řekli, že ve skutečnosti nechceme to, co pořád odkládáme. A přitom víme, že zítra, pozítří, jindy, někdy, příště – to všechno jsou označení pro časy, které neexistují a možná pro nás ani existovat nebudou. Existuje jediný čas, který máme zaručený. Jmenuje se teď.

Nikdy není důvod čekat s tím, co nám dává smysl. Není proč to odkládat. Čím později začneme dělat to, co nás naplňuje, tím méně času nám na to zbude.

Odložit můžeme své plány. Ale neodložíme tím svůj poslední den. Ten se s každým okamžikem blíží. A je mu jedno, co jsme odložili až na období po něm.

3. věta) Proč se nám některé cíle zdají nedosažitelné, zatímco jiní jich dosáhli, a přitom my vůbec nejsme prašiví?