Sám sobě koučem aneb 7 otázek pro každý víkend

- Reklama -

5. Do jaké míry v tomto týdnu strach a nejistota ovlivňovaly to, co jsme nakonec udělali/neudělali?

Nevědět, zda jsme se rozhodli jít správnou cestou, vyvolává úzkost. Ale nic není deprimující víc než stát na místě a nerozhodnout se vůbec. Nejčastěji za tím jsou strachy a nejistoty. To je důvod, proč musíme o svých obavách více přemýšlet. Musíme je zastavit, dříve než ony zastaví nás.

Co dělat jinak? Jak se nebát? Je to prosté. Jestliže uděláme chybu, nevadí, můžeme začít znovu. Odjinud, jinak. Kdo začne a chybuje, může dojít do cíle. Kdo nezačne, nikdy do cíle nedojde.

Pointou nových začátků je to, že díky nim nabíráme sílu, sebevědomí a vnitřní růst. Protože s každou chybou procházíme zkušeností a díváme se strachu zpříma do očí. Přitom si uvědomujeme, že při tom děsivém pohledu nadále dýcháme, nadále žijeme, nadále jsme schopni činů. Není nic krásnějšího, než si poté říct: „Prošel jsem obdobím nejistoty. Poučil jsem se z chyb a jsem lepší, než jsem byl. Jsem tudíž schopen se vypořádat s dalšími obávanými okolnostmi, které mi přijdou do cesty a které se mě dopředu snaží zastrašit.“

6. Jaký duševní nepořádek v sobě potřebuji uklidit?

Přejít z jednoho týdne na druhého je jako přestěhovat se z místa na místo. Můžeme protřídit vše, co jsme cestou nasbírali, nepotřebné vyhodit, potřebné popláchnout, vyklepat, oprášit. A hlavně nenést zbytečnou zátěž do nového týdne. Jen tak budeme mít více sil na nezbytnou bagáž.

Proto zahoďme veškeré lítosti, study, vzteky. A z toho, co jsme nashromáždili za tento týden, ať to bylo cokoli, berme jen poklady. To jsou všechny pozitivní lekce a zkušenosti a vzpomínky, které si chceme pamatovat. Zbytek nemilosrdně skartujme.

Sepišme si, co jsme prožili a jak jsme se cítili při různých příležitostech. Zavřeme dveře za všemi negacemi. Zformátujme svůj vnitřní disk pro nové záznamy. Vykašleme se na všechno, co bylo a nejde změnit, a připravme se na užívání všeho, co přijde teď.

7. Jaký bude můj první rozumný krok do příštího týdne?

Každý příští týden je začátek. Čistý list.

Ten začneme popisovat absolutně tak, jak si přejeme. V našem životě není žádný režisér, scénář si píšeme výhradně sami.

V pondělí ráno tedy budeme stát na novém začátku. Opravdové příležitosti vytvořit si přítomnost i budoucnost přesně tak, jak to uznáme za vhodné.

Můžeme si najmout kouče. Ale je to zbytečné. Toho kouče přece máme všichni v sobě. A víme, jak se jmenuje.

Zadejme mu cíl a výchozí pozici. Zbytek už zařídí. Pokud ho budeme poslouchat.

O konkrétních technikách konkrétních úspěšných lidí čtěte v tištěném magazínu FC. Zasíláme pouze čtenářům registrovaným zde. Poštovné hradíme my.

Čtenáři žijící v zahraničí, kteří nemají přístup k tištěnému FC, si mohou číst FC elektronicky zde.

Časopis je k dispozici pouze do vyprodání zásob. Všechna předchozí vydání od roku 2011 jsou vyprodaná.

© Petr Casanova