O ženě, která děkuje za pád na dno

Kdykoli Tě osud vytrhává ze současného života, nenadávej mu. Nesleduj, co za Tebou život zavírá, ale to, co před Tebou otevírá.

Petra byla spokojená 35letá žena. Měla dobré zaměstnání, dobrého partnera, šťastnou 6letou dceru. Problém byl, že všechny z uvedených předpokladů její spokojenosti stály mimo ni, a proto se lusknutím prstu mohly změnit. A také se změnily.

Manžel si uvědomil, že jeho žena po deseti letech není tak zajímavá jako jiné ženy. K jedné z těch „jiných“ se odstěhoval. Podal žádost o rozvod.

Zhroucená Petra vyslechla od svého zaměstnavatele, že frustrovanou sílu, která si neumí uspořádat ani vlastní život (jak by pak mohla zvládnout ještě práci?), nepotřebuje. Byla na dlažbě.

Dcera, rozhozená fatálními změnami v rodině, začala ztrácet ve škole. Učitelka Petře oznámila, že je nesoustředěná a učí se špatně.

Zdálo se, že to nemůže být horší. Bylo…

s dcerou

„Ten chlad od manžela jsem cítila asi dva roky. Trápila jsem se, hledala problém v sobě. Kdyby byl upřímnější už tehdy, ušetřil by mi zdraví.“ Když se složila, lékař konstatoval překyselení a vyčerpání organismu. „Chcete někdy vidět svou dceru maturovat?“ řekl jí na rovinu. „Tak zgruntu změňte svůj život.“

V 35? kroutila hlavou Petra. „Vždyť nemám práci, muže, byt, který mi v rámci rozvodového vyrovnání nechal, je tím největším trestem. Vším mi připomíná manžela,“ argumentovala. Lékař se tehdy pousmál a řekl jí nezapomenutelnou větu: „Myslím, že Vám osud tím vším chce něco říct.“ Nezvyklá slova od vědeckého pragmatika, že? Co tím myslel?, hryzalo Petru celou cestu domů. A ještě několik měsíců. Než odpověď našla.

Potřebovala zklidnit tělo i mysl, začala tedy cvičit jógu. Denně. Od instruktorky vyzvěděla, že různé jógy vyučují v Thajsku. „Doma nebylo nic, co by mě drželo. Prostě jsem koupila letenku, dceru na čas uvolnila ze školy pod podmínkou, že se s ní budu učit sama podle předepsaných oslov, a odletěly jsme.“

Na místě byla šokovaná hned dvakrát. Na jednu stranu nízké ceny všeho – kromě jógy. „Sehnaly jsme ubytování na pláži za dvě stovky na noc. Ano, bydleli jsme levněji než v Praze! Nižší byly i ceny jídla, veškeré náklady. Jen ta jóga! Omlouvali se mi, že všichni tu chtějí cvičit jógu. Prostě museli zvednout ceny.“ Petra poznala zákon trhu. A přesně v tu chvíli ucítila příležitost.