Proč partnera nikdy nevidět očima: Nemilující vrazi, kteří tiše zabíjejí vztah

- Reklama -

Můj francouzský přítel Melchior je slepý. Má nádherný vztah. Musí mít. Protože partnerku nevidí očima, pouze srdcem.

Jeho Jeanette má zrak v pořádku. Handicapovalo ji to. Zpočátku viděla všechno, jen ne Melchiora samotného. Viděla schránku, ne obsah. Hodnotila knihu podle přebalu. Dnes ví, jak důležitý je pohled srdcem. Proč by jinak zamilovaní při líbání zavírali oči?

Jak zdůrazňuji v magazínu FC, ve vztahu platí úplně jiné zákony. Nevidomí nejsou znevýhodněni, naopak handicapováni jsou ti, kteří se rozhodují převážně očima. Zlo totiž není vidět. Zlo je pouze cítit. Nevěru nevidíme. A přesto bolí. Také zrada, žárlivost, nedůvěra, neupřímnost, psychické ubližování, vydírání, podvod – to vše může mít na povrchu hezoučký obličej, moderní oblečení, podmanivý úsměv. A v ruce spoustu luxusních dárků.

Očima soudíme, očima věříme. Má-li voják stejný mundúr, necháme ho krýt svá záda. A on nám vrazí nůž do zad. Nezradil nás on. Protože my jsme mu nikdy neměli věřit. Zradily nás oči. Byly hlasitější než srdce, které možná žádný nůž nemůže vidět, ale vždycky ho cítí.

Melchior je šťastný. Vede ho srdce, zrak ho nemůže oklamat. Važme si svých očí, vidí mnohé doplňkové. Ale prioritu dávejme srdci. Má radar. Vidí to, co oči přehlížejí. Srdce funguje v jiných frekvencích, než které zachytí zrak. Vnímá to, co je pro život daleko důležitější.

Také jste někdy měli zvláštní pocit (srdcem), že Vás partner zrazuje, ale nemohli jste (očima) najít žádný důkaz?

Vyšla po čase pravda najevo a Vy jste se najednou zhroutili, ačkoli jste již dávno měli správné tušení?

Přemýšlejte, proč Vás v takové chvíli tolik bolí srdce?

špatně po debatě

Já to vím: Protože pláče více než Vy. Oplakává svůj slabý hlas.

Kdykoli máme o něčem pochybnosti, hledejme více ticha. Kousek klidu, kde můžeme naslouchat svému srdci a zohlednit jeho příspěvek, pro ostatní smysly možná nepochopitelný. Potom možná daleko snáze „uvidíme“, že někdo špatný zabíjí nejen náš čas. Ale i naši naději, víru, život.

Podle jakých znaků bychom mohli vypozorovat nemilujícího vraha?

1. varovné znamení: Slibuje bez činů

Měl tu být včas, ale není. Slíbil, ale nesplnil. Uši se partnerem dají vždycky umluvit, oči darem uchlácholit.

Přitom srdce křičí o překot. Ale není slyšet. Protože podléhá přesile. Dvě oči a dvě uši. Ty přece vidí a slyší partnerovy omluvy. Pardon, výmluvy.

Víte, jaký je rozdíl mezi omluvou a výmluvou? Omluvě předchází uvedení věci do správného stavu. Omluva vychází z opožděné nápravy, z uskutečnění slibu. Zato výmluva je prázdná manipulativní energie – bez hodnoty, bez činu. Věříme jen slovu.

Jsou ústa, ze kterých i slovo „láska“ zní jako výkal. Žádné slovo nic neznamená, pokud mu člověk nedá význam. Sliby jsou vlastně jako nápady, které člověk nikdy v životě neuskuteční. Je nebetyčný rozdíl mezi tím mluvit o tom, co chci udělat, a opravdu to dělat. Je to stejný rozdíl jako mezi člověkem, který lže, a člověkem, který mluví pravdu. Mezi člověkem, který miluje, a člověkem, který o citu jenom mluví.

Proč vlastně takovým lidem dáváme druhou šanci, když mnohem více je těch, kteří čekají na tu první? Protože se dáme umluvit. Činy jsou vždycky tišší než slova. Pokud máme sílu na to uvědomit si pravdu, zavřeme oči a zacpěme si uši. Slova zmizí. Gesta zmizí. Zbudou činy. Činy jsou vždycky pravda. Zatímco slova velmi často bývají lež.

Ve správném vztahu sliby nevyslovují ústa. Tak jako správný vztah není primárně o slibech. Správný vztah je o závazcích vyslovených srdcem a naplněných prostě činem.

Snaží se Vás partner změnit? Proč to vlastně dělá?

Obraťte, prosím, na další stránku.