18 zkušených rad, které bych si přál, aby mi někdo dal, když mi bylo 18 let

- Reklama -

Už ani nemával. Rezignovaně stál u cesty. Tak jsem zastavil a vzal ho. Stopař.

„Bude mi 18. Příští rok maturuju. Chystám se na vejšku. Ale nemám ponětí, co se svým životem. Teď jenom jdu s proudem,“ vykládal, aby ubíhal čas.

Usmíval jsem se. Pak se začal vyptávat:

„Čím se živíte?“

„Kdy a jak jste se rozhodl, co chcete dělat?“

„Proč jste se tak rozhodl?“

„Proč neděláte něco jiného?“

„Je tu něco, co byste si přál dnes udělat jinak?“

Podíval jsem se do jeho očí a usmál jsem se ještě víc. Ne, neviděl a neslyšel jsem cizího kluka. Viděl a slyšel jsem sebe, když mi bylo 18.

Co bych 18letému Petrovi poradil dnes? Určitě bych mu řekl toto:

1) Dělej spoustu chyb

Tak milej zlatej Peťánku… Chyby jsou důležitá škola. Největší chybu, jakou můžeš v životě udělat, je nedělat nic a to ještě hloupě proto, že se bojíš udělat chybu. Nebát se chyby znamená přestat o sobě pochybovat.

V životě není důležité, jestli Ti přijdou ty správné příležitosti. Ale jestli je využiješ. Nikdy si nebudeš 100% jistý, že to, co zkoušíš, bude fungovat, ale můžeš si být 100% jistý, že nebude fungovat to, o co se nepokusíš.

Nepovažuj za chybu, když to dlouho trvá. Většinu času si půjdeš pro cíl. Většinu Tvého cíle prostě tvoří cesta. Ale každý Tvůj krok bude znamenat posun. Každým krokem totiž buď uspěješ, nebo se něco naučíš. Když uděláš krok, posuneš se. Když neuděláš žádný krok, zůstaneš na stejném místě navždy.

2) Hledej tvrdou práci, kterou budeš rád dělat

Nehledej svou kariéru v představách, snech, doporučeních jiných lidí. Kašli na ně. Nenásleduj žádný obor jen proto, že je populární nebo momentálně plný peněz. Obojí, vem na to jed, pomine. A Tobě zbyde otázka: Tohle mám dělat ještě 30 let?

Jdi za svými zájmy a hodnotami. Pak najdeš úspěch skrze vlastní vášeň a naplnění. Jakmile najdeš takovou práci (klidně ať je tvrdá), neváhej. Bez ohledu na to, jak je tvrdá, Tě bude nabíjet, protože ji budeš dělat s vášní. V takové práci nepřestávej. Budeš se v ní rád učit, zlepšovat, budeš mít největší šanci stát se v ní odborníkem.

A najednou zjistíš, že máš i peníze, po kterých jsi kdysi toužil.

3) Investuj čas, energii a peníze. Ale do sebe a každý den

Když všechno uvedené investuješ do sebe, nikdy o to nepřijdeš. Je to investice s nejlepším výnosem. A víš proč? Protože to vše se časem změní v trajektorii, která Ti ukáže cestu životem.

Všichni jsme produktem toho, co víme. Čím více času, energie a peněz utrácíme za dosažení většího množství vědomostí, tím více můžeme kontrolovat svůj život.

Nesměj se lidem, kteří do sebe neinvestují a mají pocit, že to „nějak“ vyjde. Nevyjde. Oni to nevědí, protože do sebe neinvestují. Nesměj se jim a raději jim pomáhej.

4) Co nejčastěji objevuj nové nápady a příležitosti

Tvoje přirozené obavy ze selhání a výsměchu Tě určitě někdy zabrzdí před vyzkoušením nových věcí. Ale Ty musíš ty obavy přerůst. Protože Tvůj životní příběh bude souhrnem malých, unikátních zážitků. A čím více jich budeš mít, tím zajímavější Tvůj příběh bude.

Hledej nové. Objevuj. Zkoušej. Zajímej se. Nauč žít i své okolí.

Žít, to je oč tu běží. Nehledat nic je nežít.

5) Své dovednosti zaměřuj více na méně

Podívej na karatisty. Černý pásek nemá ten, kdo seká malíkovou hranou co nejčastěji. Naopak. Stačí mu jeden úder, uvážlivý a přesný. Udělá to, co umí nejlépe. Počká si na pravý okamžik.

Uč se být od začátku produktivní. Věnuj se jen tomu, co má pro Tebe smysl. Zbytek pro Tebe smysl nemá.

Nemusíš v životě stíhat všechno. Stačí stíhat jen to, na čem Ti opravdu záleží.

Nebuď ve všem průměrný, buď v něčem nadprůměrný. A k tomu stačí, když přestaneš honit všechno.

6) Co je základem budoucího úspěchu a všech vztahů?