3 módní prohřešky, pro které jsou Češi v obleku zbytečně pro smích

- Reklama -

zapínání

Správné zapínání

Se saky někteří Češi vůbec zápasí. Nevědí, že mívají knoflíky navíc, které se prostě nezapínají. Má-li sako tři knoflíky nebo dokonce víc, zapnou „pořádně“ všechny. V byznysu se jim říká „all inclusive“ podle neomezeného stravování, tedy že „snědí všechno, co jim někdo nabídne“.

Schválně – má-li sako dva knoflíky, co byste udělali?

a) zapnu všechny

b) zapnu jen horní

c) zapnu jen dolní

d) nezapnu žádný

Mnozí Češi už okoukli, že se zapíná jen jeden, ale pak si lámou hlavu, který to je správně? Jakub Lohniský to váhajícím zákazníkům vysvětluje krásně: „Byl jednou jeden král, který rád jedl. Jedl moc tak dlouho, až byl tlustý a už si nedokázal zapnout spodní knoflík u saka a vestičky. Jelikož to byl král, poddaní ho nechtěli urazit, tak si svoje knoflíky rozepnuli také.“

Není to pohádka, ale historický fakt. Tím králem byl Eduard VII. a Británie, tehdy velmoc, tak nastavila konzervativní standard pro celý svět. Bylo to už v 19. století…

Dnes všichni, i designoví Italové, šijí jednořadá saka tak, že se nepočítá se zapnutím spodního knoflíku – až na případ, kdy knoflík máte jen jeden.

kravata

Jen košile s kravatou

Pokaždé, když si objednávám košile na míru (jde to sice přes SMS, protože moje míry v salonu mají, ale byla by to škoda nepolaskat se osobně s výběrem tvaru límce, manžet, barvou a materiálem knoflíků a nití, kontrastními detaily i monogramem, nemluvě o konkrétní barvě a látce, kterých je vždycky několik desítek až set), ladím ji s oblekem.

Když si vybírám kravatu, ladím ji také s oblekem. Nikdy ne primárně s košilí.

Košile s kravatou (bez saka) je totiž nejen módní faux pas, ale především hrubá neslušnost.

Sako se ve společnosti nikdy nesundavá bez dovolení. Udělat to je stejně šokující, jako když si dáma jen tak sundá blůzku nebo halenku a zůstane v podprsence. Sako si musíme představit jako byznys kůži, hlavní vrstvu oblečení. Košile je tedy pod sakem jen něco jako „spodní prádlo“.

Z toho vyplývá, že kravata se nosí pouze v obleku. Vidíte-li muže jen v košili s kravatou, představte si místo něj ženu v podprsence s kravatou kolem krku…

s kravatou

Jde-li dolů sako, musí jít dolů i kravata. Jinak, když se opravdu hlasitě nedovolíte, jste svlečeni do košile s kravatou, hlavně před západními partnery, za burana z Východu.

Proč si vlastně muži sundavají sako? Ačkoli rádi tvrdí, že jim jde o pohodlí, většinou jen zakrývají nekvalitní materiál. Jak je vedro, potí se v něm – protože je z umělin, zejména z polyesteru. Nebo jak si sednou, mačká se jim – protože je z levné látky.

V úspěšném byznysu se uznávají hlavně tři látky:

1) Kvalitní vlna. Má gramáž 245 až 280 g/m, a i když v takovém saku sedíte tři hodiny v autě, není to na něm vidět nijak zásadně.

2) Kašmír. Takové sako je nejen příjemné, ale i nemačkavé a ještě hřeje více než vlna. V zimě, pokud není moc krušná, může kašmírové sako plnohodnotně nahrazovat kabát.

3) Mohér. Nejpraktičtější business látka, vlna z angorské kozy. Je pevnější než ovčí vlna, nežmolkuje se a je odolnější proti opotřebení. V mohérovém saku ráno vyjedete autem, pospíte v letadle, odsedíte schůzku a večer pořád vypadá skvěle. Akorát na omak není mohér tak příjemný jako látky 1 a 2.

Jak má tedy vypadat základní byznys šatník?