3 módní prohřešky, pro které jsou Češi v obleku zbytečně pro smích

hlavní

Vezu obchodního partnera, cizince, z pražského letiště.

Nedutá. Pozoruje volební billboardy, které jsou všude. Pak se osmělí:

– „Nějaké divadelní představení?“

– „Ne, to jsou politici.“

Užasle pozvedne obočí:

„A proč je všechny fotili večer?“

Na západě Čechům říkají „muži v černém“. Jiný než černý oblek podle nich neznáme. Někdo v jednom a tom samém šel k maturitě, promoci a na svatbu. A pak v něm ještě chodí do práce.

Nosit černou se od soudružských dob stalo národním zvykem. Chodíme tak, kdykoli jde „o něco vážného“. Když jsem, to už bylo v pravěku, poprvé přiletěl v černém saku do Ženevy, kondolovali mi a ptali se, kdo umřel.

Od té doby vím, že černý oblek se nosí pouze po šesté večer, dříve jedině na pohřeb. Ostatně vyšší manažeři, kteří většinou jsou v obraze ohledně stylu a módy, těm, kdo i přes den chodí neustále v černé, přezdívají „hrobníci“. U politiků mi to ani nevadí, k většině hrobařská černá opravdu patří… A fandím všem, kteří už od pohledu mají k byznysu blíž než k soudruhům.

Nejsem ten, kdo by se druhým smál. Ale občas, musím přiznat, se stydím. Při jednáních, v restauraci… Mlčím, abych druhé neranil. Ale potom mě trápí, že ti lidé, kteří jsou veskrze slušní, budou při mém mlčení dál dělat stylové přestupky, aniž by si jich vůbec byli vědomi. A tak jsem sepsal alespoň 3 nejkřiklavější prohřešky s pánskými obleky, které jsou ve vyspělém světě ostudou. Nejen teď. Ale už několik set let.

barva

Správná barva

Kdo chodí v obleku pracovně, měl by mít dva až tři obleky, z nichž jen jeden je černý. Jako když den rozdělíme na třetiny a každé třetině dne věnujeme příznačnou barvu. Jeden může být světlý, třeba šedý, ale druhý by měl být určitě tmavě modrý. Tmavě modré se říká navy (podle námořníků), je elegantní, v příšeří vypadá dokonce jako černá, ale na světle je o odstín slabší než umrlčí černá a výborně se kombinuje.

Světlý oblek (hlavně světle šedý) je vždy rizikem. Ani ne kvůli umazání. Ale když ho kupujete v běžných konfekčních obchodech, které šijí naslepo, aniž znají budoucího zákazníka, oblek prostě nemůže sedět. Na světlých barvách obecně více vynikají nedokonalosti těla, respektive – budu diplomat – postava nevhodná do takového obleku. Jak není světlý oblek na míru, bývá to problém.

„Správný business oblek je prostě modrý,“ říká Jakub Lohniský, zcestovalý majitel salonu Le Premier, kde už dlouho šiju na míru. Teď je už jasné, proč byznysmena Babiše na žádném volebním billboardu nevidíme v černém saku.

Umíte správně zapnout sako?