O psích partnerech: 10 rysů opory, která nás nenechá padnout v cestě za sny

- Reklama 4 -

„Pravý partner je jako Tvé druhé Já. Jen je silnější a s rukou navíc, kterou Ti podá, když ty dvě Tvoje už v sebe nevěří.“ Giorgio Vasari

Na letišti jsem si stáhl maily a v letadle postupně odepisoval. Do složky s vykřičníkem si dávám akutní vztahové problémy. Nejsmutnější je, když lidem schází partner. Ale pozor, zbývá dodatek: … když lidem schází partner, přestože vedle sebe jednoho mají.

Je pro mě vždy těžké, když se na mě obracejí lidé, kteří mají řešení v sobě nebo vedle sebe. Ale spoj se zkratoval. Přejí si, abych jim na dálku pomohl. Nepotřebují, abych odpověděl na všechny otázky, potřebují hlavně podpořit. Slovem, vyslechnutím, jakýmkoli časem, který jim věnuji. Někdy stačí skype a jen poslouchat to, z čeho mně samotnému je do breku. Tak rád bych pomohl každému. Vždy si připadám nicotně,

 

 

Jaké cíle jste měli před deseti lety a jaké máte dnes?

Kolik cílů jste za tu dobu vzdali?

Vzdali jste je jen kvůli sobě, protože jste si přestali věřit, nebo jste je přehodnotili kvůli svému okolí?

Kdyby záleželo na mém okolí, nebyl jsem dnes nic.

V 7 letech jsem dostal psací stroj a vysnil jsem si, že budu novinářem. V 17 letech jsem jím byl.

Ve 13 letech bych dal život za práci v televizi. Ve 23 letech jsem stál před kamerou té nejsledovanější.

V 19 letech, po 2 letech v zaměstnání, jsem si přál nemít žádné nadřízené. V 29 letech jsem byl na nejvyšší pozici, a protože i pak byl nade mnou majitel (tak jako je nad Vámi vždycky někdo v zaměstnání), musel jsem začít podnikat.

Všechny velké sny se mi splnily za 10 let. Prvních 9 let a 11 měsíců jsem byl za blázna. Protože mi nevěřilo okolí, měl jsem sklon nevěřit si ani sám. Pochopil jsem, co dokáže, když nemáte žádnou oporu – že můžete promarnit všechny svoje šance. A také co dokáže, když máte člověka, který s Vámi zůstává, i když celý svět odešel.

spojené ruce

Dokud jsou rodiče, je to snadné – tou oporou jsou oni. Přece by měli být hrdi na své dílo, na svou výchovu a vysochání hotového člověka, schopného co nejlépe obstát ve všech životních situacích. Měli na to osmnáct let.

Když odejdeme od rodičů, tu roli přebírají partneři. Nemají to snadné, to si pište. Třeba se mnou. Jak mě měli podporovat, když…

… ve 20 letech jsem miloval noviny. 3 roky nato jsem v nich už nechtěl pracovat.

… ve 25 letech jsem velebil televizi. 4 roky nato jsem z ní chtěl odejít.

… ve 30 letech jsem velebil zaměstnanecký poměr. 5 let nato jsem ho nebyl schopen ani cítit.

Jak by při mě mohl stát v každé chvíli jeden partner a říkat „Jdeš správnou cestou“? Vždyť by to musel být schizofrenik – pomyslíte si. Ale měli jste někdy psa? Pes o nás ví v každé chvíli všechno, a přesto nás má pořád stejně rád. Ať jdeme do slunce nebo do deště. Lidem, před kterými se nemusíme bát být sami sebou, říkám psí partneři. Jsou to zlatí lidé, se kterými je snazší plnit si své sny. Proč?

Podnikání je běh na dlouhou trať. Závazek a rozhodnutí ideálně na celý život. Podnikatelé se nevracejí do zaměstnání, pokud vyloženě nemusí. Když se rozhodnete podnikat, snažíte se prosadit se službou nebo produktem, který tu předtím nebyl, nebo který tu byl, ale Vy věříte, že to umíte lépe. Pokaždé jste blázni. Přicházíte přece o jistotu zaměstnání! Vrháte se do něčeho neověřeného, co vůbec nemusí fungovat! Jestliže si věříte na začátku, vemte jed na to, že dříve nebo později začnete pochybovat! Připomíná Vám to něco? Ano, vztah. Podnikání je jako vztah. Nikdy samo o sobě nezklame. Zklame jen člověk. Proč se tedy lidé vrhají do vztahu? Proč se vrhají do podnikání a ti, kteří podnikají, už nikdy nechtějí nic jiného? Protože vztah i podnikání jsou o poznávání. Poznáte sebe i druhé. To nejlepší i nejhorší, čeho jste schopni.

Říkat druhému, že něco nedokáže, není umění. Jde jen o to přesvědčit ho, že to nedokáže – a vida, měli jste pravdu, nedokázal to. Kdo další chce mou radu?

Věřit druhému, podporovat ho, stát při něm, ba dokonce mu dělat záchranu, když na těžké cestě ztrácí balanc, je vzácnost. Takových partnerů je pomálu. I psů je víc. Když na takového psího partnera narazíte, važte si ho. Jak se poznají a proč je s nimi snazší dosahovat cílů?

1) Jak se chovají, když život ničí naše plány?

- Reklama 5 -