Hodinu v nebi. S vrtulí za zády. Jak vypadá svět z motorového padáku?

Ráno jsem psal o andělech a závratích. Tímto se všem andělům se strachem z výšek omlouvám a doporučuji: Nedívejte se na video dole. I když, byla by to i trochu škoda nepodívat se.

Často vedeme se čtenáři debaty o smyslu života. Všichni mají pravdu, každý má totiž jiný cíl a sny. Hlavní je, abychom za nimi šli a plnili si je. Většinou se lidé dělí do dvou kategorií: Pro první je smyslem života hromadit peníze, pro druhou hromadit zážitky. Ochutnávat to, o čem jsme se domnívali, že není možné zažít, respektive nás ani nenapadlo o něčem takovém uvažovat.

Já jsem mezi. Tím druhým se odměňuji za to první. Hlavně miluji létání. Ne uzavřen v letadle. Ale volně nad stromy, jezery, městy, památkami. Jen na padáku. Je to očistné. Nahoře nejsou limity, jen Vy a nekonečná svoboda. Není tam ani žádný strach – ten zůstává na zemi, jen samá krása a euforické pocity. Zbytečné popisovat slovy. A tohle je překrásný způsob, jak to zažít:

Bear Grylls

Slyšeli jste o paramotoringu? Je to vlastně paragliding s vrtulí za zády. Jeden z nejjednodušších a nejhospodárnějších způsobů, jak vzlétnout nad zemský povrch a být volný jako pták. Nezávislí na větru můžete být standardně asi hodinu. Bear Grylls (na snímku) je trochu šílenec, proto je nejlepší. Troufá si tam, kam jiní už ne. Na motorizovaném padáku už přeletěl i Mount Everest.

Při vzduchoplavbě nad Himalájemi měl nádherné počasí a takový výhled:

Let nad Everest

Nejvyšší horu světa si prohlížel z nadmořské výšky 9 kilometrů, tedy ještě 150 metrů nad jeho vrcholem. Motor měl upraven na až tříhodinové létání s možností vzlétnout už na ploše dlouhé (nebo lépe řečeno krátké) 20 metrů. (Mimochodem, Grylls ho dnes prodává za 10 688 liber, tedy asi 375 000 Kč, a to i s 10denním výcvikem.) Držme se ale pro začátek více při zemi… Pál Takáts, trojnásobný světový šampion v paraglidingu, se totiž dnes baví už jen scenickým létáním. Nepohybuje se vysoko. Přesto, podívejte, není to krása?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vkFND4iKCnw[/youtube]

Vím, že peníze jsou krásné. Ale to, co máme na očích a zdarma, často ještě krásnější. Jen to chtít vidět. Předem ale varuji všechny, kdo by to chtěli také zkusit: Důkladně si to rozmyslete, ten zážitek Vám může změnit hodnoty.

A co pak budete dělat s těmi penězi?

Ať potřebujete vydělávat více peněz, nebo si chcete více užívat život, zkuste se inspirovat v tištěném magazínu FC. Pro zaslání přímo na adresu vyplňte údaje zde. V trafikách ho neposkytujeme. Rovněž se omlouváme za nedostupnost starších vydání, jsou bohužel vyprodána.

© Petr Casanova