Proč se muži bojí úspěšných žen a 7 důvodů, proč si tím sami škodí

- Reklama -

4. školení: Co může zvládnout někdo jiný, to ať zvládne

Ženy vymyslely pojem gentleman. Aby si ušetřily spoustu práce. Ano, umí s námi dobře manipulovat, to se jim nedá upřít. Jsme schopni je obskakovat, takže ony řadu činností vůbec nemusejí dělat, a přesto jsou zajištěné.

Silné ženy dokážou velmi efektivně vládnout, aniž by měly viditelnou maršálskou hůl. Například matky pochopily, jak investovat málo času do ušetření hodně času. Učí děti, jak by jim mohly pomoct, a delegují na ně povinnosti. Děti se tak čile podílejí na chodu domácnosti. Jsou výtečné manažerky.

Muž se od nich má co učit. Často totiž doplácí na své ego. Chce jakoukoli práci strhnout sám, protože „on to přece umí nejlépe“. Zejména u domácích prací je pak poněkud nervózní, když se mu to nedaří. Připadá si, že selhává, sám sebe dostává pod tlak. Jen málokterý muž řekne ženě o pomoc, jen málokterý si zavolá hodinového manžela. Žena pak pobaveně sleduje jeho zoufalé úsilí. A když už muži z toho posměchu prasknou nervy a přenechá ženě, „ať si to tedy zkusí sama“, má ještě tu smůlu, že ženě se ta věc obvykle povede…

Proč si muži škodí? Jistěže není snadné jako neúspěšný muž žít s úspěšnou ženou. Je to tvrdá škola. Ale užitečná. Na druhou stranu každé ego potřebuje někdy zpokornět, získat respekt k druhým. Protože jen tak jsme schopni si uvědomit, že máme ještě rezervy a na čem konkrétně máme zapracovat. A to je také cesta k jakémukoli úspěchu.

5. školení: Existují i jiné hodnoty

Neúspěšní lidé předpokládají, že veškerý úspěch je v penězích. „Jak nemáte peníze, nemáte šanci uspět“ – to je jejich modlitba. Bohužel kvůli ní se cítí v pohodě ve svých problémech a nic s nimi nedělají.

Samozřejmě, že mantra o penězích je nesmysl. Řada úspěšných lidí naopak vzešla z chudých poměrů. Protože právě ty člověka nejvíce donutí se o sobě starat, pracovat na sobě – jinak by se neuživil.

Úspěšní lidé dobře vědí, že daleko více než na kapitálu, vzdělání nebo talentu záleží na ochotě na sobě makat, zatnout zuby a vydržet, zkoušet cesty a napravovat chyby. Nevím, jak Vy, ale já jsem úspěch ještě neviděl v žádném supermarketu. Úspěch se nedá koupit. Úspěchu je nutné dosáhnout.

Ženy mají biologickou výhodu v tom, že vyznávají jiné hodnoty. Rodinu především. Když se jim nedaří v práci nebo jsou v jiné životní skepsi, díky těmto hodnotám dokážou udržet správný směr, starat se nejen o sebe, ale i o druhé, a vidí vždy za materiální stránku, i když i pro ně jsou peníze důležité, jako každého v dnešní době. Důležité ano, primární ne.

Proč si muži škodí? Muži se naučili měřit úspěch čísly. Čím víc, tím líp: Větší frajer je podle nich ten, který vystřídal více partnerek, ačkoli pro ženy je to spíše ňouma, který si neumí udržet vztah. Větší frajer podle nich nosí domů více peněz, ačkoli pro ženy je důležitější pomoc, podpora a společný čas. Úspěšný muž je ten, kdo umí skloubit dostatečný příjem, schopnost pomoct, podpořit a hlavně poskytnout rodině dostatek svého času. Bez toho má muž hodnotu leda tak plastové karty do bankomatu. U některých dokonce ani ta karta nefunguje.

Úspěšné ženě těžko muž namluví, že nejdůležitější v životě je mít velký dům, drahé auto, značkové oblečení. Úspěch v jakékoli oblasti totiž dělají především vztahy. Když sedíte u jednacího stolu, většinou ani nevíte, kdo má jaký dům nebo auto, oblečení může mít půjčené. Úspěšní lidé dobře vědí, že důležitější je, co člověk říká. A nejdůležitější, co dělá.

6. školení: Úspěch je v růstu

Všichni jsme se narodili jako nemožní nemotorové a nemluvňata a celý náš život je cestou ke zlepšování. Zlepšíme se jen tehdy, pokud na sobě a svých chybách pracujeme. Úspěšné ženy si kariéry obvykle dost považují a stále na sobě makají. To je pro neúspěšné muže těžké sousto. Je přece daleko více potěší, když má na stole kachnu se šesti, než že jeho žena umí další světový jazyk.

Většina mužů nepotřebuje ženu, která roste. Stačí jim stabilní základní servis. Pouze menšina mužů podporuje či dokonce nutí ženy, aby se snažily růst. U žen je to naopak. Chtějí úspěšné muže. Snad žádná neřekne, že chce mít doma losera.

Proč si muži škodí? Pro slabé muže jsou daleko přijatelnější ty typy partnerek, které je nechávají být. Ty jim nepřipomínají jejich nedostatečnost. Ženy, které si vydupávají něco nového, jsou podle nich hysterky nebo semetriky. Ochočí-li si muž ženu na mateřské nebo bez jiného pořádného příjmu, má nadto ještě nástroj, jak jí srazit hřebínek, kdyby zlobila. Hlavně když na sobě sám nemusí pracovat.

Ale čí je to škoda? Ženy určitě ne.

7. školení: Soběstačnost je plus

Co na silných ženách trápí slabé muže asi nejvíce, je jejich soběstačnost. Nezávislost. Schopnost jít dál i po rozchodu. Muži se rádi cítí nezastupitelní a nenahraditelní. Mají rádi, když se ženy hroutí k jejich nohám a prosí, ať od nich neodcházejí.

Problém je, když to ženy nedělají. Úspěšné ženy tohle nedělají téměř nikdy.

Před sto lety se všichni divili, že statkáři dovádějí s děvečkami. Dnes si šéfové nabalují své sekretářky. Jsou schopni hodit za hlavu i dlouhodobě fungující rodinu se skvělou partnerkou. Nedivte se.

Muž potřebuje závislou ženu. Zpočátku nezkrotnou kobylku, kterou si později osedlá. To je přece ideál hrdiny. Hrdinové nevypadají tak, že je kobyly shazují ze sedla. Ostatně George Sandová napsala: „Žena potřebuje k nevěře muže. Nadprůměrná žena nadprůměrného muže. Muž potřebuje k nevěře ženu. Jakoukoli ženu.“

Tím se dostáváme k tomu, proč silné ženy tolik vyhořívají při pokusech o seznámení. Mnoho mužů nemá vyřešenou minulost. Natož budoucnost. Zavřít dveře za minulostí je základem pro budování čehokoli nového, je to základem úspěchu v jakékoli oblasti. Muž tedy, chce-li zaujmout, musí předstírat, že si minulost už vyřešil. Ženy jsou často idealistky. Věří krásným slovům, takže začnou milovat na muži spíše to, co není, než co je. A úspěšné ženy padají do pasti paradoxně nejsnáze.

Svým způsobem myšlení předpokládají, že ten, kdo se chce seznámit, JE srovnaný především sám se sebou. Protože právě tak se buduje jakýkoli úspěch.

Svým způsobem myšlení předpokládají i to, že dané slovo PLATÍ. Že přece vztahy nejsou byznys, kde by se muselo blafovat. Proč by do vztahu vstupoval někdo, kdo začíná hned lží? Přece partneři si odhalují slabiny. Aby fungoval vztah, musí být od začátku naprostá důvěra. Pro úspěšné ženy je tohle taková samozřejmost, že je vůbec nenapadne, že proti sobě mají lháře. Proč neúspěšný muž lže? No protože to potřebuje jeho ego. Jestliže si sám nepřipadá úspěšný, potřebuje alespoň hru na úspěch. Alespoň jednoho diváka, který té hře věří. Protože pak se tím úspěšným opravdu na chvíli stává.

Proč si muži škodí? Problém je, že pokud tak muž postupuje, vlastně pak nikdy přesně neví, proč ho žena miluje. „Pro pohádku? No to časem už není moc příjemné, protože to znamená, že miluje někoho, kým nejsem. Pro skutečnost? No to snad ne, vždyť jsem neúspěšný! Proč mě tedy miluje? 

Raději pryč od ní. Je nějak divná… nesedí mi… určitě by to nefungovalo.“

Jak že to řekl můj kamarád?

Co opravdu úspěšní muži dokážou obětovat pro své rodiny? Jak jsou schopni změnit svůj přístup k životu a splnit „nesplnitelné“ sny? Čtěte v aktuálním vydání magazínu FC, který zasíláme pouze našim čtenářům registrovaným zde. Obsah časopisu na internetu nezveřejňujeme.

© Petr Casanova