Proč se muži bojí úspěšných žen a 7 důvodů, proč si tím sami škodí

„Cesta k úspěchu je vroubena ženami, které postrkují své muže kupředu.“ Thomas Robert Dewar

Mnohé úspěšné a silné ženy jsou samy.

Že je to podivné? Ale vůbec ne.

Problém je, že většina žen jsou heterosexuálky. Potřebují muže. Jenže muži se úspěšných a silných žen mnohdy bojí. Proč?

Začnu včerejším osobním příkladem.

„Tak co ženské?“ ptám se kamaráda, kterému se v životě moc nedaří. Alespoň už nechce být sám. Protože se mu ale v životě nedaří, nevěří si. I ženu se stydí oslovit. Nechtít být sám a bát se seznámit je příšerná kombinace.

Poradil jsem mu úskok, díky kterému se i stydlín seznámí: Ať si v metru, autobuse, tramvaji, na ulici vyhlédne dívku, jde za ní a poklepe jí na rameno, jako že jí něco vypadlo z kabelky. To přece zvládne i červenající se kluk. Načež jí vtipně podá – svou navštívenku. No, není to možná na Nobelovku, ale zkusit se to dá.

Ráno mi hlásil: „Drž mi palce. Oslovil jsem dokonalou kočku, fakt kus. Snad se ozve,“ měl při obědě oči přilepené na displeji telefonu.

Ozvala se. Káva v pět.

V devět, cestou na letiště, mu volám:

– „Tak co rande?“

– „Hele, nic moc… Ona je taková…,“ zaujal mě, co se mohlo vyklubat z „dokonalé kočky“, no, nějak divná… neseděla mi… určitě by to nefungovalo…“ Pobavil mě.

– „Ona je úspěšná, viď?“

Kamarád nasucho polkl. Neodpověděl.

Není sám, kdo se bojí úspěšných žen. Čím je muž slabší, tím více má potřebu mít ženu pod kontrolou. A čím je v životě více neúspěšný, tím hůře vztah s úspěšnou ženou snáší. Jak je to možné? Ptejte se přírody.

Příroda vybavila samečky důležitým nástrojem – egem. Díky němu se samečci pořád trumfují mezi sebou, kdo je lepší, aby udělal větší dojem na samičku. A mohl se pářit. Samičky jsou vybaveny něčím doplňujícím – odpovědností. Následnou starostí o mláďata.

Člověk tuhle nerovnováhu narušil. Ženy nechtějí být jen rodičky. Chtějí hýbat světem. A muži jsou z toho nesví. Ani ne proto, že by se další šikovná ruka a hlava světu nehodila. Ale proto, že některé ženy mohou být nakonec úspěšnější než oni. Jenže co je pak za samečka? Jedinec, který není Muž, aby se na něj žena/rodina mohla spolehnout, a není ani žena, co vlastně je?

Mužům ego neustále napovídá, aby hlavně žena nebyla úspěšnější. Je zvláštní, že ženám úspěšný muž imponuje. Ale většina neúspěšných mužů se úspěšných žen bojí. Panicky se jim vyhýbají. Pomlouvají je. Posmívají se jim. Jsou to prý kariéristky. Mužatky. Proč to muži dělají? Úspěšní lidé obecně nejsou mezi neúspěšnými populární. Pro muže, při jejich egu, je navíc obtížné skousnout, že by v něčem prohrávali. Znáte to:

Muži milují fotbal – všechno by od piva zvládli líp než ti nekopové na hřišti.

Muži milují silové disciplíny – kdo zvedne víc kilo, kdo dá víc piv a panáků.

Muži jsou soutěživí, což je dobře. Ale co když je ve fotbale, vzpírání nebo hospodě předčí žena? Jaké pojmenování pro ni mají? Natož co když žena lépe řídí? Co když více vydělává? Co když je prostě žena v ČEMKOLI úspěšnější?

Pak je – „divná“. Tak to řekl i kamarád.

Pro neúspěšné je vždycky škoda, když opovrhují úspěšnými. Přicházejí totiž o jediné možné učitele, kteří by jim mohli pomoct. Vést je. Posouvat. Motivovat.

Jenže k tomu je nutné se i na vztah správně koukat. Partner nikdy není soupeř. Jsou na jedné lodi. Když jeden pádluje po proudu a druhý proti, loďka bude buď stát nebo se namáhavě posouvat ve směru toho, kdo má větší sílu. Oba se dříve nebo později pustí pádly do sebe a budou hledat chybu v tom druhém. Pár musí vždy táhnout jedním směrem, jinak to může zabalit, protože oba jeho články vynakládají zbytečnou energii. Ptáte se, proč tedy mužům vadí schopnější pádlující síla?

Protože úspěšná žena školí neúspěšné muže v 7 ohledech: