O největších bojovnicích, které nedoceňujeme, aneb Proč by právě ony měly mít sebevědomí

osamělá s dítětem

„Všechno má svou krásu. Ale ne každý to vidí.“ Konfucius

Setkání s Jitkou bylo drsné. Ale nutné. Mám totiž mnoho snů. A jeden se mi nikdy nesplní. Rád bych se vžil do kůže ženy.

Ženy, která se obětuje pro rodinu. Vybuduje manželovi zázemí a obstará děti. Rezignuje na vlastní kariéru, seberealizaci.

A ženy, která poté na všechno zůstane sama. Není ještě ani v polovině života a má zhroucené ideály. A k tomu odpovědnost za děti – svou budoucnost.

Nikdy jsem nevyjádřil dost obdivu ženám, které zvládají tuhle těžkou roli, mnohdy i za mrzkých podmínek. Jsou jako tažní koně. Klapky na očích a jdou dál. Musejí. Pro děti. Nemohu soudit muže, kteří je (a děti) opustili, ani důvody proč. Ani jedno mě nezajímá. Nikdy mě nezajímají důvody. Jsou to jen slova. Výmluvy. Slabosti. Vždycky jsou důležité výsledky. Mluví činy.

Opustit někoho není umění. Vzdát hru jen proto, že nemohu najít řešení, není umění. Ty ženy by mohly udělat totéž. Svým dětem. Proč je také neopustí?

Možná si řeknete, proč o tom píšu. Toto je přece portál o úspěšných lidech, reklamujete. O miliardářích. Jenže já neměřím úspěch jen penězi. Neměřím ho ani počtem dosažených cílů. Měřím ho počtem překonaných překážek.

Každý máme totiž jinou výchozí pozici. Bylo by nefér sčítat jen vítězství. Ne, já za úspěšné považuji ty, kteří překonávají prohry. Ti jdou prokazatelně dál. Dnes jsou tam, kde včera nebyli. Jen kráčí těžší cestou. Jenže u nich platí: Co Tě nezabije, to Tě posílí. Tak jako u téhle maminky.

Jitka je trojnásobnou maminkou-samoživitelkou. Muž odmítá platit alimenty, tři děti jsou na něj moc. Ona má potíže vyžít – ze státní podpory. Zaměstnání nesežene bez ohledu na to, že je vysokoškolačka. Zbývá jí jediná naděje – podnikat. To je ostatně cesta i pro ni. Vytvořit si vlastní časový režim, který jí bude nejlépe vyhovovat, ideálně při zapojení i dětí. Nic není nemožné, na realizaci nápadu nyní pracujeme. I na tom, kde vezme peníze. Jak si vytvoří finanční polštář, kdyby všechno nešlo od začátku tak, jak si představuje.

Podnikání potřebuje nejen pro obživu. I pro rozptýlení. Aby přišla na jiné myšlenky. Aby se neutápěla ve výčitkách, proč si vůbec našla alkoholika, který ji pak tloukl, stejně jako děti. Potřebuje dobít sebevědomí, přehodit výhybku na pozitivní postoj, vybudovat novou osobu – hrdou mámu, pro kterou tři děti budou naopak předností: bude mít tři motivy, proč to dokázat. Tři kamerky, které její kroky budou sledovat. Tři ionťáčky, které ji budou nepochybně dobíjet. Tři učně, pro které může být vzorem na celý život. Protože právě kvůli dětem jsou mámy schopny největších hrdinství.

Někdo si myslí, že to je marný boj. Pche, já nepochybuji, že Jitka uspěje. Všechny okolnosti, které vnímala doposud jako minusy, já považuji naopak za plusy. Život totiž není dobrý ani zlý. Je takový, jaký ho vidíme. Má takovou barvu, jakou mu přisuzujeme. A tak jsem Jitce sundal a rozšlapal černé brýle. Budeme se na svět od této chvíle dívat jinak. Změníme-li filtr, změní se i sám.

Věřím, že to není Váš případ. Že Vás neužírají podobné kyseliny. Ale pokud přece, nedejte si to líbit. Jaké myšlenky už Jitce nestojí za to, aby ji brzdily?

Opustil

Pocit viny. Bez ohledu na fakta. Hm. Emoce dělají paseku.

Do toho pěkné vzpomínky, výčitky, sebeobviňování.

Jestliže odešel muž od ženy, musí být přece na vině žena, nebyla mu dost dobrá – tak zní někdy logika ženy.

Já mám jiný pohled. Když Vás opustí špatný člověk, opravdu není důvod vyvěšovat černé fangle. Naopak je to krok kupředu. Ale chápu ty klamavé pocity. I já jsem býval zklamaný, kdykoli mi někdo odmítal pomoct. Dnes jsem naopak vděčný za všechny, kteří mi v životě řekli NE, protože jsem to alespoň mohl zvládnout sám.

2) Proč by ostatní lidé neměli tyto ženy odepisovat?